W zeszłym roku Google zablokowało ponad 170 milionów fałszywych recenzji. Pomógł w tym algorytm oparty na sztucznej inteligencji.

Straszyłem ostatnio sztuczną inteligencją, która pomoże pracodawcom w jeszcze lepszym szpiegowaniu swoich pracowników. Teraz mam dla odmiany pozytywne zastosowanie AI. Powinno spodobać się każdemu z nas.

//dzisiaj na dailyweb

Od lat korzystam z Opinii Google w celu znalezienia ciekawych miejsc, zabytków czy wartych odwiedzenia restauracji. I to szczególnie w mieście, w którym jestem pierwszy raz. Wcześniej korzystałem z serwisu Tripadvisor, ale przyglądając się bliżej temu, jak działa, postawiłem na rozwiązanie od Google. Niestety, także i ono nie jest idealne. Często wychodząc z knajpy, zastanawiam się, jak to możliwe, że ma tak wysoką ocenę. Szkoda, iż często wynika to z fałszywych recenzji.

Google AI przeciwko fałszywym recenzjom

Opinie Google
Opinie Google to funkcja użyteczna, ale często brana na celownik przez oszustów

Google wykorzystuje nową technologię sztucznej inteligencji do blokowania fali fałszywych recenzji online, które wprowadzają klientów w błąd i szkodzą lokalnym firmom. Gigant usunął ponad 170 milionów krytycznych opinii w 2023 roku, co stanowi wzrost o 45% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Google chwali się, że ich systemy stale monitorują udostępniane treści i obserwują podejrzaną aktywność w miarę upływu czasu. W zeszłym roku firma uruchomiła nowy algorytm uczenia maszynowego, który jeszcze szybciej wykrywa wątpliwe wzorce recenzji. Robi to poprzez codzienne badanie długoterminowych sygnałów – na przykład, gdy recenzent pozostawia tę samą recenzję w wielu firmach lub gdy firma otrzymuje nagły wzrost liczby recenzji z 1 lub 5 gwiazdkami.

pexels andrea piacquadio 3765177
Google usunęło ponad 170 milionów fałszywych recenzji w 2023 roku

Dzięki algorytmowi i innym działaniom Google usunięto lub zablokowano również ponad 12 milionów fałszywych profili biznesowych. Ulepszenia algorytmów moderacji wideo (np. wykrywanie fałszywych nałożonych numerów telefonów) pomogły wyłapać 14 milionów filmów naruszających zasady w 2023 roku – o 7 milionów więcej niż w poprzednim roku. Właściciele firm byli chronieni przed ponad 2 milionami prób przejęcia profili firmowych, które do nich nie należały. O ponad 1 milion więcej niż w 2022 roku. To nie koniec, bo ponad 123 000 firm zostało objętych tymczasową ochroną po tym, jak systemy Google wykryły podejrzaną aktywność i próby nadużyć.

Gemini Advanced z Ultra 1.0. Patrz i płać za AI od Google

Jeżeli Opinie Google mają służyć zarówno klientom, jak i właścicielom firm, Google musi kontynuować swoje starania w celu pozbycia się jak największej liczby oszustw.