Naukowcy postanowili sprawdzić, jak korzystanie z platformy Facebook wpływa na zdrowie psychiczne studentów z USA. Wyniki to ewidentny zwiastun kłopotów. W grę wchodzi lęk, depresja oraz problemy w nauce.
Facebook, początkowo zarezerwowany dla studentów Uniwersytetu Harvarda, powstał w lutym 2004 roku, natomiast dziś, w 2022 roku korzysta z niego już 2,5 mld użytkowników miesięcznie. Co więcej, userzy spędzają na FB więcej niż 2 godziny. Serwis rozrósł się do niebotycznych rozmiarów i wszedł w zasadzie, w każdą cześć naszego życia – zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Choć platforma jest podgryzana przez TikToka, w dalszym ciągu stanowi szalenie istotne medium z punktu widzenia społeczeństwa i interakcji ze znajomymi. Według badań, porównywanie z innymi, które jest istotną częścią społecznościówek, szkodzi młodzieży. Jak bardzo? Świetnie opisuje to kilka twardych liczb.
Jak bardzo Facebook szkodzi psychice młodych wiekiem osób?
Naukowcy opracowali specjalny zestaw 15 pytań związanych ze zdrowiem psychicznym i korelacją z Facebookiem, a konkretnie jego pojawieniem się w życiu. Wynik miał dotyczyć ostatniego roku i obejmował między innymi tematy takie jak depresja czy lęk. Efekt? Po pojawieniu się Facebooka zanotowano 7-procentowy wzrost liczby uczniów, którzy zgłaszali ciężką depresję i brak stabilności emocjonalnej, co wykluczało ich z normalnego funkcjonowania. Aż 20% studentów zgłaszało ogólne zaburzenia lękowe, natomiast 2% odnotowało umiarkowaną depresję. Dokładnie 3% respondowanych zostało dotkniętych problemami w nauce, które były spowodowane lękiem lub zaburzeniami o podłożu emocjonalnym.
Zastanówmy się teraz, co może stać za rzekomo negatywnym wpływem FB na kondycję psychiczną młodych osób. Podstawową kwestią jest porównywanie się z innymi. Mowa tutaj zarówno o finansach, fizyczności jak i osiągnięciach szkolnych oraz sportowych. W czasach sprzed social mediów, mogliśmy odnosić się co najwyżej do kilku, może kilkudziesięciu osób. W dobie Facebooka, porównujemy się z setkami tysięcy innych. Obserwując ciągłe sukcesy znajomych (i nieznajomych), popadamy w ponury nastrój. Warto pamiętać o tym, że w mediach społecznościowych chwalimy się raczej głównie pozytywnymi rzeczami. To, że spotykają nas negatywne zdarzenia, nie oznacza, że jesteśmy tutaj odosobnieni.