Aplikacja na smartfon działająca jako pełnoprawny stetoskop? Wyniki badania pokazują jasno, że zbieranie danych możliwe jest wyłącznie poprzez iPhone’a. Kluczem są bowiem mikrofony, a konkretnie ich jakość.

Stetoskop to jedno z podstawowych instrumentów medycznych, które są użytkowane podczas pierwszej diagnozy pacjenta. Można za pomocą niego wykryć (wstępnie) problemy związane z sercem, takie jak migotanie przedsionków czy niewydolność organu. Okazuje się, że jako zastępstwo dla stetoskopu świetnie sprawdzi się smartfon Apple iPhone z zainstalowaną odpowiednią aplikacją.

Stetoskop

Apple iPhone może zastąpić stetoskop

Według badań aplikacja Echoes opracowana do nagrywania dźwięku za pomocą iPhone’a, połączona z bazą informacji o urządzeniu oraz użytkowniku (waga, wzrost, płeć, wiek, BMI), pozwala na rejestrowanie odgłosów bicia serca. Oczywiście, jest to dopiero eksperyment i droga do wdrożenia tego typu rozwiązania jest jeszcze długa. Aby przeprowadzić pomiar, należy uczynić to w ściśle kontrolowanym otoczeniu. Ciche pomieszczenie i zebranie odgłosów w kilku różnych miejsc na ciele może pozwoli systemowi na opracowanie prezentacji wizualizującej pracę naszego organu.

R E K L A M A

Czy to oznacza, że tylko iPhone nadaje się do realizacji funkcji „stetoskopu”? Tak, na ten moment – tak. Trzeba mieć jednak świadomość, że to dopiero początek, a docelowo program powinien być kompatybilny z innymi flagowcami pracującymi pod kontrolą Androida. Jak już wspomniałem, liczy się tu głównie jakość mikrofonów, które odpowiadają za pomiary.

Czym jest bobinka, plater, DCP i co robi kinooperator? O nowym cyklu DailyWeb słów kilka