Galaxy Unpacked to doroczna konferencja Samsunga, na którym koreański gigant prezentuje wszystkie nowości, nad jakimi pracował w ostatnich miesiącach i latach. Oczywiście największym hitem tego wydarzenia są nowe smartfony serii Galaxy, ale ta rodzina ma więcej członków! Notebooki Samsung Galaxy Book w różnych wariantach zostały odświeżone – do wyboru mamy wersję podstawową oraz specjalne wersje Pro, Ultra oraz 360.

Nowe notebooki Samsunga mają trafić do szerokiego spektrum użytkowników – od przeciętnego Kowalskiego po kogoś, kto wymaga od komputera trochę więcej, bo wykorzystuje go do bardziej profesjonalnych zastosowań. Opcji jest kilka i klienci będą mogli wybierać pomiędzy modelami:

  • Galaxy Book 3 Pro
  • Galaxy Book 3 Pro 360
  • Galaxy Book 3 Ultra
Samsung Galaxy Book 3
Samsung Galaxy Book 3 Pro i Ultra

Gama nowych urządzeń obejmuje komputery w różnych rozmiarach. Od 15-calowego Galaxy Book 3 aż po 16-calowego mocarza Galaxy Book 3 Ultra. Na samym środku stawki znajduje się natomiast Galaxy Book 3 Pro, który będzie oferowany w dwóch wariantach 14-calowym i 16-calowym oraz w specjalnej wersji konwertowalnej 360. Oczywiście możemy tu liczyć na matrycę wysokiej rozdzielczości 2880 x 1800 (3K) w technologii Dynamic AMOLED 2X. Istotną cechą są proporcje ekranu – 16:10 zapewnia dużo więcej pionowej przestrzeni roboczej.

Samsung Galaxy Book 3
Rodzina notebooków Samsung Galaxy Book 3

 

Procesory najnowszej generacji Intel Core zapewnią odpowiedni zapas mocy

Zarówno wersja Pro, jak i Ultra wyposażona jest w procesory Intel Core 13 generacji. W przypadku Pro/Pro 360 do wyboru są specyfikacje z i5 lub i7 (28 W), natomiast w przypadku modelu Ultra mamy opcję wybrać konfigurację z mocarnym 45-watowym Intelem Core i9 najnowszej generacji. Wszystko to oczywiście w parze z kartami RTX 4050 / 4070 lub ze zintegrowanym, lecz wydajnymi układami Intel Iris Xe. Więc na pewno nie możemy oczekiwać brak mocy obliczeniowej.

Samsung Galaxy Book 3
Samsung Galaxy Book 3 Pro

 

Nowe układy mają gwarantować wzrost wydajności o 50% multi-core i 15% w single-core w stosunku do poprzedniej generacji noteboków Galaxy Book. To zdecydowanie będzie zauważalna poprawa, która wpłynie realnie na komfort użytkowania, zwłaszcza jeśli pod uwagę bierzemy profesjonalne zastosowanie, takie jak renderowanie grafiki 3D. Żadnym wyzwaniem dla nowych notebooków serii Galaxy będzie również uruchomienie wymagających gier.

Notebooki Galaxy Book 3 mogą być też ulgą dla osób, zmęczonych życiem, przywiązanym do wszelkiej maści dongli. Nowe komputery Samsunga nie zawodzą pod względem ilości portów. Do dyspozycji użytkownika oddano dwa porty USB-C Thunderbolt 4, standardowy port USB-A 3.2, złącze HDMI w standardzie 1.4 (Pro) lub 2.0 (Ultra) oraz czytnik kart microSD. Jest bogato!

Samsung Galaxy Book 3
Samsung Galaxy Book 3

Elegancja i lekkość. To ma definiować design nowe laptopy Galaxy Book

Nie można też nie zwrócić uwagi na elementy wizualne. Nowe notebooki serii Galaxy Book trudno nazwać pod tym względem rewolucyjnymi. To, co najmocniej się wyróżnia to naprawdę duży gładzik, który pozwoli na wygodną obsługę komputera bez konieczności podpinania myszki.  Jest to klasyczna, lecz elegancka bryła, która charakteryzuje się wytrzymałością przy zachowaniu smukłej i lekkiej konstrukcji:

  • Galaxy Book 3 Pro 14: 11,3 mm grubości / 1,17 kg
  • Galaxy Book 3 Pro 16: 12,5 mm grubości / 1,56 kg
  • Galaxy Book 3 Pro 360: 12,8 mm grubości / 1,66 kg / 1,71 kg (wersja 5G)
  • Galaxy Book 3 Ultra 16: 16,5 mm grubości / 1,79 kg
Samsung Galaxy Book 3
Samsung Galaxy Book 3. Dongle zbędne!

Samsung Galaxy Book to element spójnego ekosystemu

Samsung stara się wybudować swój własny rozbudowany ekosystem urządzeń i najnowsza odsłona notebooków tej serii Galaxy jest jednym z jego kluczowych elementów. Razem z innymi urządzeniami tej rodziny, takimi jak tablety czy smartfony, notebooki pozwolą na płynną, szybką i wygodną pracę. Możemy sterować naszym smartfonem z poziomu komputera, wymieniać pliki i używać aplikacji, a tablet wykorzystywać jako zewnętrzny monitor. Możliwość jest bardzo dużo, a wisienką na torcie jest możliwość wykorzystania uniwersalnej ładowarki USB-C, za pomocą której naładujemy każde z naszych urządzeń serii Galaxy.

Na razie nie wiadomo jeszcze, czy nowe notebooki Samsunga trafią do sprzedaży w Polsce i ile będą kosztować.