Gemini po raz pierwszy zostało ogłoszone przez Google na I/O 2023. Według plotek konkurent GPT-4 miał rzekomo nie zadebiutować już w tym roku, jednak teraz mamy oficjalne stanowisko firmy, która mówi o konkretnych datach oraz podaje szczegóły zaawansowanego chatbota.

Gemini ma być modelem multimodalnym, czyli takim, który może generalizować i z łatwością rozumieć, wykorzystywać i łączyć różne rodzaje informacji, w tym tekst, obrazy, dźwięki, filmy i kod. Rynek sztucznej inteligencji w tym roku poszedł diametralnie do przodu i systemowe ułatwienia tylko prześcigają się w kolejnych narzędziach. Pośpiech raczej wskazany, chociaż oczywiście warto dopracować nowy system, aby nie zaliczył falstartu.

//dzisiaj na dailyweb

Gustaw w swoim artykule pisał o doniesieniach informatorów, którzy twierdzili, że Gemini słabo radził sobie jednak z zapytaniami nieanglojęzycznymi. Mówiło się o opóźnieniu premiery. Google jednak zaskoczyło. Już od 13 grudnia 2023 roku deweloperzy i klienci biznesowi będą mieli dostęp do modelu Gemini Pro poprzez Gemini API w Google AI Studio lub Google Cloud Vertex AI. Użytkownicy Androida, za pośrednictwem AICore, będą również mieli do dyspozycji Google Nano, Jest to nowa funkcjonalność systemu Android 14, która będzie dostępna na Pixelu 8 Pro – można się zarejestrować, aby wypróbować wczesną wersję przedpremierową.

Gemini 1.0, czyli nowy model AI od Google w trzech wersjach

Gemini
Gemini, czyli sztuczna inteligencja od Google bliżej premiery niż myślano!

Gemini w pierwszej wersji, czyli Gemini 1.0 – będzie finalnie dostępna w trzech wariantach:

  • Gemini Ultra – nasz najbardziej wydajny i największy model przeznaczony do realizacji bardzo złożonych zadań.
  • Gemini Pro – najlepszy model do skalowania bardzo zróżnicowanych zadań.
  • Gemini Nano – najskuteczniejszy model do realizacji zadań na urządzeniach mobilnych.

Pierwsze testy Gemini wypadły bardzo przyzwoicie. Według Google, wyniki Gemini Ultra przewyższają obecne osiągnięcia w 30 z 32 powszechnie stosowanych testów i standardów akademickich stosowanych w badaniach i rozwoju dużych modeli językowych (LLM). Model ma wykorzystywać 57 dziedzin nauki.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Czy Gemini zrewolucjonizuje rynek AI?

Gemini ma z łatwością rozumieć i wyciągać wnioski, o wiele lepiej niż dotychczasowe modele multimodalne, rozumieć niuanse zawarte w informacjach i może odpowiadać na pytania dotyczące skomplikowanych zagadnień. Programiści – szczególnie ci początkujący – będą mogli znaleźć ogromną pomoc w nowym chatbocie. Gemini będzie mógł zrozumieć, wyjaśnić i wygenerować wysokiej jakości kod w najpopularniejszych na świecie językach programowania takich jak Python Java, C++ i Go. Ponadto system ma być szybszy, wydajniejszy i bardziej nieomylny.

Model Gemini 1.0 wytrenowaliśmy na dużą skalę w oparciu o naszą zoptymalizowaną przez AI infrastrukturę, wykorzystując zaprojektowane przez Google systemy Tensor Processing Units (TPUs) v4 i v5e. Naszym założeniem było stworzenie jak najbardziej niezawodnego i skalowalnego modelu treningowego, który będzie wydajny, jeśli chodzi o efekty. Dzięki systemom TPU Gemini działa zdecydowanie szybciej niż wcześniejsze, mniejsze i mniej wydajne modele. Te specjalnie zaprojektowane systemy funkcjonujące jako akceleratory AI stanowią podstawę działania opartych na AI usług Google, z których korzystają miliardy użytkowników i użytkowniczek, m.in. wyszukiwarki, YouTube, Gmaila, Map Google, Google Play i Androida. Umożliwiamy również firmom na całym świecie trenowanie na dużą skalę modeli AI przy niewielkich nakładach finansowych.

Gemini Ultra może zadebiutować już na początku 2024 roku

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Gemini zostanie niebawem wprowadzony w usługach Google. Od wczoraj Bard używa Gemini Pro. To ogromna aktualizacja, która znacząco podniesie zakres działań chatbota. Będzie on dostępny w języku angielskim w ponad 170 krajach i regionach, ale ten zakres regionalny ma być rozwijany. W najbliższych miesiącach Gemini zostanie dodany do takich usług Google jak wyszukiwarka, Google Ads, Chrome i Duet AI.

Recenzja Genesis Thor 303 – niezła klawiatura dla graczy poniżej 300 złotych 

Gemini Ultra jest jeszcze w trakcie ostatnich testów. Zostanie niebawem udostępniony wybranym deweloperem, a ich feeback ma pomóc Google w wydaniu na rynek nieskazitelnego produktu. Firma chciałaby wypuścić ten model do swoich usług już na początku 2024 roku. Bard ma otrzymać wtedy również kolejną aktualizację. W każdym razie – nowy, zaawansowany chatbot jest już w zasięgu ręki. Oby tylko dotarł szybko do Polski.