Agora nie ma ostatnio dobrego czasu jeżeli chodzi o kwestie brandingowe. O ile w przypadku logo Brussels Airlines, które jest łudząco podobne do znaku portalu gazeta.pl, moim zdaniem trudno mówić o plagiacie, to gruzińskie Rock Radio to już ordynarna zrzynka.

Rock Radio to sieć stacji radiowych o charakterze muzyczno-kulturalnym. Właścicielem marki jest Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o. wchodząca w skład spółki Agora SA. Rozgłośnia prezentuje klasyczną muzykę rockową. Sieć w obecnym kształcie powstała na bazie Radia Roxy. Emisję programu rozpoczęła 31 stycznia 2014 roku. Początki marki Rock Radio sięgają jednak listopada 2002 roku. Wówczas nadawanie pod tą nazwą rozpoczęły lokalne rozgłośnie na Śląsku oraz w Wielkopolsce.

R E K L A M A

Rock Radio ma swoją kopię w Gruzji

rockradio mem

Jak informuje portal Wirtualne Media, 31 grudnia w Gruzji wystartowało Rock Radio. Stacja nadaje tylko w internecie, a jego właścicielem jest największy holding radiowy w Gruzji – Fortuna Group. Inauguracji radia towarzyszyła mała impreza z tortem i mini koncertami.

rockradio tort

O ile do samej nazwy za bardzo nie ma się co przyczepić, bo nie jest ona w żaden sposób wyróżniającą, to z logo jest większy problem, bo gruzińska propozycja jest… identyczna jak logo polskiego Rock Radia. Na łamach WM rzeczniczka Agory Agata Staniszewska skomentowała to w następujący sposób: Zapoznaliśmy się z informacjami dotyczącymi startu nowej stacji radiowej w Gruzji i jej projektem logo. Będziemy podejmować kroki prawne w tej sprawie, kontaktując się z gruzińskim nadawcą. Dalsze działania zależą od ekspertyzy prawnej i rozmów z drugą stroną. Poniżej możecie zobaczyć zestawienie polskiego logo – po lewej, z logiem gruzińskim – po prawej.

rockradio porownanie

Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, co ma w głowie ktoś, kto puszcza taki projekt, myśląc, że się nie wyda. Nie wiem, kto jest odpowiedzialny za plagiat, ale wbrew pozorom, jeżeli nie będzie chęci rozwiązania problemu ze strony Gruzinów, to Agorze wcale nie musi być tak łatwo wyegzekwować swoje prawa.