W związku z pracami rozwojowymi usługa Profil Zaufany nie będzie dostępna w piątek wieczorem i większą część soboty.

Profil Zaufany (PZ) to bezpłatne i bezpieczne narzędzie, dzięki któremu możecie załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Profil zaufany jest środkiem identyfikacji elektronicznej. Dzięki niemu możecie potwierdzić swoją tożsamość w Internecie oraz podpisać dokument podpisem elektronicznym, jeśli jest to niezbędne do załatwienia własnej sprawy.

//dzisiaj na dailyweb

Profil Zaufany umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów. Dzięki niemu możecie złożyć np. podanie, wniosek, odwołanie czy skargę bez konieczności drukowania dokumentu i jego ręcznego podpisywania oraz skanowania. Podpis elektroniczny ma taką samą wagę jak podpis odręczny. Dzięki profilowi zaufanemu zalogujecie się do systemów informatycznych administracji publicznej, takich jak Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-Urząd Skarbowy. Profil Zaufany, jak każda usługa online, wymaga czasowych prac.

Profil Zaufany – czasowa niedostępność

profil zaufany - okno logowania

Z powodu prac serwisowych Profil Zaufany będzie niedostępny od piątku 19 stycznia (od 20:00) do soboty 20 stycznia (do 16:00). Osoby, które planowały w tych dniach załatwianie spraw urzędowych, powinny uwzględnić przerwę w dostępie do usługi Profilu Zaufanego. W tym czasie nie będzie możliwości zalogowania się do usług internetowych, jak również niedostępna będzie usługa składania podpisu zaufanego.

Profil zaufany – korzysta z niego już 12 milionów Polaków

Wprawdzie większość urzędów nie pracuje w soboty, ale są chlubne wyjątki. Warto też pamiętać o planowanym braku dostępu do Profilu Zaufanego w chwili, gdy planujemy podpisywać umowy czy pliki dla kontrahentów. Jak w przypadku każdej aktualizacji, czy prac serwisowych, należy pamiętać o tym, że niedostępność serwisu może się przedłużyć.