Qualcomm najwidoczniej połączył nieudane ostatnie procesory z producentem ów chipsetów i postanowił powrócić do korzeni, kiedy to flagowy SoC Snapdragon był klasą samą w sobie.

Ci z was, którzy interesują się smartfonami trochę dłużej niż ostatnie 2 lata, pamiętają zapewne procesory układy Snapdragon 855 czy Snapdragon 865, które były topowymi jednostkami praktycznie pozbawionymi wad. Oczywiście w tamtym okresie narzekano na ich prądożerność, ale wydaje mi się, że patrząc na ten fakt przez pryzmat późniejszych wtop w postaci Snapdragona 888, który rzadko kiedy działał z pełną mocą, gdyż musiał obniżać taktowanie ze względu na przegrzewanie się, były one idealne. Ktoś w Qualcomm chyba zaczął drążyć, gdzie leży przyczyna tego stanu rzeczy i trafił na historię zleceń poszczególnych modeli

Qualcomm ocenia: model i producent

Wszystkie modele pomiędzy Snapdragonem 855 a Snapdragonem 870 zostały wyprodukowane przez TSMC i jak już wspomniałem, były one całkiem udane. Nowsze z kolei jak Snapdragon 888 czy Snapdragon 8 Gen 1 zostały wyprodukowane przez Samsunga i one właśnie cierpiały na bardzo duży problem z wydzielanym ciepłem. Throttling dawał się we znaki.

R E K L A M A

Qualcomm

Najnowszy model Snapdragon 8+ Gen 1, który pojawia się w pierwszych urządzeniach na rynku, zbiera całkiem niezłe opinie i chyba podobne zdanie mają w Qualcomm, ponieważ podjęli decyzję o przekazaniu zamówienia na nadchodzące Snapdragony Gen2 oraz ich następcę Snapdragon 8+ Gen 2 właśnie TSMC.

Rozwiązanie wszystkich problemów?

Na chwilę obecną za mało jest modeli wyposażonych w Snapdragon 8+ Gen 1, aby wysnuć podobne wnioski, ale tak znaczący ruch, jak przeniesienie 3. generacji procesorów pod rząd, do nowego dostawcy, daje dużo do myślenia. W tej samej informacji czytamy o tym, że nie tylko sposób działania procesorów produkowanych przez Samsung był powodem do przeniesienia produkcji. Okazuje się bowiem, że na 100 wyprodukowanych sztuk przez Samsung, użytecznych było jedynie 35%, reszta trafiała do utylizacji. Oznacza to bardzo duże koszty wyprodukowania pojedynczej sztuki, ponieważ zysk z jej sprzedaży musi pokryć łącznie trzy powstałe sztuki. Qualcomm zapewne liczy na poprawienie jakości procesu, a co za tym idzie i tego wskaźnika.

Qualcomm
Xiaomi 12S Ultra napędzany jest Snapdragon 8+ Gen 1

Osobiście nie chce mi się wierzyć, aby Samsung aż tak nie potrafił produkować procesorów, więc przyczyna leży pewnie gdzieś głębiej. Jeżeli jednak zmiana dostawcy pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd i przy tym cenę nowych procesorów, to w to mi graj.

Najlepsze smartfony według AnTuTu – flagowce, średniaki oraz mniej kosztowne modele