Steve Jobs stworzył, przy małej pomocy Jonathana Ive’a, legendarną markę. Obecnie tego pierwszego już nie ma, a ten drugi dawno nie pracuje w Apple. A w tej chwili z firmy odchodzi najważniejszy projektant z designerskiego zespołu Ive’a.

Dancio napisał we wrześniu tekst o wdzięcznym tytule: „Apple jest premium, ale nie zmieni świata. Jeśli szukasz emejzingu, jesteś pod wpływem człowieka, który umarł 12 lat temu”. Muszę przyznać, że wciąż łapię się na tym, że podchodzę do Apple jak do firmy sterowanej przez Jobsa z designem Ive’a.

//dzisiaj na dailyweb

Dziś gigant jest zupełnie inną organizacją niż jeszcze kilka lat temu. Znakiem nowych czasów jest także to, że z firmy odchodzi właśnie jeden z ostatnich projektantów z osławionego zespołu projektowego Ive’a.

Najdłużej pracujący designer odchodzi z Apple

Apple 2
W Apple nie ma już projektantów z zespołu projektowego Ive’a

Jak donosi Mark Gurman z Bloomberga, Bart Andre, najdłużej pracujący w Apple projektant przemysłowy i posiadacz większości patentów, który dołączył do firmy w 1992 roku, odchodzi z Apple. Mimo że w zespole projektowym firmy z Cupertino widać pewne napięcia, to nie doszukujmy się tutaj wielkiej sensacji – projektant przejdzie na emeryturę w tym roku.

Bart Andre dołączył do Apple w 1992 roku. Jest jednym z ostatnich członków zespołu projektowego, którzy pracowali z Ivem nad ustanowieniem estetyki projektowania, z której Apple było znane za kadencji właśnie Jonathana.

Jony Ive z przytupem wrócił do projektowania produktów

Andre pomagał kierować zespołem projektowym po odejściu Evansa Hankey’a w 2022 roku, który pełnił funkcję wiceprezesa Apple ds. wzornictwa przemysłowego po odejściu Ive’a w 2019 roku. W 2022 roku (już po odejściu Evansa) Apple zlikwidowało stanowisko szefa ds. projektowania produktów i zrestrukturyzowało zespół ds. projektowania produktów pod kierownictwem szefa operacyjnego Jeffa Williamsa.

Kiedy Ive odszedł z Apple, aby założyć LoveFrom, kilku projektantów, z którymi pracował, odeszło wraz z nim. Od tego czasu firmę opuścili również inni członkowie zespołu projektowego. Bart Andre jest ostatnim znaczącym projektantem z designerską myślą Ive’a. Czy jego odejście wpłynie znacząco na design produktów Apple? Moim zdaniem nie, ale czas pokaże.