Pamiętacie jeszcze Google Hangouts? Los tego komunikatora od Google był przesądzony już jakiś czas temu, a dzisiaj oficjalnie został… zamknięty.

To, że Google jest płodne w nowe projekty, to fakt. Tak samo, że wiele z tych pomysłów niestety kończy na śmietniku historii. Powstają nawet dedykowane strony, które śledzą wszystkie bardziej i mniej udane projekty, które ostatecznie zostały zamknięte. Wygląda na to, że twórcy tych stron właśnie dostali kolejny punkt do umieszczenia w swoich serwisach: Google Hangouts.

Pamiętacie jeszcze Google Hangouts?

Google miało na pęczki swoich komunikatorów. Google Talk, Google Chat, Google Duo i wspomniane Hangouts, które pojawiło się wraz z kolejnym nieudanym projektem Google, kiedy chciało sprobować swoich sił w stworzeniu konkurencji dla Facebooka: Google+. Projekt się nie udał, ale Hangouts zostało.

R E K L A M A

Zmierzch Google Street View na Androidzie. Aplikacja zniknie w 2023 roku

Google Hangouts zostało ogłoszone w 2013 roku, kiedy miało ono stanowić odpowiedź na dość prężnie rozwijającą się w tym segmencie konkurencje. Był oczywiście niezwyciężony Messenger od Facebooka, był równie popularny Whatsapp. Google Hangouts prócz oczywiście możliwości komunikowania się poprzez czat, udostępniło również video-konferencje i przyznam sam, zdarzyło mi się kilka razy z tego rozwiązania korzystać i złego słowa nie mogę powiedzieć.

Google Lens czyli świetna nowość w wyszukiwarce Google, zobacz jak działa

Niemniej czegoś Google zabrakło, bo Hangoutsy nie zdobyły rynku, a kilka lat później, bo w 2017 Google postanowiło stworzyć dodatkowe komunikatory: Allo i Duo, które odpowiednio służyło do rozmów z użyciem botów i do video konferencji. To był gwóźdź do trumny Google Hangouts, chociaż Google twierdziło inaczej.

Google Hangouts

Później było już z górki, gdy w 2020 Google ostatecznie wyłączyło możliwość prowadzenia video-konferencji w Hangout, a byt ten czekał na swoją oficjalną śmierć. Pojawiło się Google Meet, a rok później Google Chat. Pogubiliście się już? Bo ja posiłkując się wikipedią, mam nawet problem w zrozumieniu tak częstych idei i wypuszczania kanibalizujących się produktów. Ewidentnie w Google brakuje wizji na ten produkt, a wraz z nowymi ludźmi odpowiedzialnymi za rozwój tej usługi, pojawiają się co kilka lat nowe produkty, duplikujące funkcje poprzedników.

W końcówce czerwca 2022 Google oficjalnie potwierdziło ostateczną datę zamknięcia Hangouts, przypadającą na 1 listopada. Tak też się stało, projekt został oficjalnie zamknięty, a Google skupia swoją uwagę na Google Chat i Google Meet. Pozostaje dość sarkastycznie powiedzieć: z pewnością nie na długo.