95. gala rozdania Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 roku, więc czas nieubłaganie leci. Jeśli macie w sobie trochę żyłki hazardzisty, możecie postawić trochę grosza na zakład w STS. Bukmacherzy przeprowadzili analizę i podpowiadają o szansach na wygraną w paru kategoriach.

Czy Oscara zdobędzie IO w reżyserii Jerzego Skolimowskiego? Czy polski kandydat, konkurujący w czterema innymi produkcjami w kategorii film międzynarodowy ma szansę na statuetkę? To najważniejsze pytanie jakie zadali sobie bukmacherzy. Jaka jest odpowiedź? Otóż – analitycy stwierdzili, że można kibicować, ale niestety nasz główny konkurent ma zdecydowanie lepszy kurs – im jest on niższy, tym większa jest szansa na trafienie. Szybkie wyjaśnienie mamy za sobą, więc czas na cyferki!

R E K L A M A

Oscar

Czy IO zdobędzie Oscara? Jak typują analitycy STS?

Na pierwszym miejscu znalazło się antywojenne kino Netflixa – Na zachodzie bez zmian z przelicznikiem 1.10. IO tupta za nim z wynikiem 10.0. Taki sam kurs ma Argentyna 1985, która ostatnio wygrała Złotego Globa, więc może nas czekać kolejne zaskoczenie. Na końcu stawki znajduje się Cicha dziewczyna z przelicznikiem 12.0 oraz Blisko z 15.0.

Pełna zgoda – pomimo że kibicuje Polsce, osiołek z IO chyba przegra z udanym remake’iem Na zachodzie bez zmian lub właśnie z Argentyną 1985, której mocny komentarz polityczny może się spodobać jurorom. Co z kolei spodoba się Akademii najbardziej, jeśli chodzi o najlepszy film, aktorka, aktor i reżyser, czyli najważniejsze nagrody na Oscarach?

Oscar

Oscar dla najlepszego filmu według bukmacherów powędruje do…

Analitycy twierdzą, że Wszystko wszędzie naraz zdobędzie główną statuetkę. Film z kursem o wartości 1.45 ma jednak poważnego konkurenta w postaci Duchów Inisherin ze wskaźnikiem 3.50. Kolejnym ważnym graczem są Fabelmanowie z kursem 12. Co ciekawe Na zachodzie bez zmian ma dużo mniejsze prawdopodobieństwo wygranej. Utrzymuje wynik 35, co jest słabszym współczynnikiem o 10 jednostek niż Tar. W tej kategorii może być sporo zaskoczeń, bo coś czuje, że Fabelmanowie mogą zdobyć tę najważniejszą statuetkę i prędzej stawiałbym na antywojenne kino niż na biografię o dyregentce. Reszta tytułów to kurs 100.0, więc według analityków bez szans. I w sumie jakby z zaskoczenie wleciał Top Gun, to bym się nie obraził.

Analizy bukmacherów odnośnie do reżyserii bardzo pokrywają się z moim przewidywaniami. . Faworytem  jest Steven Spielberg za film Fabelmanowie (kurs 2.25) oraz Dan Kwan Kwamp i Daniel Scheinert  za Wszystko wszędzie naraz (kurs 1.65). Można też rozważyć postawienie na Martina McDonagh za Duchy Inisherin ze współczynnikiem 10.00, Todd Field za Tar to kurs 20.00 oraz Ruben Östlund za W trójkącie z wynikiem 25.00.

Oscar

Analitycy STS o kategoriach aktorskich na Oscarach 2023

Analitycy o aktorach i aktorkach twierdzą, że na gali rozważane będą cztery, maksymalnie pięć nazwisk. Dwie kobiety to Cate Blanchett za Tar (kurs 1.70)  i Michelle Yeoh za Wszystko wszędzie naraz (kurs 2.15). I na koniec trzech mężczyzn: Brendan Fraser za  Wieloryba (kurs 1.65), Colin Farrell za Duchy Inisherin (kurs 3.25) oraz Austin Butler za Elvisa – kurs 3.50. Paul Mescal za Aftersun otrzymał współczynnik o wysokości 35 (czyli bardzo bez szału), a ja myślę, że tutaj możemy się zaskoczyć.

Jak te wyniki mają się do rzeczywistości? Okaże się 12 marca 2023 roku, podczas uroczystej gali oscarowej, ale faktycznie daje to niezłą podstawę pod stawianie kuponów. Warto też śledzić rozdania innych nagród. Rok temu na początku wyścigu były Psie pazury, ale po paru innych wręczeniach bezbłędnie postawiłem na Codę. Gdybym nie zrobił tego w głowie, a w STS-ie to może parę złotych by mi wpadło. Kto wie – może w tym roku spróbujemy szczęścia?

Czy Osiołek z IO skończy źle? Strona Does the Dog Die powie nam, czy w danym filmie umiera zwierzę