DJI Mini 2 to następca ciepło przyjętego Mavica Mini. Wprawdzie z nazwy nie wiadomo czemu zniknął człon Mavic, to w stosunku do pierwowzoru jedyna strata. Dalej jest tylko lepiej.

Pierwsze wrażenia

Mavic Mini sprawiał wrażenie zabawki, której można bardzo łatwo zrobić krzywdę. Wszystko przez materiały użyte do produkcji drona. W założeniach Mini miał ważyć mniej niż 250 gramów i udało się uzyskać to producentowi, kosztem wrażenia solidności. Piszę o wrażeniu, bo mimo materiałów użytych do jego wykonania to całkiem porządny i wytrzymały dron. W DJI Mini 2 mamy wrażenie, że dron jest solidniejszy, a plastiki grubsze. Mimo to waga dalej wskazywać powinna 249 gramów. A czy wskazuje? O tym później.

Opakowanie i jego zawartość

Dron przychodzi do nas w białym kartonie z nazwą, zdjęciem drona i informacją o wadze na froncie opakowania. Całe pudełko jest matowe, natomiast zdjęcie drona pokryto lakierem wybiórczym. Po otwarciu opakowania widzimy drona, pod którym znalazło się miejsce na instrukcje i dodatki, natomiast na samym dnie znajdziemy kontroler.

DJI Mini 2 zawartość opakowania

W standardowym zestawie DJI Mini 2 znajdziemy samego drona z baterią, osłonę na gimbal, kontroler, komplet kabli do łączenia kontrolera z telefonem (lightning, USB typu C i micro USB), dwa zapasowe drążki do kontrolera, cztery zapasowe śmigła (dwa komplety) oraz śrubokręt do ich przykręcania, a także kabel do ładowania. Za 700 zł więcej możemy kupić zestaw Fly More Combo, w którym poza dwiema dodatkowymi bateriami, znajdziemy również torbę, ładowarkę, opaskę do zabezpieczenia śmigieł oraz 8 dodatkowych śmigieł (cztery komplety). Wydaje się to sensowny zakup, zwłaszcza że ładowanie baterii przed drona jest kłopotliwe i trwa długo.

Wygląd i wykonanie

DJI Mini 2 wyglądem nawiązuje do większych braci – Maviców AIR 2 i Pro. Z tej perspektywy dziwi, że DJI zdecydowało się na pozbycie z nazwy członu Mavic. Dron także rozkłada się podobnie do dronów z tej rodziny. Moim zdaniem DJI Mini 2 może się podobać. Nie rozumiem jedynie, dlaczego dron i kontroler mają inny kolor.

DJI Mini 2

Jeżeli chodzi o wykonanie drona, to nie ma się do czego przyczepić. W poprzedniku miałem wrażenie, że plastik jest bardzo cienki, a materiały użyte do produkcji drona kiepskiej jakości. Tutaj, mimo tej samej wagi, takiego wrażenia nie ma.

DJI Mini 2 bardzo ładny dron

Bateria, czas ładowania

DJI Mini 2 posiada inteligentny akumulator o pojemności 2250 mAh. Wystarcza on na około 24-25 minut lotu, jednak by naładować go do pełna potrzeba prawie dwóch godzin. Właśnie dlatego namawiam wszystkich zainteresowanych kupnem DJI Mini 2 na zakup zestawu Fly More Combo, w którym znajdziecie ładowarkę, która nie dość, że pozwoli na szybsze naładowanie drona, to dodatkowo naładuje trzy baterie na raz.

DJI Mini 2 bateria

Rozmiar i waga

DJI Mini 2 jest dronem malutkim. Na tyle małym, że możesz go włożyć do wewnętrznej kieszeni kurtki czy katany. Jego rozmiary to zaledwie 138 × 81 × 58 mm (dron złożony) oraz 245 × 289 × 56 mm (dron rozłożony już ze śmigłami). Wszystko to powoduje, że bez problemu zabierzesz go w każdą podróż, nawet z małym bagażem podręcznym. Problemem może być tu tylko kontroler – większy i cięższy od samego drona.

DJI Mini 2 rozmiary

Waga drona, mimo użycia lepszych materiałów, nie zmieniła się. Dalej to 249 gramów, co robi sporą różnicę w USA. U nas niekoniecznie, bo posiadając urządzenie rejestrujące nie jest zaliczane do dronów-zabawek. Z ciekawości wrzuciłem DJI Mini 2 na kuchenną wagę, a ta wskazała 238 gramów. Nie mam jednak pojęcia, jaką ma ona dokładność.

