Chcesz zabłysnąć w towarzystwie? A może sporo piszesz i pragniesz rozbudować swoje słownictwo? Nie ważne, jaka jest przyczyna, istotny jest efekt. Zwiększyć zasób słów może pomóc w tych czasach technologia, co też nie powinno nikogo dziwić.

Nie od dzisiaj wiadomo, że słownictwo wzbogacają nie tylko książki, ale także gry słowne. Do takich należy oczywiście najpopularniejsza gra słowna, czyli Scrabble, gdzie naszym głównym celem jest to, aby stworzyć wyrazy z liter.

R E K L A M A

Jak poprawić swój zasób słów?

Technologia może wszystko, a internet tym bardziej. Jedną z ciekawszych form „zabawy” ze słowami jest tworzenie wyrazów z liter, czyli tzw. anagramy. Polega to na tym, że kiedy mamy przed sobą jakiś wyraz, staramy się następnie poprzestawiać w nim litery tak, aby powstało zupełnie inne słowo. Bardziej doświadczone osoby potrafią już po jednym spojrzeniu na układ liter stworzyć z nich w swojej głowie kilka wyrazów. Żeby to opanować trzeba dużo ćwiczyć, a do tego korzystać z narzędzi, które pomagają tworzyć anagramy (anagrammeur gratuit). Wpisując wybrane litery narzędzie wykaże nam wszystkie słowa, jakie możemy z nich ułożyć. Już po kilku próbach zaczyna się dostrzegać więcej opcji wyrazowych w danych zestawie literek.

Tworząc słowa i wzbogacając swoje słownictwo warto również korzystać z innych narzędzi. Jednym z nich jest popularny licznik znaków, który na bieżąco przeliczy nam, ile dokładnie znaków, a także słów użyliśmy w swoim tekście. Z tego narzędzie korzystają nie tylko copywriterzy, ale również dziennikarze i właśnie miłośnicy gier słownych.

Scrabble – szybka nauka słów

Najpopularniejsza gra słowna świata nosi to miano nie bez powodu. Miliony graczy fascynują się rozgrywkami na całym świecie. Tworzą przy tym swoje stowarzyszenia, liczne turnieje, łącznie z mistrzostwami świata. Znajdą się oczywiście tacy, którzy lubią oszukiwać w Scrabble (snyd i wordfeud), ale jest to nieliczne grono graczy. Prawdziwi fani trzymają się wiernie zasad, które są mocno konserwatywne, ale oferują również kilka wariantów rozgrywek. Technologia również wpłynęła przez te lata na rozgrywki, bo jak wiadomo internet również oferuje pomoc w scrabble (scrabble-hilfe). To już są jednak bardziej kwestie dylematów moralnych i tego, jakie gracz ma podejście do najróżniejszych pomocy zewnętrznych.

Cel gry jest jasny: tworzyć słowa (woorden maken) w Scrabble i zdobyć jak najwięcej punktów w rozgrywce. Wbrew pozorom gra wciąga, a każda partia to zupełnie inna historia, którą trudno jest powielić w innym rozdaniu. Jeśli więc zaplanowaliście sobie wieczór z grą w scrabble z przyjaciółmi, warto wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. Szybki internetowy research i łatwo jest znaleźć różne pomoce, takie jak wyszukiwarka słów (word finder). Pobudzi ona naszą wyobraźnię tuż przed rozgrywką, a to wpłynie pozytywnie na zdobywane przez Was punkty.

Warto więc w czasach wszechobecnych streamingów, portali społecznościowych i innych cyfrowych rozrywek, spojrzeć czasami wstecz i wyciągnąć zakurzone pudełko z płytkami scrabble w środku. Wieczorna zabawa z dziećmi albo z przyjaciółmi jest gwarantowana. Przy okazji poprawicie swój zasób słów, co na pewno wyjdzie każdemu na dobre, co do tego nie mam wątpliwości.