Mimo że do premiery Samsunga Galaxy S24 jeszcze daleko, już teraz możemy dowiedzieć się czegoś o jego wydajności. Niestety topowy procesor Snapdragon 8 Gen 3 nie zagwarantuje mu pozycji najwydajniejszego urządzenia w rankingach. Nawet pomimo przetaktowania uwzględnionego z powodu potrzeb koreańskiego producenta.

Premiera nowego Samsunga odbędzie się w styczniu przyszłego roku. Wiemy, że firma zamierza zmienić jego formę. Nie zmieni się za to stara tradycja, ponieważ niektóre rejony otrzymują sprzęt wyposażony w procesory Qualcomma (inne natomiast własne od Samsunga).

//dzisiaj na dailyweb

Na szczęście znamy wydajność obu. O ile można nie martwić się o wersję z procesorem na nasz rynek, to wersja ze Snapdragonem trochę rozczarowuje. Może mieć to związek z konstrukcją telefonu.

Podkręcony Snapdragon 8 Gen 3 Samsung Galaxy S24

Kilka dni temu zadebiutował nowy, flagowy procesor Snapdragon 8 Gen 3. Dedykowany jest on urządzeniom z najwyższej półki. Premierę w Chinach miał też Xiaomi 14, ale na debiut globalny musimy jeszcze poczekać. Urządzenie zdążyło się już popisać całkiem niezłymi wynikami w aplikacjach benchmarkowych. Przykład z AnTuTu, Xiaomi 14 oraz 14 Pro od razu zdominowały ranking wynikami sięgającymi blisko 2 000 000 punktów, zajmując tym samym pierwsze i drugie miejsce na liście dziesięciu najwydajniejszych urządzeń. Natomiast na 3 miejscu znalazło się urządzenie, które miało blisko 30 000 punktów mniej!

Znamy też bardziej miarodajne (i rzetelne) wyniki z aplikacji Geek Bench. Xiaomi 14 uzyskało 2138 punktów dla jednego rdzenia i 6814 dla wielu rdzeni. Dziś w benchmarku pojawiły się wyniki Samsunga Galaxy S24. Uzyskał on odpowiednio 2148 i 6618 punktów. Warto tu jednak zaznaczyć, że model ten dysponował przetaktowanym procesorem. Snapdragon 8 Gen 3 wykorzystuje rdzenie Cortex-X4 taktowane zegarem z 3.3 GHz. Natomiast podkręcona jednostka dysponuje rdzeniami z 3.4 GHz. Nie jesteśmy pewni, jaki może mieć to wpływ. Wiemy natomiast, że wynik Samsunga jest gorszy od osiągnięć Xiaomi z fabrycznymi ustawieniami.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 z oficjalną specyfikacją. Rozwój AI i wydajności to kluczowe trendy

Co ciekawe, jakiś czas temu wypłynęły też wyniki modelu opartego o procesor Samsung Exynos 2400 (czyli tego przeznaczonego dla nas). Może się on pochwalić wynikiem 2067 i 6520 punktów. A jest to wynik gorszy od tego, którym może poszczycić się Snapdragon.

Zasadniczymi pytaniami są więc, czy Samsung Galaxy S24 będzie miał problemy z throttlingiem i przegrzewaniem się oraz czy wydajność produktu sterowanego klientom jeszcze wzrośnie. Powyższe wyniki wskazywać mogą na problem z obudową, a ten da się chyba wyeliminować.