Wczoraj Sony ujawniło informację dotyczącą daty debiutu PlayStation VR2. Więcej szczegółów znajdziecie w tym artykule.

PlayStation VR były i są aktualnie najbardziej popularnym zestawem gogli wirtualnej rzeczywistości. Wynika to z ich możliwości oraz w miarę korzystnej ceny, która jest uzależniona od sędziwego wieku urządzenia. Po 6 latach Sony zdecydowało się poinformować świat o nowych okularach VR. Ponad osiem miesięcy temu odbyła się konferencja, na której została zapowiedziała kolejna generacja gogli PlayStation VR2 . Firma zaprezentowała wstępne dane techniczne urządzenia. Wczoraj natomiast w obieg została puszczona oficjalna informacja, dotycząca daty wejścia PlayStation VR2 na rynek.

Dane techniczne gogli PlayStation VR2

  • Technologia wyświetlania: OLED
  • Rozdzielczość paneli​: 2000 × 2040 pix na oko
  • Częstotliwość odświeżania paneli​: 90 Hz, 120 Hz
  • Odległość pomiędzy soczewkami: regulowana
  • Pole widzenia: 110 stopni
  • Czujniki:  czujnik ruchu; sześcioosiowy system wykrywania ruchu (żyroskop trójosiowy, akcelerometr trójosiowy), czujnik połączenia: czujnik zbliżeniowy IR
  • Kamery: 4 wbudowane kamery do śledzenia gogli i kontrolera, kamera IR do śledzenia każdego oka osobno
  • Reakcje: wibracje gogli
  • Komunikacja z PS5: USB-Typu C
  • Dźwięk: Wejście: wbudowany mikrofon, wyjście: Jack słuchawek stereo

Osobiście, bardzo jestem ciekawa doznań wizualnych. Połączenie technologii OLED z rozdzielczością 2000 x 2040 pix może być bardzo intrygującym doświadczeniem.

R E K L A M A
PlayStation VR 2
PlayStation VR 2: okulary oraz kontroler / fot. PlayStation Polska

Kiedy okulary PlayStation VR2 pojawią się na rynku?

Sony oficjalnie ogłosiło, że gogle PlayStation VR2 pojawią się w pierwszej połowie 2023 roku. To całkiem szybko, jak na sprzęt zapowiedziany na początku tego roku. Jeżeli ktoś z was był zapisany do newslettera PlayStation, to pewnie otrzymał tę informację na swojego maila. Swoją drogą polecam wam zapisanie się do biuletynu Sony PlayStation. Dzięki temu będziecie na bieżąco z nowościami i aktualizacjami związanymi z produktami PlayStation.

Zastanawiam się, czy założenie, że gogle VR zostaną wypuszczone do sprzedaży na początku 2023 roku, nie jest zbyt pochopne. W końcu do pierwszego kwartału następnego roku mamy jeszcze trochę czasu. Jeśli dokładnie prześledzimy historię różnych produktów technologicznych, zauważymy, że duża część z nich zaliczyła wpadki czasowe związane z rynkowymi debiutami. Stąd też jestem nieco sceptyczna co, do tego czy zestaw PlayStation VR2 faktycznie pojawi się  w sprzedaży na początku 2023 roku.

Mam jeszcze jedną obawę związaną z realizacją projektu PlayStation VR2. Zbyt szybka chęć wypuszczenia na rynek sprzętu technologicznego, może wiązać się z pewnymi niedopatrzeniami. W przypadku kolejnej generacji gogli PlayStation takie niedopracowania mogą przyczynić się do spadku sprzedaży produktu oraz jego reputacji. Ludzie długo wyczekiwali tego urządzenia, dlatego też Sony musi dołożyć wszelkich starań, aby jak największa część użytkowników była zadowolona. W końcu nieusatysfakcjonowani fani sprzętu technologicznego nie raz udowodnili, że skutecznie potrafią oni zmniejszyć tak zwany „hype” na konkretne urządzenie. Mam nadzieję, że w przypadku zestawu PlayStation VR2 nie dojdzie do takiej sytuacji, a ludzie będą zadowoleni z kolejnego rozwoju technologicznego, jakim są nowe okulary VR firmy Sony.

Nowa generacja VR od Sony: PlayStation VR2 i kontroler PlayStation VR2 Sense | CES 2022