Steam Deck 2 z premierą na dniach? Przecież Valve zaprzeczał i twierdził, że prędko nie zobaczymy nowej konsoli. Jednak faktem jest, że firma potajemnie nad czymś pracowała. Owszem – nie jest to Steam Deck 2, a urządzenie, które dobrze znamy, jednak znacznie dopieszczone technicznie.

Steam Deck od Valve okazał się niesamowitym hitem. Wcale się nie dziwie – miałem w ręku tę przenośną konsolę i głęboko zastanawiam się, czy nie zrezygnować z kupna PlayStation 5 na rzecz tego przenośnego urządzenia. Nic tak by nie ukoiło ciężkiego dnia po pracy jak ubicie kilkudziesięciu orków w grze Śródziemie: Cień Mordoru, leżąc w łóżku lub siedząc w fotelu.

//dzisiaj na dailyweb

Steam Deck miał premierę 25 lutego 2022 roku i charakteryzuje się 7-calowym ekranem LCD o rozdzielczości 1280 × 800, jasnością do 400 nitów i częstotliwością odświeżania do 60 Hz. Poza tym w specyfikacji znajdziemy układ APU o litografii 7 nm, 256 GB SSD NVMe oraz protokół Wi-fi  5. Akumulator o pojemności 40 Wh pozwala na rozrywkę do maksymalnie 8 godzin na jednym naładowaniu. Obecnie jego cena to 1899 zł, więc został – w stosunku do premiery – przeceniony o 600 złotych! Za to z oferty zniknie wersja 64 GB oraz 515 GB, które widnieją teraz w cenach 1699 zł i 2099 zł w ramach obniżki i są dostępne do wyczerpania zapasów. Skąd takie zmiany? Otóż – Velve oficjalnie potwierdziło – nadchodzi Steam Deck OLED, który poza rozdzielczością ekranu przeszedł znaczący upgrade.

Steam Deck OLED zadebiutuje już za kilka dni!

Steam Deck
Steam Deck OLED przeszedł spory upgrade

Steam Deck OLED, jak można się domyśleć po nazwie –  otrzyma ekran OLED, zastępujący LCD. Rozdzielczość 1280 × 800 pikseli pozostanie bez modyfikacji, ale za to urządzenie zostanie ulepszone o zakres dynamiki wyświetlacza w standardzie HDR. Jasność określona nitami zwiększy się do 1000, a częstotliwość odświeżania do 90 Hz. Ekran będzie miał większą przekątną: zamiast 7 cali – 7,4 cale. Całkiem porządny upgrade! Jednak to nie wszystko, bowiem konsola w praktycznie każdym elemencie specyfikacji może pochwalić się znacznym podkręceniem.

Ponadto – Steam Deck OLED otrzyma lepszy układ APU, wyprodukowany w litografii 6 nm, a w środku znajdziemy Wi-fi 6E. Graczy, którzy spędzają dużo czasu przed konsolą, ucieszy pojemniejszy akumulator. Jego nominał 50 Wh wydłuży rozgrywkę nawet do 12 godzin, pozwalając jednocześnie na minimum trzy godziny grania, zamiast dwóch. Nawet ładowarka 45 W lekko została ulepszona, oferując dłuższy kabel. Może to szczegół, ale przewód 2,5 metra – zastępując 1,5 m – dla wielu osób może być ogromnym udogodnieniem.

Steam Deck – dostępność wszystkich modeli i ceny

Steam Deck

Ile będzie kosztował Steam Deck OLED? W ofercie znajdą się dwa modele, które różnią się między sobą pamięcią RAM (512 GB SSD NVMe lub 1 TB SSD NVMe) i jeszcze jedną modyfikacją ekranu. Droższa wersja będzie dodatkowo charakteryzowała się wyświetlaczem powlekanym wysokiej jakości antyrefleksyjnym szkłem trawionym. Użytkownicy w zależności od wybranej pamięci wydadzą 2599 zł lub 3099 zł. Steam Deck OLED 1 TB to niestety tylko edycja limitowana, dostępna jedynie w USA i Kanadzie.

Nowy Steam Deck zauważony w testach. Valve nie mówi mam wszystkiego

Steam Deck OLED trafi do sprzedaży 16 listopada 2023 roku o godz. 19:00 czasu polskiego. Cieszy to, że Valve odpowiada na feedback graczy, którzy nieco narzekali na kilka podzespołów podczas intensywniejszego grania. To spore ulepszenie, które nazwałbym małym teaserem przed Steam Deck 2. Podsumowując – na rynku obecnych będzie pięć wersji ten konsoli, z tym że dwie z nich znikną ze sklepów po wyczerpaniu zapasów. Oto małe podsumowanie:

  • Steam Deck OLED 512 GB OLED – 2 599 zł (od 16 listopada 2023 roku)
  • Steam Deck OLED 1 TB OLED Edycja limitowana – 3 099 zł (od 16 listopada 2023 roku, tylkow USA i Kanadzie)
  • Steam Deck LCD 256 GB – 1 899 zł
  • Steam Deck LCD 64 GB – 1 699 zł (do wyczerpania zapasów)
  • Steam Deck LCD 512 GB – 2 099 zł (do wyczerpania zapasów)