Sprawdź wersję swojego WordPress. Wszystkie starsze niż 4.0 przestaną być wspierane

IFA 2022 RELACJA! Byliśmy na IFA 2022! Zobacz najciekawsze gadżety!

Twórcy WordPress zapowiadają, że począwszy od grudnia porzucają wsparcie bezpieczeństwa dla WordPressów starszych niż wersja 3.7 – 4.0. To jeden z ostatnich dzwonków, by zaktualizować Wasze WordPressy.

Oczywiście większość z osób posiadających „swojego własnego WordPressa”, najpewniej dba o jego aktualizacje. To ważny czynnik w kontekście bezpieczeństwa i na pewno, każdy z Was na takie zaniedbania nie może sobie pozwolić. Niech jednak pierwszy rzuci kamieniem, ten, który nie ma na swoim hostingu zapomnianych, testowych, eksperymentalnych WordPressów, o których trochę zapomniał. Czas na rachunek sumienia i aktualizację, jeśli jego wersja znajduje się gdzieś w przedziale 3.7 4.0, bo twórcy właśnie zapowiedzieli, że z dniem 1 grudnia 2022 zaprzestaną dostarczania poprawek bezpieczeństwa. A to oczywiście niesie ze sobą potencjalne ryzyko, jeśli nie zaktualizujecie swoich CMSów do świeższej wersji.

WordPress

Zaktualizuj swojego WordPress

Zapowiedź nowej polityki dla wspomnianych wersji WP pojawiła się dwa tygodnie temu. Nie wiedzieć czemu, zupełnie ją przeoczyłem, ale pomyślałem, że mimo wszystko warto temat naświetlić. Jak podają twórcy, powód takiej decyzji był dość prosty i wiąże się konkretnie z oszczędnością czasu na utrzymanie starszych wersji. Dzięki takiemu zabiegowi, większa część uwagi może zostać poświęcona aktualnym narzędziom. Ponadto z wersji 3.7 – 4.0 wedle informacji ze strony WordPress ma korzystać mniej niż 1%.

R E K L A M A

Mało tego, prócz oficjalnej informacji, wszyscy użytkownicy wycofywanej wersji otrzymają w swoich WordPressach komunikat, którego przeoczyć się nie da. Będzie on informował o nadchodzącym końcu wsparcia, poprzez bardzo charakterystyczny i widoczny komunikat, jak poniżej (najpewniej będzie także wersja polsko-języczna):

edited insecure version notice

Nie sposób tego przegapić.

Jak sprawdzić wersję WordPress?

Ostatnio wydaną, najświeższą wersją jest ta z numerkiem 6.0.2. Jeśli chcecie sprawdzić swoją wersję, wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego, i z zakładki Kokpit wybrać opcję Aktualizację. W środku znajdziecie informacje o dostępnych aktualizacjach (jeśli są), a także numerek aktualnie zainstalowanej wersji.

WordPress napędza 43% wszystkich stron w sieci, a jeśli spojrzeć na udział w rynku CMS, to jest jeszcze lepiej: 64,2%.

WordPress napędza już 43% Internetu


Posłuchaj nas!

Zobacz także

11 lat temu odszedł Steve Jobs, twórca potęgi Apple Rząd chce kontrolować Twoją skrzynkę e-mail. Kontrowersyjny pomysł MON