Przez długi czas myśleliśmy, że telefony ze składanym wyświetlaczem to tylko moda lub drobny trend. Najnowsze dane pokazują, że firmy, które zdecydowały się na zainwestowanie i pokazanie nowych składanych telefonów, będą miały powody do zadowolenia. Samsung, Huawei i Honor to liderzy stawki.

Oczywistym beneficjentem wzrostów jest Samsung, który swoją sytuację opiera na skutecznym i systematycznym budowaniu portfolio oferowanych modeli oraz dbanie o ich coroczne aktualizowanie.

//dzisiaj na dailyweb

Czarnym koniem w tym wyścigu jest jednak Huawei i Honor, którzy coraz lepiej zaczyna sobie poczynać na tym rynku i pną się do góry kosztem Samsunga. Reszta firm jest daleko, daleko z tyłu, chociaż zauważalnie lepiej od nich radzi sobie OPPO. Wielkim zdziwieniem jest również motorola.

Rynek ogólnie w górę, Samsung zauważalnie w dół

Wszystkie dane, które tutaj publikujemy pochodzą z Display Supply Chain Consultants (DSCC), któremu przewodzi Ross Young — znany nam dobrze analityk, który nie raz odpowiadał za prawdziwe rewelacje i niesamowite newsy. Jeśli chcesz poznać więcej danych sprzedażowych, to w tym artykule wyszczególniono sporo tych najciekawszych.

R E K L A M A

Nagłówek jest trochę przewrotny. Zacznijmy więc od Samsunga. Nadal to Samsung zbiera największą cześć tortu, którym jest rynek składanych urządzeń. Jak sobie już powiedzieliśmy to konsekwencje świetnej i aktualnej oferty. W zeszłym roku Samsung odpowiadał za sprzedaż 86% urządeń na tym rynku. W tym roku zaliczył jednak mocny spadek do 72%. Co ciekawe firma sprzedaje co raz więcej urządzeń, ale udziały w rynku zwiększył Huawei i inne firmy, które radzą sobie coraz lepiej i minimalizują przewagę Samsunga. Obecnie za Samsungiem plasuje się Huawei z 9% rynku oraz Honor z 8% rynku. Hitami sprzedaży niewątpliwie były Galaxy Z Flip5 z udziałem w rynku na poziomie 45% oraz Galaxy Z Fold5 z udziałem na poziomie 24%.

Display Supply Chain Consultants (DSCC)
fot. Display Supply Chain Consultants (DSCC)

Analitycy szacują, że mimo wzrostu sprzedaży Samsung będzie mocno tracił rynek. W najbliższym czasie udział ten może wynosić już około 40% (rok do roku), przy czym Huawei i Honor zyskają odpowiednio 21% i 19% rynku. Oczywiście ma to ścisły związek z datami premier nowych modeli. Wiec Samsung będzie również w pewnym momencie odzyskiwał rynek.

Samsung wprowadzi na rynek prawdziwą matrycę o rozmiarze 1 cala. Niestety nie trafi ona do Samsunga Galaxy S24

Sam rynek urządzeń ze składanymi wyświetlaczami bardzo dynamicznie wzrasta. W tym kwartale udało się uzyskać wzrost 215% kwartał do kwartału oraz wzrost 16% rok do roku. Szacuje się, że na rynek w tym roku, trafi łącznie 15,8 miliona sztuk urządzeń, co stanowić ma 23% więcej niż w zeszłym roku. Tym samym dobra koniunktura nie tylko umacnia mniejszych producentów, ale również pozwala przesuwać oczekiwania względem rynku — te okazały się mniejsze od rzeczywistości.