Przez długi czas myśleliśmy, że telefony ze składanym wyświetlaczem to tylko moda lub drobny trend. Najnowsze dane pokazują, że firmy, które zdecydowały się na zainwestowanie i pokazanie nowych składanych telefonów, będą miały powody do zadowolenia. Samsung, Huawei i Honor to liderzy stawki.

Oczywistym beneficjentem wzrostów jest Samsung, który swoją sytuację opiera na skutecznym i systematycznym budowaniu portfolio oferowanych modeli oraz dbanie o ich coroczne aktualizowanie.

//dzisiaj na dailyweb

Czarnym koniem w tym wyścigu jest jednak Huawei i Honor, którzy coraz lepiej zaczyna sobie poczynać na tym rynku i pną się do góry kosztem Samsunga. Reszta firm jest daleko, daleko z tyłu, chociaż zauważalnie lepiej od nich radzi sobie OPPO. Wielkim zdziwieniem jest również motorola.

Rynek ogólnie w górę, Samsung zauważalnie w dół

Wszystkie dane, które tutaj publikujemy pochodzą z Display Supply Chain Consultants (DSCC), któremu przewodzi Ross Young — znany nam dobrze analityk, który nie raz odpowiadał za prawdziwe rewelacje i niesamowite newsy. Jeśli chcesz poznać więcej danych sprzedażowych, to w tym artykule wyszczególniono sporo tych najciekawszych.

Nagłówek jest trochę przewrotny. Zacznijmy więc od Samsunga. Nadal to Samsung zbiera największą cześć tortu, którym jest rynek składanych urządzeń. Jak sobie już powiedzieliśmy to konsekwencje świetnej i aktualnej oferty. W zeszłym roku Samsung odpowiadał za sprzedaż 86% urządeń na tym rynku. W tym roku zaliczył jednak mocny spadek do 72%. Co ciekawe firma sprzedaje co raz więcej urządzeń, ale udziały w rynku zwiększył Huawei i inne firmy, które radzą sobie coraz lepiej i minimalizują przewagę Samsunga. Obecnie za Samsungiem plasuje się Huawei z 9% rynku oraz Honor z 8% rynku. Hitami sprzedaży niewątpliwie były Galaxy Z Flip5 z udziałem w rynku na poziomie 45% oraz Galaxy Z Fold5 z udziałem na poziomie 24%.

Display Supply Chain Consultants (DSCC)
fot. Display Supply Chain Consultants (DSCC)

Analitycy szacują, że mimo wzrostu sprzedaży Samsung będzie mocno tracił rynek. W najbliższym czasie udział ten może wynosić już około 40% (rok do roku), przy czym Huawei i Honor zyskają odpowiednio 21% i 19% rynku. Oczywiście ma to ścisły związek z datami premier nowych modeli. Wiec Samsung będzie również w pewnym momencie odzyskiwał rynek.

Samsung wprowadzi na rynek prawdziwą matrycę o rozmiarze 1 cala. Niestety nie trafi ona do Samsunga Galaxy S24

Sam rynek urządzeń ze składanymi wyświetlaczami bardzo dynamicznie wzrasta. W tym kwartale udało się uzyskać wzrost 215% kwartał do kwartału oraz wzrost 16% rok do roku. Szacuje się, że na rynek w tym roku, trafi łącznie 15,8 miliona sztuk urządzeń, co stanowić ma 23% więcej niż w zeszłym roku. Tym samym dobra koniunktura nie tylko umacnia mniejszych producentów, ale również pozwala przesuwać oczekiwania względem rynku — te okazały się mniejsze od rzeczywistości.