Dzień Dziecka zawitał do Gdańska w tym roku wcześniej, ponieważ otrzymałem możliwość testowania dla Was trzech małych dronów marki DJI. Zapraszam do porównania dronów Mini 2 SE, Mini 3 i Mini 3 PRO.

Gdy mówimy o małych dronach, nie mówimy o rozmiarze, choć ten oczywiście jest adekwatny, a o wadze. Dlaczego waga jest tak ważna w lataniu, wie każdy, kto, choć odrobinę otarł się o tematy dronów. Wszystkie testowane statki powietrzne ważą mniej niż 250 gramów, co ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o prawo lotnicze. Testowane drony mogą latać w podkategorii A1, a całość nie wymaga szkolenia.

Mini 2 SE, Mini 3 czy Mini 3 PRO? Porównanie małych dronów od DJI

DJI Mini 2 SE, czyli idealny dron na start

DJI Mini 2 SE to aktualnie najtańszy dron w ofercie DJI. Urządzenie kosztuje około 1 800 złotych, a za testowany zestaw Fly More Combo, z torbą, ładowarką i dodatkowymi bateriami zapłacisz niecałe 2 300 złotych. To świetna oferta na start, by zobaczyć czy latanie dronem to zabawa dla nas. W cenie smartfona ze średniej półki otrzymujemy kompaktowego drona, który będzie idealnym towarzyszem Waszych podróży.

Nie bez powodu mówię o podróżach, bo Mini 2 SE to właśnie idealny dron, by rozszerzyć naszą relację z wakacji o zdjęcia i filmy z zupełnie nowej perspektywy. Dron posiada przydatne dla początkujących funkcje automatycznego powrotu do domu oraz tworzenia automatycznych filmów, gotowych do udostępnienia w Waszych mediach społecznościowych. Mini 2 SE ma 3-osiowy gimbal oraz 12 MP kamerę, którą można nagrywać filmy w 2.7K. Dron oczywiście umożliwia zapisywanie zdjęć RAW, więc nawet bardziej wymagający fotografowie znajdą tu coś dla siebie.

djimini2se

DJI Mini 2 SE to idealny dron na start. Niewielkie rozmiary i waga przy stosunkowo długim czasie lotu (producent deklaruje 31 minut, ale ja bym skłaniał się raczej ku 25-26) oraz możliwościom przy rozsądnej cenie, sprawiają, że taki zakup powinna rozważyć każda osoba, która zastanawia się, czy to hobby jest dla niego. Dronem lata się bardzo łatwo, a jego zasięg jest wystarczający do praktycznie wszystkich legalnych zastosowań. Mini 2 SE nada się idealnie także dla wszystkich, którzy dużo podróżują. Mały i lekki dron z łatwością zmieści się w Waszym bagażu, nawet tym podręcznym, a z dronem Wasze wideo i fotorelacje nabiorą nowego wymiaru. Jedyną wadą Mini 2 SE jest brak nagrywania w 4K. Jak chcecie mieć tę możliwość, musicie dopłacić kilka stówek do Mini 2. Moją recenzję tego ostatniego przeczytasz tutaj.

DJI Mini 3, czyli mały, a może dużo

Minirecenzję DJI Mini 2 SE i pośrednio Mini 2, czyli poprzedniej generacji małych dronów DJI, mamy już za sobą. Czas na najnowszego małego drona od DJI, czyli Mini 3. DJI Mini 3 różni się prawie wszystkim od Mini 2 i Mini 2 SE, które wyglądem przypominały jeszcze stare i poczciwe Mini i Mini SE. Mini 3 podobny jest do starszego brata Mini 3 PRO. Od wersji bardziej profesjonalnej różni go brak czujników i to właściwie tyle. Za najtańszą wersję ze starym kontrolerem przyjdzie nam zapłacić niecałe 2 400 złotych, czyli niewiele więcej od Mini 2 SE w wersji FMC. Testowana przeze mnie wersja DJI Mini 3 Fly More Combo z DJI RC to już wydatek rzędu 4 199 zł.

Za większą ceną idą też sporo większe możliwości. DJI Mini 3 został wyposażony w 1/1,3-calową 12 MP matrycę CMOS z podwójnym natywnym ISO. Potrafi on nagrywać w 4K HDR, co przy przysłonie f/1.7 pozwala tworzyć wyjątkowe obrazy nawet w słabym oświetleniu. Prawdziwym killerficzerem dla wszystkich twórców i miłośników mediów społecznościowych jest tutaj obracana kamera, która potrafi nagrywać w pionie. Świetną opcją jest tutaj także dawno niewidziana w dronach od DJI,  możliwość spoglądania kamerą do góry. Czas lotu? Według DJI aż 38 minut!

