Nie da się ukryć, że coraz więcej osób w Polsce decyduje się na karierę twórcy internetowego. Pokolenie Z jest doskonale obeznane z mediami społecznościowymi. Ma również świadomość, że warto robić to, co sprawia nam przyjemność, eksperymentować i testować. W jaki sposób zarabiają twórcy? Czy rzeczywiście jest to tak łatwe, jak się wydaje. Biorę dzisiaj pod lupę najpopularniejsze sposoby.

Obecnie najwięcej słyszymy o współpracach reklamowych pomiędzy twórcami a firmami. Sposób działania jest tutaj stosunkowo prosty.

TikTok

Współprace reklamowe i sponsorskie

Twórca dostaje propozycję współpracy i produkty do testowania. Pokazuje je w swoich mediach i dostaje za to odpowiednie wynagrodzenie. Najczęściej wykorzystywane do tego celu kanały to:

Takie współprace są korzystne dla każdej ze stron. Marka zyskuje rozgłos i nowych klientów. Twórca natomiast może monetyzować swoje zasięgi i mieć zysk ze swojej pracy.

E-booki i kursy online — monetyzowanie wiedzy

E-booki i kursy online to sposób na zarobek osób, które przekazują w sieci swoją wiedzę. Chcąc ją monetyzować, skupiają wszystkie istotne informacje w prostej formie. Korzystają przy tym ze swoich zasięgów oraz własnych sklepów internetowych.

TikTok 2

Umożliwia im to wejście na legendarny już dochód pasywny — mogą zarabiać nawet wtedy, kiedy śpią. Ich sklepy internetowe działają cały czas, a klienci chętnie robią zakupy o każdej porze dnia i nocy.

Taka forma zarobku jest celem tych twórców, którzy tworzą angażujące treści w sieci i są ekspertami w konkretnej dziedzinie. Bardzo często specjaliści najpierw szkolą się w swojej niszy, żeby później zbudować społeczność i sprzedawać swoje e-booki oraz kursy.

Marki własne z kosmetykami lub ubraniami

Kiedy twórca internetowy jest rozpoznawalny w sieci i ma silną markę osobistą, kolejnym krokiem jest założenie swojego biznesu. To, jaki kierunek wybierze, jest zależny od niszy, w jakiej się specjalizuje.

Marki twórców powstają w różnych branżach. Jednak zdecydowanie najwięcej słyszy się o tych związanych z dwiema:

  • Kosmetyczną
  • Odzieżową.

W tym przypadku konieczne jest posiadanie szerokiej wiedzy z zakresu marketingu oraz niszy, w której twórca się specjalizuje. Bierze on pewną odpowiedzialność za całą markę, nie tylko za swoją pracę z tym związaną.

Jednak jest to równocześnie niezwykle obiecujący oraz efektywny sposób zarabiania. Przy okazji tworzy kolejne stanowiska pracy.

Możliwości jest mnóstwo

Wymieniłam tutaj zaledwie kilka ze sposobów na zarabianie twórców w Polsce. Część osób doskonale radzi sobie w przemyśle muzycznym, inni wybrali aktorstwo lub montowanie filmów.

Tak naprawdę możliwości jest nieskończenie wiele. Jedynym, co ogranicza obecnie twórców, jest ich wyobraźnia i myśl o wysokości podatków na wypadek sukcesu.

TikTok wprowadza zmiany w trosce o najmłodszych – mogą zaskoczyć

Autor: Dominika Seratowicz