Raport OLX przed nami. Coraz rzadziej sięgamy po elektronikę prosto z salonu czy od producentów. Okazuje się, że oszczędności szukamy właśnie w zakupach z drugiej ręki i nieźle nam to wychodzi, bo dzięki temu szacuje się, że można oszczędzić nawet 30% oryginalnej kwoty.

Do tego ponad 60% Polaków deklaruje, że kupi rzeczy z drugiej ręki. Nowy, poleasingowy, czy z outletu, to dylemat, przed którym w sezonie zakupów szkolnych, stoi wiele osób, planujących zakup sprzętu elektronicznego. Są to głównie rodzice dzieci w wieku szkolnym czy studenci. Okazuje się, że coraz chętniej wybieramy elektronikę z drugiej ręki. Potwierdza to liczba transakcji z Przesyłką OLX w kategorii elektronika, która wzrosła aż o 11%.

//dzisiaj na dailyweb

Coraz częściej Polacy decydują się na zakup elektroniki z drugiej ręki z pobudek ekonomicznych, praktycznych i społecznych. Według badań przeprowadzonych przez OLX, 61% Polaków jest gotowych na kupno rzeczy z drugiej ręki. A jednak dane OLX nie pozostawiają złudzeń: każdego miesiąca publikowanych jest ponad 110 tysięcy ogłoszeń, dotyczących samych tylko telefonów (nowych i używanych).

Oszczędzamy kupując z drugiej ręki

Wydatki na wyprawkę szkolną rokrocznie rosną, a tablety czy laptopy już teraz stanowią nieodłączną część wyprawki — dla uczniów i studentów. Kupując używaną elektronikę, jesteśmy realnie w stanie zaoszczędzić 20-30% na sprzęcie.

Elektronika używana przez dzieci i studentów narażona jest na usterki czy upadki (np. podczas częstego transportu), dlatego sensowną opcją jest wybór urządzenia sprawnego, lecz tańszego, używanego.


Sprzedażą urządzeń poleasingowych czy outletowych zajmują się także wyspecjalizowane firmy, które udzielają gwarancji na sprzęt, poświadczają jego sprawność i konfigurują wg. potrzeb użytkownika.elektronika OLX

Co sprawdzać przed zakupem?

Wybierając poleasingowy, czy outletowy sprzęt elektroniczny warto wziąć pod uwagę to, czy będzie on przeznaczony wyłącznie do nauki i prac biurowych, czy także do gier. W tym drugim przypadku duże znaczenie będzie miała dobra karta graficzna, szybki procesor oraz dysk. Przykładowo, do podstawowych zastosowań wystarczający będzie laptop z pamięcią 4 GB RAM, procesorem Intel Core i5 i dyskiem HDD. Do gier natomiast, warto wziąć pod uwagę urządzenie z 8 GB RAM lub więcej, procesorem Intel Core i7 i dyskiem SSD. Na OLX najpopularniejszymi i najczęściej wyszukiwanymi markami laptopów są: HP, Lenovo, Dell czy Apple. Ponadto niektóre starsze sprzęty umożliwiają łatwiejsze wprowadzanie konfiguracji i upgrade’ów, dzięki czemu możemy dostosowywać urządzenia do rosnących potrzeb użytkownika. Warto również sprawdzić, czy ogłoszenie jest wystawione przez firmę. W tym przypadku możemy spodziewać się gwarancji, a także istnieje szansa, że sprzedawany sprzęt jest urządzeniem poleasingowym, cechującym się lepszymi parametrami niż te dostępne w marketach.

elektronika OLX

Rynek używanych laptopów oferuje szeroki wybór modeli, wśród których można odnaleźć odpowiedni sprzęt, niezależnie od tego, czy poszukujemy czegoś do nauki, czy gier. Niezależnie jednak od jego przeznaczenia warto  dokładnie przed zakupem sprawdzić jego stan techniczny, ewentualnie korzystać z pomocy specjalisty czy też wybierać sprzedawców oferujących gwarancje.