Serwisy streamingowe zaledwie w kilka lat zrewolucjonizowały rynek i samo w sobie postrzeganie telewizji jako medium do przekazywania filmów, seriali i programów. Netflix, HBO, Disney, Amazon – to tylko te najbardziej znane platformy, z których na co dzień korzystają Polacy. Warto jednak pamiętać, że pojawia się coraz więcej ciekawych ofert, również na całkowicie nowe serwisy, czego doskonałym przykładem jest debiutujący w Polsce SkyShowtime.

  1. Jaki serwis streamingowy wybrać? – Prawa do transmisji.
  2. Czym jest SkyShowtime Polska?
  3. Ranking serwisów streamingowych.
  4. Platformy streamingowe – czego można się spodziewać w przyszłości?

Dostęp do filmów i seriali jest o wiele prostszy niż kilkanaście lat temu. Fani poszczególnych produkcji nie muszą czekać całymi tygodniami, aby spotkać ukochanych bohaterów w telewizji. Szeroka oferta platform streamingowych w każdej chwili umożliwia zapoznanie się z interesującą Państwa treścią. Są jednak tego minusy – chcąc obejrzeć wszystkie nowości, konieczne jest przeznaczenie na ten cel niemałych środków. Właśnie dlatego widzowie swobodnie przechodzą pomiędzy serwisami, na zmianę wykupując dostęp i śledząc najbliższe premiery…

Jaki serwis streamingowy wybrać? – Prawa do transmisji

Jeśli zastanawiają się Państwo, który serwis streamingowy wybrać, w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego dokładnie Państwo oczekują. Platformy posiadają prawa do różnych producentów – także na wyłączność. Co za tym idzie, część filmów i seriali dostępna jest tylko na HBO Max, z kolei inne zostały wyprodukowane z myślą o odbiorcach Amazon Prime Video, a jeszcze inne obejrzą Państwo na Netflixie.

Na szczęście tyczy się to głównie produkcji własnych, kręconych pod sztandarem danej platformy. Wiele popularnych filmów i seriali, też nieco starszych, klasycznych, wędruje między serwisami.

Czym jest SkyShowtime Polska?

Platforma SkyShowtime w Polsce zadebiutowała 14 lutego, z miejsca wzbudzając spore zainteresowanie odbiorców. Przyciąga do siebie atrakcyjną ceną (w promocji wynosi 12,49 zł miesięcznie), jak i dostępem do ciekawych tytułów, w tym i takich, które po raz pierwszy pojawiają się w Polsce (jak chociażby „Yellowstone” z Kevinem Costnerem).

Jest to stosunkowo młoda platforma, uruchomiona niespełna pół roku temu, co widać np. po ilości dostępnych filmów, seriali i programów, a także jakości odtwarzania (na ten moment jest to tylko Full HD, choć trwają prace nad wprowadzeniem rozdzielczości 4K). Mimo to należy docenić fakt, iż serwis posiada prawa do takich marek jak: Universal Studio, Paramount, DreamWorks, Nickelodeon, Sky Studios i Showtime.

SkyShowtime, podążając śladem największych serwisów, również stawia na własne produkcje – i nie tylko amerykańskie. W najbliższym czasie na platformie zadebiutuje polski serial „Warszawianka” (początkowo produkowany przez HBO). Scenariusz napisał Jakub Żulczyk, odpowiedzialny między innymi za głośne seriale: „Belfer” oraz „Ślepnąc od świateł”.

Ranking serwisów streamingowych

Zainteresowanie polskich odbiorców w dużej mierze rozkłada się na 4 największe serwisy streamingowe. Są to oczywiście: Netflix, Disney+, HBO Max i Amazon Prime Video. Oprócz nich, na wyróżnienie zasługują także: Canal+, Player, Apple TV+ oraz Viaplay (transmitująca liczne wydarzenia sportowe).

Co ciekawe, w ostatnim czasie widać spory ruch wśród użytkowników, o czym wspominają same serwisy. Spadek subskrypcji notują np. Netflix i HBO Max (które jest w trakcie fuzji z innym zagranicznym streamingowym gigantem – Discovery+). Bez wątpienia wpływ na to ma też SkyShowtime: jako pierwsza udostępnia widzom międzynarodowy hit kinowy „Top Gun: Maverick”.

A jaki serwis streamingowy będzie dla Państwa najlepszy? Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dobrym pomysłem jest samodzielne przetestowanie i wybranie jednego lub kilku, które wzbudzą Państwa zainteresowanie. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w dowolnej chwili zmienić platformę na inną.

Platformy streamingowe – czego można się spodziewać w przyszłości?

Specjaliści wskazują, że telewizja linearna w końcu zostanie wyparta przez platformy streamingowe. I nie jest to odległa przyszłość – prawdopodobnie nastąpi w ciągu kilkunastu lat. Już dzisiaj obserwuje się wyraźne spadki popularności klasycznej telewizji, w czym dużą rolę odgrywają przenoszące się do internetu transmisje sportowe.

Trend ten dotyczy również słuchania muzyki. Muzyczne serwisy streamingowe, jak Spotify, Apple Music czy YouTube Music, obsługują setki milionów użytkowników na całym świecie. Wpływ na to mają olbrzymie biblioteki i publikacje nowych i klasycznych albumów, których zdobycie w postaci płyty CD lub winylowej jest niezwykle trudne. Doskonale widać to w przypadku Spotify – platforma ta podniosła streaming muzyki do rangi sztuki. Użytkownik otrzymuje możliwość rozszerzenia pakietu o Spotify Premium, które pozbawione jest reklam i innych ograniczeń. Konto można dzielić nawet na sześciu domowników, płacąc przy tym 29,99 zł.