Android 14, poza wizualizacjami, wsparciu AI przy pisaniu SMSów i potężnej aktualizacji Find My Device, polepszy jeszcze parę elementów. W mojej ostatniej części, poświeconej nowej wersji systemu przybliżę kwestie innych aplikacji i ich wyglądu na niestandardowych ekranach. Oto czego dowiedzieliśmy się na Google I/O 2023.

Android 14 ma również wpłynąć na wygląd niektórych aplikacji na niestandardowych ekranach, takich jak tablety i składane telefony. Wdrożenie tych zmian trochę potrwa, ale ponad 50 różnych aplikacji zostanie zaktualizowane. Kalendarz, YouTube Music, Calm, Candy Crush czy Peleton to tylko niektóre z nich, które staną się płynniejsze i będą lepiej wyglądać na składanych ekranach i tabletach.

Android 14

Android 14 zaktualizuje ponad 50 aplikacji

Powyższa grafika prezentuje dobrze znane ikonki, które odpowiadają aplikacjom w systemie Android. Wersja nr 14 zaktualizuje ich ponad 50, a podgląd ilustruje, które z nich zostaną zmodyfikowane. Dzięki temu na tabletach i składanych smartfonach będą wyglądać lepiej niż kiedykolwiek. Ułatwi to użytkownikowi na korzystanie z dodatkowej przestrzeni ekranu.  Płynne przejścia podczas używania rozkładanego składanego telefonu i zwiększenie produktywności dzięki ulepszonym układom wielokolumnowym. Oto jakich zmian możemy oczekiwać na przykładowych, najpopularniejszych aplikacjach:

  • Kalendarz Google – wprowadza nowy, w pełni adaptacyjny układ, dzięki któremu zobaczymy więcej informacji na większym ekranie. Będzie możliwe wyświetlenie miesięcznego kalendarza po lewej stronie, a szczegóły wydarzeń dnia pojawią się po prawej stronie. Nowy pasek nawigacyjny u góry ułatwi przełączanie między różnymi widokami (np. dzień, tydzień, miesiąc). Aplikacja płynnie przechodzi z przedniego ekranu składanego telefonu na ekran wewnętrzny.
  • YouTube Music – YouTube Music optymalizuje wrażenia słuchowe i wizualne na dużych ekranach, więc gdy użytkownicy słuchają muzyki, teksty i powiązane treści zostaną umiejscowione obok siebie razem z kontrolkami odtwarzacza. Dwukolumnowy układ poprawi także jakość listy odtwarzania, umożliwiając użytkownikom skanowanie i zmianę kolejności utworów, mając dostęp do kontrolek listy odtwarzania. Układy te odpowiadają dowolnemu rozmiarowi ekranu na tabletach i składanych telefonach.
  • Calm – aplikacja uzyska nawigację pionową, dzięki której nie trzeba będzie przewijać tak dużo na większym ekranie. Nawigacja pionowa jest również bardziej ergonomicznym układem. Podczas używania Calma na składanym telefonie, aplikacja płynnie zmienia się w momencie, gdy nastąpi przejście z korzystania z telefonu w stanie złożonym do stanu rozłożonego.
  • Peloton – zoptymalizowano aplikację pod kątem większych ekranów, w tym nowego projektu składanych telefonów w trybie tabletu. Upgrade umożliwi korzystanie bez użycia rąk podczas ćwiczeń, bez konieczności podpierania telefonu. Po złożeniu ekranu telefonu pod kątem 90 stopni górna połowa ekranu odtworzy Twój trening, a dolna połowa wyświetli wskaźniki zdrowotne.

Android 14

Android 14 wpłynie na lepszy wygląd aplikacji na tabletach oraz telefonach składanych

Android 14 będzie miał również wpływ na wygląd Google Play. Będzie można zobaczyć  filmy ze zwiastunami gier na dużym ekranie, przeglądać oceny aplikacji na podstawie rodzaju używanego filtra, i wykorzystać jedno urządzenie, aby bez wysiłku instalować aplikacje na wszystkich innych sprzętach z systemem Androidem 14. Zalecenia, dotyczące strony głównej Play wkrótce podświetlą zoptymalizowane aplikacje na dużym ekranie. Nowy wygląd ma idealnie współpracować z funkcjami specyficznymi dla tabletu, takimi jak rysik i podzielony ekran.

Android 14 w poszukiwaniu wszystkiego. Find My Device dogania Apple