Częstym powodem wyboru SUV-a jest bezpieczeństwo na drodze. Jego masywne nadwozie może skuteczniej ochronić kierowcę i pasażerów przed następstwami kolizji. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa pozwalają jeszcze bardziej zminimalizować skutki, a nawet radykalnie obniżyć ryzyko wypadku. W jakie rozwiązania warto wyposażyć SUV-a, aby osiągnąć maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa?

Systemy takie jak ABS czy ESP są od lat znane kierowcom. Te trzyliterowe skrótowce opisują system zapobiegający blokadzie kół podczas hamowania oraz program odzyskujący stabilność jazdy, które w dzisiejszych czasach są właściwie standardowym wyposażeniem w nowych samochodach. Dodatkowe pakiety bezpieczeństwa mogą jednak zaoferować znacznie więcej.

Bezpieczeństwo i komfort jazdy

W skład opcjonalnych pakietów wyposażenia wchodzą układy, które bezpośrednio wpływają nie tylko na bezpieczeństwo, ale odczuwalnie podnoszą również wygodę użytkowania samochodu. Mnogość i złożoność dostępnych systemów jest doskonale widoczna na przykładzie SUV-ów marek premium, takich jak Jaguar F-PACE, który może skutecznie zobrazować, w jaki sposób producenci samochodów dbają o bezpieczeństwo swoich klientów.

R E K L A M A

BSA – Asystent martwego pola widzenia

Układ monitorowania martwego pola to system, który na bieżąco śledzi pozycje samochodów i elementów otoczenia znajdujących się poza obszarem widocznym w lusterkach bocznych. Jeżeli w martwym polu znajduje się jakaś przeszkoda – statyczna lub dynamiczna – na danym lusterku wyświetli się migająca ikona ostrzegająca o tym kierowcę. Asystent monitorowania martwego pola, dostępny w Jaguarze F-PACE, aktywuje się, jeżeli podczas zmiany pasa ruchu wykryje w martwym polu nadjeżdżający pojazd. System wykona wówczas bezpieczną korektę toru jazdy, kierując Jaguara z dala od samochodu zbliżającego się z tyłu.

LKA – asystent pasa ruchu

System ostrzegania przed niezamierzonym opuszczeniem pasa ruchu to rozwiązanie, które wykrywa zmianę toru jazdy względem wyznaczonego pasa ruchu. W sytuacji, gdy samochód zbliży się zanadto do krawędzi pasa, system wyświetli odpowiedni alert oraz wywoła delikatne wibracje kierownicy, aby ostrzec kierowcę o niebezpieczeństwie. Jeżeli pomimo ostrzeżeń układ wykryje brak reakcji na ryzyko opuszczenia pasa, system skieruje Jaguara na jego środek, zachowując bezpieczną odległość od granic pasa.

System rozpoznawania znaków drogowych

System rozpoznawania znaków drogowych wspiera bezpieczeństwo jazdy poprzez wyświetlenie na ekranie komputera pokładowego informacji takich jak zbliżające się ograniczenie prędkości. To rozwiązanie użyteczne zarówno w mieście, gdzie duża ilość znaków drogowych utrudnia szybkie rozpoznanie każdego z nich, jak i na trasie gdzie zmiana dopuszczalnej prędkości jest dosyć częsta i może zostać przeoczona.

Inteligentny system hamowania awaryjnego

System hamowania awaryjnego utrzymuje pojazd w ciągłej gotowości do nagłego zatrzymania się. W sytuacji, gdy wykryte zostanie ryzyko zderzenia z pojazdem z przodu, pojawia się komunikat o konieczności natychmiastowego hamowania. W przypadku braku szybkiej reakcji układ samoczynnie uruchomi hamulce Jaguara, aby obniżyć ryzyko zderzenia i zminimalizować skutki ewentualnej kolizji.

Aktywny tempomat z asystentem jazdy w korku

Jazda z włączonym tempomatem pozwala zdjąć nogę z gazu, dzięki czemu podróż staje się dla kierowcy zdecydowanie mniej męcząca. Może to jednak wydłużyć czas reakcji na manewr hamowania wykonywany przez pojazd jadący z przodu. Aktywny tempomat Jaguara F-Pace pozwala ustawić bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego, która zostanie zachowana, nawet jeżeli zacznie on zwalniać. W rezultacie kierowca otrzymuje więcej czasu na reakcję. Aktywny tempomat zapewnia również wspomaganie przyspieszenia – jeżeli pojazd z przodu zacznie zwiększać prędkość, Jaguar dopasuje się do niego, cały czas zachowując bezpieczną odległość.

System monitorowania ryzyka kolizji z tyłu

Jaguar F-PACE monitoruje sytuację z tyłu samochodu, a kiedy inny pojazd zbyt szybko zbliża się z tyłu, ostrzega jego kierowcę, migając światłami awaryjnymi.

System monitorowania ruchu poprzecznego podczas cofania

Szczególnie podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego dużym samochodem, możemy mieć problem z dostrzeżeniem innych samochodów czy pieszych. poruszających się z prostopadłych kierunków. Czujniki Jaguara F-PACE w takim przypadku zawczasu ostrzegają o ryzyku kolizji, między innymi sygnałem dźwiękowym i wskazówkami na ekranie kamery cofania.

 


Posłuchaj nas!