Samsung ma własny pomysł na obsługę ray tracingu. Chce, aby jego autorskie procesory również obsługiwały tę technologię. Warto podkreślić, że prace nad nią już trwają. Zanim jednak zobaczymy efekt końcowy, musimy trochę poczekać. Warto też w tym samym czasie przyjrzeć się produktom konkurencji.

Od razu wspomnę, że na tę chwilę Samsung jest trochę spóźniony. Konkurencja już od dłuższego czasu koleguje się ze wspomnianą technologią. Wsparcie ma nie tylko najnowszy Snapdragon 8 Gen 3, lecz nawet poprzednik. Zaległości nadrobiło również Apple, które oskalpowało wcześniej zapowiedzianą możliwość w Bionic A16, w pełni oferując ją w modelu A17 Pro. Również Mediatek w procesorze Dimensity 9200 wspierał już ray tracing, a przecież zaraz zobaczymy jego następcę.

//dzisiaj na dailyweb

Ktoś mógłby mi zarzucić tutaj sporą nieścisłość. Procesor Exynos 2200, grzejący miejsce w modelu Galaxy S22, oferował już ray tracing. Odpowiadał za to układ Samsung Xclipse, który opracowano wspólnie z AMD. Samsung stał się jednak ambitniejszy, ponieważ teraz zamierza stworzyć taki procesor własnymi siłami!

Samsung z własnym rozwiązaniem do ray tracingu

Dużo powiedzieliśmy sobie o tej technologii, ale nie oszukujmy się, ktoś może nadal jej nie rozumieć, ponieważ ray tracing to metoda umożliwiająca śledzenie tranzycji światła. Po przeczytaniu wielu wyjaśnień można nadal mieć problem z definicją. Posłużę się więc przykładem, prawdopodobnie na Twoim biurku znajduje się porcelanowy kubek z herbatą lub kawą. Jeśli na niego spojrzysz, zauważysz, że odbija on światło — możesz się w nim w pewnym stopniu przejrzeć. Tak samo sprawa wygląda z kałużami na ulicy, po prostu odbijają się w nich budynki. Właśnie za to odpowiada transmisja światła. Kiedyś taki efekt w grze był nie do pomyślenia. Natomiast dziś staje się standardem również w świecie smartfonów.

Snapdragon 8 Gen 4
fot. Samsung

Miesiąc temu wspominaliśmy o tym, że producent ma w planach zbliżyć się do mobilnych graczy. We współpracy ze znanymi studiami, które zajmują się tworzeniem gier, zaoferowano ekskluzywne tytuły o wyjątkowej jakości.

Teraz dzięki redakcji KoreaDaily dowiadujemy się, że Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) przygotowuje się do pełnego wsparcia dla technologii ray tracingu w procesorach Exynos, które wyprodukowane zostaną po 2025 roku. Plotki mówią, że wszystko odbędzie się we własnym zakresie firmy. Efektem takiej decyzji będzie początek rywalizacji z AMD oraz NVIDIA.

Samsung przygotuje ekskluzywne gry na swoje składane telefony. To genialny ruch

Te same plotki mówią również o tym, że technologia ma działać nie tylko tam, gdzie promienie światła są odbijane, ale w całej scenerii (raczej nie chodzi tu o technologię global illumintation). Technologia stworzona przez SAIT, nazwana „neuro super-sampling”, bazuje na samplowaniu obrazu z wykorzystaniem AI. Umożliwia ona przekształcanie efektów w taki sposób, żeby nie były aż tak wymagające do wyrenderowania. Wszystko to z pominięciem przeciążania jednostki procesora.

Samsung Galaxy Z Flip4

Zanim to jednak nastąpi, czeka nas premiera Samsunga Galaxy S24, który będzie pracować pod kontrolą dwóch różnych procesorów — autorskiego Exynos 2400 oraz Snapdragon 8 Gen 3.