Benchmark AnTuTu prezentuje cykliczne zestawienia najwydajniejszych smartfonów w konkretnym miesiącu. Tym razem bierzemy na tapet modele z wyższej, średniej oraz nieco niższej półki cenowej, które wykręciły najwyższe wyniki w czerwcu 2022 roku.

W pełni zdaję sobie sprawę z tego, że benchmarki, czyli testy syntetyczne nie zawsze oddają kwestię wydajności w sposób miarodajny. Sprzęt, który świetnie poradził sobie w AnTuTu, Geekbench czy PCMark lub 3DMark, nie musi wcale wykazywać satysfakcjonującej kultury pracy. Wydajność może bowiem spaść po kilkunastominutowej, intensywnej zabawie w zaawansowane gry i utrzymać poziom niższej średniej półki. Mimo to, benchmarki ogólne, takie jak AnTuTu dają nam interesujący pogląd na ogólny charakter sprzęty. Usługodawca właśnie ogłosił wyniki smartfonów na miesiąc czerwiec 2022.

R E K L A M A

AnTuTu – wierzyć czy nie?

Przez kilkanaście lat mojej przygody z technologią mobilną, z którą miałem styczność w kilka redakcjach traktujących o nowinkach, wyrobiłem sobie pewne zadanie na temat testów syntetycznych. Doceniam wskazówki, które w nich dostaję, jednak dopiero kilku, a najlepiej kilkunastodniowe użytkowanie pozwalało mi ocenić realne zachowanie sprzętu. Niemniej, jeśli miałbym celować w jeden benchmarki, byłby to AnTuTu.

Słuchawki dokanałowe czy douszne – jaki wybór będzie dla Ciebie odpowiedni

Dlaczego? Z moich obserwacji wynika, że oferowany w ramach aplikacji dla iOS i Androida zestaw testów syntetycznych dość dobrze odzwierciedla to, jak smartfon zachowuje się podczas typowego użytkowania. Dobrze, sprawdźmy więc, jak w pomiarach mających miejsce w ubiegłym miesiącu poradziły sobie telefony zawarte w zestawieniu.

Smartfonowe hity czerwca 2022 w AnTuTu

Królem czerwca 2022 roku okazał się gamingowy Xiaomi Black Shark 5 Pro z chipem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, 16 GB RAM i 512 GB pamięci na dane użytkownika, który wykręcił zawrotne 1040111 punkty. Zaraz za nim znalazła się niewiele słabsza (1031867 pkt) Nubia REDMAGIC 7 Pro z tym samym SoC, lecz z 12 GB RAM. Czołówkę zamyka smartfon, który również jest przeznaczony dla graczy. Mowa o Lenovo Legion Y90, w którym trzon specyfikacji technicznej wygląda tak samo, jak w poprzednim modelu zestawienia.

AnTuTu

To świetne wyniki, ale jestem więcej niż przekonany, że w tym miesiącu wyższe pozycje zajmą nadchodząca Motorola Frontier, ASUS ROG Phone 7 oraz sztandarowy przedstawiciel serii Xiaomi 12S. Każde z urządzeń otrzyma wsparcie procesora Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1.

AnTuTu

W przypadku tak zwanych pół-flagowców, czyli najmocniejszych modeli ze średniej półki cenowej, najlepiej poradził sobie OPPO Reno8 Pro+ 5G, który napędzany jest procesorem MediaTek Dimensity 8100-Max, 12 GB RAM i 256 GB pamięci na dane użytkownika. Po piętach depcze mu Redmi K50 (submarka Xiaomi) z chipsetem MediaTek Dimensity 8100 i 12 GB RAM. Trzecie miejsce zajmuje Redmi Note 11T Pro+ z tym samym SoC. Nieco niżej możemy odnaleźć kilka interesujących modeli, jak choćby niedawno zaprezentowany realme GT Neo 3 (MediaTek Dimensity 8100). Jak widać, w tym segmencie króluje układ tajwańskiego producenta, natomiast w typowych flagowcach rządu Qualcomm.

AnTuTu

Dalej mamy już typowe średniaki, w których wykorzystano układy: Qualcomm Snapdragon 778G, Snapdragon 7 Gen 1, Snapdragon 778G+ oraz MediaTek Dimensity 900. Królem tej części zestawienia jest iQOO Z5 z wynikiem 577956 pkt, ale niebezpiecznie zbliża się do niego OPPO Reno8 Pro (573115 pkt).