Wczoraj Mateusz informował Was o spadku wartości X (Twittera), który miał miejsce po przejęciu firmy przez Elona Muska. Mimo że miliarder kojarzony jest ostatnio z brakiem rozsądku, to trzeba jednak przyznać, że potrafił zbudować prawdziwe imperium. Założony przez niego SpaceX właśnie przekroczył próg rentowności dla sieci satelitarnego internetu Starlink.

Ostatni rok i zawirowania wokół platformy X (Twitter) całkowicie zmieniły sposób, w jaki patrzyliśmy na Elona Muska. Początkowo był uznawany za geniusza, potem za perfidnego szarlatana, teraz nawet za szaleńca. Chociaż nie jest już najbogatszym człowiekiem na świecie, trzeba pamiętać, że nadal wiele z jego biznesów uchodzi za rentowne inwestycje.

//dzisiaj na dailyweb

SpaceX oraz satelitarna sieć telekomunikacyjna wymagały wielu kosztownych rozwiązań, które były często pionierskimi. Nie pomagało to jednak w osiągnięciu zysku. Dopiero teraz konsekwencje trafnych decyzji nabierają kształtu, ponieważ firma zaczyna przynosić zyski!

Starlink z przewagą nad konkurentami — jest rentowny!

Starlink to sieć satelitów telekomunikacyjnych należących do firmy SpaceX. Mimo że sieć Starlink została zaprezentowana w 2015 roku, jej koncept był już znany w latach 80. ubiegłego wieku. Instalacja w postaci megakonstelacji została też skomercjalizowana już w połowie lat 90. wraz z pojawieniem się określonych sieci, takich jak Irydium czy Globalstar.

Starlink

Oczywiście Stalink przyćmił rozmachem i poziomem zaawansowania pozostałe systemy. Stał się również tematem wielu kontrowersji – zawłaszczenie nieba czy jego zaśmiecenie zbyt dużą liczbą satelitów. W naszej redakcji z „kosmicznego” rozwiązania korzysta Sebastian, który już kilka razy opisywał Wam swoje wrażenia.

Kupiłem Starlink: najpierw zmienili mi cenę, a teraz wprowadzają limity danych?

Mimo że Starlink ma wielu klientów na całym świecie, zasadnym pytaniem było, kiedy osiągnie on próg rentowności i zacznie na siebie zarabiać. Nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź, ponieważ po pięciu latach od wysłania pierwszego satelity oraz po trzech latach od chwili oddania jej w ręce użytkowników usługa nareszcie zaczęła przynosić dochody!

W dość lakoniczny sposób poinformował o tym sam Elon Musk na swoim profilu. Oczywiście na platformie X (Twitter). Wszystko wskazuje, że ponad 2 miliony użytkowników, które płacą minimum 355 zł miesięcznie za Internet z kosmosu, wystarcza, by opłacić wszelkie koszty.