Snapdragon 8 Gen 4 zapowiadany jest na 2024 rok i wygląda na to, że nastąpi spora zmiana. Przecieki mówią o powrocie Samsunga do roli producenta procesora.

Snapdragon 8 Gen 4 nie będzie wykonany przez tajwańskiego producenta TSMC? Byłaby to ogromna zmiana, tym bardziej, że mówi się o powrocie na tym stanowisku koreańskiego Samsunga. Qualcomm chce, żeby ich procesor był wykonany w 3 nm litografii. Snapdragon 8 Gen 3 ma jeszcze wykorzystywać 4nm N4P, ale na tym koniec. Kolejna wersja Snapdragona 8 powinna przejść technologiczny progres i znacznie poprawić wydajność. Problem w tym, że TSMC może nie sprostać zadaniu, dlatego możliwe jest, że to właśnie Samsung dostarczy nowe chipsety. Co się wydarzyło, że może nastąpić taka zmiana?

//dzisiaj na dailyweb
  • CMF Nothing uruchomiło nową markę
  • x x twitter rozmowy audio i wideo
  • OLX podsumowuje rynek elektroniki używanej
  • iPhone 15 Pro gry AAA będą nas dużo kosztować
  • Xiaomi Watch 2 Pro piękny, funkcjonalny i tani

Snapdragon 8 Gen 4 może zostać wyprodukowany przez Samsunga

Podobno TSMC dostarczy z przesyłki z procesorami 3 nm do MediaTek i dla Apple’a, praktycznie nie pozostawiając nic dla Snapdragon 8 Gen 4 Qualcomm. Chodzi tu mniej więcej o jakieś 15 procent produkcji, co jest nie do zaakceptowania przez Qualcomm. Trudno się dziwić, że firma rozważa zmianę dostawcy układów scalonych. Czy to dobra decyzja, parząc na historię i niechlubne opinie na temat Exynos 2200? Należy przede wszystkim pamiętać, że tamten procesor był wykonany w 4 nm litografii, a Snapdragon 8 Gen 4 musi wykorzystywać 3 nm, więc można liczyć na o wiele wydajniejsze podzespoły. Jeśli chodzi o TSMC i poprawę wydajności, to informacje na temat raportów były różne. Jedne mówiły o poprawie o 55 procent, a jeszcze inne o 70-80 procent, co jest już wynikiem bardzo dobrym. Teraz Samsung musi dać z siebie wszystko, aby ich procesory znalazły się w tej drugiej grupie.

Snapdragon 8 Gen 4
fot. Qualcomm

Są to oczywiście domysły, które opublikował na swoim Twitterze MappleGold. Żadnych oficjalnych informacji jeszcze nie ma. Plotki jakiś czas temu mówiły o tym, że produkcja chipsetów zostanie rozdzielona pomiędzy TSMC i drugiego producenta. Teraz może się okazać, że do gry wkroczy Samsung i stanie się jedynym dostawcą nowych układów scalonych. Na temat specyfikacji na razie niewiele wiadomo poza tym, że Snapdragon 8 Gen 4 będzie zbudowany z rdzeni Phoenix. Premiera dopiero pod koniec 2024 roku i należy pamiętać, że przed nami jeszcze debiut Snapdragona 8 Gen 3.

Snapdragon 8 Gen 4
fot. Samsung

Snapdragon 8 Gen 4 ma zadebiutować pod koniec 2024 roku, ale przed nami jeszcze Gen 3

Snapdragona 8 Gen 3 ma zostać oficjalnie zaprezentowany 24 października 2023 roku podczas wydarzenia Snapdragon Tech Summit 2023. Procesor ma składać się z rdzenia głównego Cortex-X4, wydajnościowych pięciu rdzeni Cortex-A720 oraz energooszczędnych dwóch rdzeni Cortex-A520. Procesor graficzny układu to Adreno 750. Może to być ostatni procesor, wykonany przez TSMC.