DJI Mini 3 Fly More Combo (DJI RC)

Przeskok z DJI Mini 2 SE na DJI Mini 3 pod względem frajdy z latania jest ogromny. Po części jest to spowodowane kontrolerem DJI RC, z którym ja się bardzo polubiłem, a po części inną specyfiką lotu. Sam materiał, zwłaszcza w dobrych warunkach świetlnych, nie jest jednak zdecydowanie lepszy od tego ze starszej konstrukcji. Dla kogo jest więc DJI Mini 3? Moim zdaniem to dron idealny dla mniejszych twórców, którzy z pewnością docenią możliwość nagrywania w pionie na relacje, shortsy czy TikToka. To także dron dla osób, które już latały i chciałyby wymienić swoje starsze drony typu Spark czy Air na coś lepszego. To wreszcie dron dla osób, które chcą zacząć latać i niestraszne im wydanie ponad 4 tysięcy złotych na drona. Czemu 4 tysiące, a nie 2 400? Bo Fly More Combo radzę kupować zawsze, a DJI RC jest moim zdaniem także świetnym narzędziem, które pozwoli nam oszczędzić baterię w smartfonie, co zwłaszcza na wakacjach jest rzeczą ważną.

DJI Mini 3 Pro, czyli mały dron idealny?

DJI Mini 3 Pro jako jedyny z trójki przyszedł do mnie solo, czyli bez dodatkowych baterii itd. Miał za to z kontrolerem DJI RC. Cena takiego zestawu to niecałe 5 100 złotych. Drona można kupić także solo oraz ze starym kontrolerem za 1 000 złotych mniej. DJI Mini 3 Pro w podobnym pakiecie jak testowany Mini 2 SE kosztuje od niego jakieś dwa razy więcej. Nie oszukujmy się jednak DJI Mini 3 Pro nie konkuruje z Mini 2 SE, a Mini 3 czy nawet Air 2s.

W porównaniu z młodszym bratem najbardziej rzucają się w oczy czujniki, które DJI Mini 3 Pro ma, a Mini 3 nie. Do tego wersja Pro posiada 48 MP matrycę, podobną do tej, którą znamy z DJI Air 2 oraz system transmisji O3. Dron trochę krócej ma latać na baterii, za to podgląd na żywo to 1080p/30 fps przy 720p/30 fps Mini 3. Dron nagrywa także w 4K/60 fps przy 30 fps wersji zwykłej. Ponadto Mini 3 Pro oferuje profil kolorów D-cine-like, który jest niezbędny gdy poważniej myślimy o nagrywaniu i kolorowaniu filmów. Czujniki w dronie pozwalają na korzystanie z takich funkcji jak  ActiveTrack, Mastershots czy Hyperlapse.

DJI Mini 3 Pro

Dla kogo jest więc DJI Mini 3 Pro? Dla osób, które wymagają od drona dużo i są w stanie za to zapłacić. Jest to także świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy potrzebują małego i lekkiego drona, którego można zabrać wszędzie. Mini 3 Pro będzie idealny dla YouTuberów i innych twórców treści, bo mimo niewielkich rozmiarów, materiał z drona nie będzie negatywnie odstawał jakością od nagrań z popularnych aparatów.

Małe drony od DJI – którego wybrać?

Pytanie, którego wybrać nie jest najbardziej fortunne, bo wypadałoby napisać, że DJI Mini 3 Pro i na tym można byłoby zakończyć ten test. Warto sobie jednak zadać pytanie – czego oczekujemy od drona. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy rzeczywiście to hobby dla nas albo chcemy poszerzyć swoje albumy z wakacji o zdjęcia z drona, to w zupełności wystarczy nam DJI Mini 2 SE. Dron jest świetnie wykonany, daje dużo frajdy z latania, można nim latać w wielu miejscach i nie potrzeba na niego „papierów”. Dodatkowo kosztuje stosunkowo niewiele, więc jak go rozbijemy, to nie będzie wielkiej straty. Gdy jednak potrzebujemy lepszej jakości, to warto spojrzeć wyżej.

R E K L A M A

Wyżej są dwa drony – DJI Mini 3 i DJI Mini 3 Pro. Oba są moim zdaniem świetne i super się bawiłem, latając nimi. Prawda jest jednak taka, że mając oba w torbie, zdecydowanie częściej sięgałem po wersję Pro. Kilka minut lotu więcej nie było mi w stanie zrekompensować tego, co w Mini 3 obcięto, by zaoferować niższą cenę. Gdybym stanął jednak przed wyborem drona, którego kupię, to zastanawiałbym się mocno, czy możliwość bardziej zaawansowanego color gradingu, 60 FPS-ów i 48 MP zdjęcia to coś, za co chciałbym dopłacić 1 800 złotych. To też pytanie, na które odpowiedzieć będzie sobie musiało wielu z Was (pomijam pytania w stylu, a może jednak Air 2s, bo testujemy tu drony poniżej 250 gramów), wybierając idealnego drona dla siebie.

Przez dwa tygodnie bawiłem się trzema dronami od DJI. Każdy z nich ma swoje zalety. Nie można ich też porównywać bezpośrednio i określać, który jest lepszy, bo to drony kierowane do różnych odbiorców. Jeżeli dobrze przemyślicie zakup i wybierzecie sprzęt odpowiedni do Waszych potrzeb, to gwarantuję, że będziecie zadowoleni, bo każdy z testowanych dronów lata świetnie i długo, ma wystarczający zasięg i jakość materiałów adekwatną do ceny.

DJI Mavic 3 Pro – zadebiutował flagowiec z trzema kamerami

Zobacz nasz VLOG!