Jak się okazuje w Polsce zmiana lidera w branży smartfonów. Najpopularniejszą marką w 2021 roku jest Samsung. Rok temu był to chiński producent Xiaomi. Co ciekawe wśród popularnych modeli króluje Samsung S21, który z całą pewnością nie należy do grupy budżetowych telefonów.

W tym roku na drugie miejsce wskoczył amerykański gigant, czyli firma Apple. W przypadku firmy z Cupertino najpopularniejszym modelem tego roku okazał się wydany 2 miesiące temu iPhone 13. Zaskakująco na popularności zyskuje Oppo z ich flagowym modelem Oppo Reno 5 5G.

Ranking smartfonów w Polsce 2021

Firma SentiOne przejrzała nasz internet w poszukiwaniu informacji i dyskusji na temat smartfonów. Najnowszy model Samsung Galaxy S21 może poszczycić się prawie 56 tysiącami wzmianek, a łączna liczba wyświetleń dobija już 90 milionów. Zgodnie z przewidywaniami szczytem był początek tego roku, czyli okolice premiery flagowego modelu koreańskiego giganta technologicznego.

Smartfony porownanie marek SentiOne

Drugie miejsce zajął niedawno wydany iPhone 13. Tutaj mówimy o 21 tysiącach wzmianek w internecie, a ich liczba wyświetleń to 16 milionów. Pamiętajmy jednak, że premiery obu telefonów dzieli prawie 9 miesięcy. Podium zamyka inny z modeli Samsunga, a chodzi o składany Galaxy Z Flip 3. W internecie pojawiło się blisko 8 tysięcy wzmianek na temat tego telefonu, a ilość wyświetleń dobija właśnie 20 milionów.

Ciekawostką natomiast jest chińśki Oppo Reno 5 5G, ale tutaj możemy mówić o fenomenie. Model ten odnotował 29 milionów wyświetleń przy niewielkiej liczbie wzmianek, których ilość oscyluje w okolicach 7,5 tysiąca.

Na drugim końcu rankingu znajdziemy telefony, które sprzedają się najgorzej. Dla przykładu modele marki Lenovo nie przekraczają nawet 10 tysięcy wyświetleń.

Ranking popularności wygrywa Samsung

  1. Samsung łącznie 71 tysięcy wzmianek / 116 milionów wyswietleń
  2. Apple łącznie 34 tysiące wzmianek / 26 milionów wyświetleń

Analitycy sprawdzili także, która z marek odnotowała największą ilość komentarzy o wydźwięku pozytywnym. Tutaj w czołówce plasują się: Sony Xperia 1 III, Honor X30 Max, a także… Lenovo Z5s. Jak widać nie ma to przełożenia na popularność.

Analizę wypowiedzi Internautów przeprowadzono za okres styczeń-październik 2021 r. SentiOne, wykorzystując autorską technologię, zbiera dane z ponad 5 milionów źródeł, takich jak social media oraz blogi, strony www, portale informacyjne, czy strony z recenzjami.