Snapdragon 8 Gen 1 to nie tylko zmiana nazewnictwa, to też nowa moc!

Qualcomm na rok 2022 ogłosił kilka kluczowych zmian. Jedną z nich jest odejście od trzycyfrowego systemu numeracji, którego używa od lat do rozróżniania generacji jak i klasyfikacji mocy swoich produktów. Snapdragon będzie teraz istniał jako samodzielna marka, odrębna od marki Qualcomm. Tak duże zmiany muszą przynieść ze sobą również mocne wejście nowych procesorów. Najnowsze wyniki w aplikacji Antutu napawają mnie pewnością, że będziemy mieli do czynienia ze skokiem wydajnościowym.

Nowe nazewnictwo Snapdragon

Qualcomm od lat posługiwał się zrozumiałą dla wszystkich numeracją jak, chociażby Snapdragon 765 czy Snapdragon 888. Pierwsza liczba informowała nas z jak mocnym układem mamy do czynienia. Te flagowe zawsze otrzymywały liczbę 8, podczas gdy najsłabsze zaczynały się od 4. Druga i trzecia cyfra to numer generacji oraz odsłony.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Qualcomm po zmianach przejdzie na „jednocyfrowy system oznaczania serii i generacji”. Oznacza to, że najbliższy topowy model Snapdragon, będzie oznaczony przez 8 Gen. 1. Będzie to teraz zgodne z formą oznaczania procesorów PC. Rozumiem taki zabieg, ale nie wiem, czy na początku będzie to bardziej czytelne niż to co już znamy.

Pierwsze testy

Tajemnicze urządzenia wyposażone we flagowy procesor Snapdragon pojawiają się coraz częściej w testach AnTuTu, osiągając ponad 1 milion punktów.

Dla porównania obecne urządzenia Snapdragon 888(+) osiągają w najlepszym wypadku średnią 800 000. Mówimy zatem o 25% wzroście wydajności w testach syntetycznych, zatem mowa tutaj o rewolucji, a nie ewolucji. Wydaje się to być zatem godna premiera dużych zmian wewnątrz Qualcomm Snapdragon.

Na pewno w waszych głowach pojawiło się pytanie kiedy będziemy mogli doświadczyć tej mocy, okazuje się, że niedługo.

Pierwsze urządzenia ze Snapdragon 8 Gen 1?

Mówi się aż o 3 urządzeniach, które mają zostać zaprezentowane do końca roku wyposażone w tej procesor. Wśród typów pojawia się o Xiaomi 12, Moto Edge 30 Ultra, OnePlus 10 Pro, chociaż ten ostatni nie wiadomo czy nie opóźni się na początek następnego roku. Sam procesor powinien mieć swoją premierę już wkrótce, bo 30 listopada tego roku. Być może wtedy dowiemy się coś więcej o zbliżających się urządzeniach.