Świat nowych domen ma się dobrze. Google właśnie udostępniło informacje, że już za chwilę, już za momencik, zarejestrujemy własną domenę .ING oraz .MEME. Kiedy to nastąpi i ile będzie kosztować?

Zacznijmy jednak od tego, czym właściwie są nowe domeny. ICAAN, czyli instytucja, która zarządza wszystkimi domenami najwyższego rzędu (takimi po kropce: .com, .net etc.), kilka lat temu udostępniła możliwość tworzenia własnych, komercyjnych końcówek najwyższego rzędu. Oczywiście to wcale nie znaczy, że każdy z nas może to zrobić, ponieważ kosztuje to koszmarne pieniądze, a i sam proces zdobycia praw jest dość złożony i czasochłonny. Niemniej jednak duże brandy wchodzą w to mocno i bez trzymanki, np. taki Google, który wylicytował sobie domeny .ING i .MEME. Tak się właśnie składa, że gigant zamierza udostępnić je swoim użytkownikom.

//dzisiaj na dailyweb

Ogromny potencjał domeny .ING

Domena .ING bynajmniej nie jest rozszerzeniem dla naszego rodzimego banku, chociaż technicznie mogłaby, gdyby Bank ING wygrał licytacje. Wygrało jednak Google, więc to ono rządzi. Sama końcówka .ING ma ogromny potencjał, bo może zostać wykorzystana do wszystkich domen z aktywnościami: run.ing, cycl.ing, renovat.ing etc.. W zasadzie każdy angielski czasownik może stać się atrakcyjną nazwą domeny.

Co istotne, każda domena ma swój proces premiery rynkowej. Co do zasady są trzy etapy, w ramach których pojawiają się klienci z grubszymi portfelami (licytujący najciekawsze dla nich nazwy). Dopiero na trzecim etapie pojawia się możliwość rejestracji pozostałych domen dla wszystkich użytkowników.

W przypadku domeny .ING, Google chwali się, że kilka ciekawych domen ma już swoich nowych właścicieli, np.:

  • DRAW.ING – domena, która została zakupiona przez popularne narzędzie Canva
  • EDIT.ING i SING.ING – obie domeny zostały kupione przez markę Adobe
  • GO.ING przez markę Going
  • i wiele innych takich jak SURF.ING, ADAPT.ING, INK.ING, SUISSE.ING

Co ciekawe, domena związana z tatuowaniem już działa. Możecie ją sprawdzić w tym miejscu: INK.ING

ink ing
Serwis oparty o nową domenę INK.ING

Proces wczesnego dostępu do domeny .ING rozpoczął się 31 października tego roku, a to w praktyce oznacza drugi etap, przed wypuszczeniem globalnym domeny do publicznej rejestracji. Co oznacza, że możecie już teraz kupić domenę .ING, ale musicie się przygotować na dodatkową (jednorazową) opłatę. Jeśli chodzi o dostęp do domeny .MEME, to wczesny dostęp przewidziany jest dopiero pod koniec listopada.

Publiczna dostępność domen .ING zostanie realizowana od 5 grudnia. Będziecie mogli wówczas kupić domenę z tym rozszerzeniem w rozsądnych cenach i najpewniej nie tylko u największych dostawców, lecz także od Google. Inicjatywa świetna, ponieważ uniezależnia od dość wyczerpanych zasobów popularnych dot-comów, a w świadomości społeczności nowe końcówki zagościły już na dobre.