DJI Mini 2 WAga

Zasięg i czas lotu

Największą chyba zmianą, w stosunku do poprzednika, nie jest wcale dodanie możliwości nagrywania w 4K, a rezygnacja z łączności za pomocą Wi-Fi, na rzecz znanego też z Aira 2 Occu-sync w wersji 2.0. W teorii zasięg powinien odpowiadać temu, który udaje się uzyskać większemu bratu. Tak dobrze nie jest, jednak dron zarówno na otwartej przestrzeni typu plaża, jak i w mieście, spokojnie może odlecieć od kontrolera 700-800 metrów. 6 km deklarowane przez producenta jak zwykle można włożyć miedzy bajki, jednak zasięg DJI Mini 2 jest moim zdaniem wystarczający, zwłaszcza że przy tych rozmiarach bardzo szybko tracimy go z oczu.

DJI Mini 2 potrafi polecieć daleko

Jeżeli chodzi o czas lotu, to producent deklaruje do 31 minut latania. I tu znów raczej nie uda Wam się uzyskać takich wyników, jednak 24 czy 26 minut spokojnie DJI Mini 2 polatacie. Przy wyborze zestawu Fly More Combo to ponad godzina latania, co w takim małym dronie wakacyjnym, to najczęściej aż za wiele.

Foto i wideo

DJI Mini 2 ma matrycę 1/2,3″ CMOS / 12 Megapikseli, z obiektywem o przysłonie f/2,8 i kącie widzenia około 83°. Dron może wykonywać zdjęcia pojedyncze, a także fotografie w interwałach: 2/3/5/7/10/15/20/30/60s (JPEG+RAW: 5/7/10/15/20/30/60s). Dodatkowo otrzymujemy możliwość wykonywania fotografii AEB (dron wykonuje trzy zdjęcia) oraz różnych panoram (sferyczna, 180°, szeroka). Szkoda, że DJI Mini 2 nie robi 5 zdjęć w trybie AEB, nie mówiąc już o tym, że nawet Spark ma więcej opcji panoram. Największą zmianą, w stosunku do pierwszego Mini, jest dodanie możliwości zapisywania fotografii w formacie RAW. Po tym co teraz powiem, narażę się pewnie kilku fotografom, ale przy tak małej matrycy mam wrażenie, że RAWy nie robią aż tak dużej różnicy. Dron, jak przystało na konstrukcję przeznaczoną raczej dla mniej zaawansowanych użytkowników, przy eksporcie pozwala na „polepszenie” zdjęć. Poniżej zamieszczam kilka surowych fotek, przy czym pierwsze to właśnie złożone zdjęcia sprzed i po „ulepszaniu”.

DJI Mini 2 nagrywa materiał video o maksymalnej rozdzielczości 4K przy 30 kl./s oraz 100 Mb/s. Niestety 60 klatek na sekundę dostępne jest dopiero przy nagrywaniu w FHD, a nie w 2,7K. Dron posiada również zooma (2x dla 4K, 3x dla 2,7K oraz 4 krotnego dla FullHD). Jest to jednak zoom cyfrowy, więc lepiej odpuścić sobie tę opcję, chyba że nagrywacie obrazek w rozdzielczości FHD. Jeżeli chodzi o tryby autonomiczne, to jest ich pięć: Dronie – dron leci do tyłu i do góry, a kamera śledzi obiekt, Helix – DJI Mini 2 leci w górę i jednocześnie krąży wokół obiektu, Rocket – dron leci w górę z kamerą skierowaną w dół, podążając za obiektem, Circle – DJI Mini 2 krąży wokół obiektu na stałej wysokości i odległości oraz Boomerang – dron lata wokół obiektu po owalnym torze przypominającym lot bumerangu, rozpoczynając i zatrzymując wideo w tym samym miejscu. Niestety zabrakło tu miejsca dla bardzo widowiskowego trybu Asteroid. Latając w trybach automatycznych, pamiętajcie, że DJI Mini 2 nie ma żadnych czujników, więc przypadkiem możecie w coś wlecieć. Za pomocą DJI Mini 2 nie nagracie filmu kinowej jakości czy teledysku. Nagracie natomiast świetne wstawki do swojego vloga czy wideo z wycieczki. Więcej o funkcjach wideo przeczytacie w recenzji Przemka, która pojawi się na DailyWeb wkrótce.

Kontroler i aplikacja

Do DJI Mini 2 dodano dokładnie ten sam kontroler, co do testowanego przeze mnie w wakacje Mavica Air 2. W opinii wielu osób, to drugi po Smart Controllerze najlepszy kontroler od DJI. Ja nie latałem na smarcie, ale muszę przyznać, że kontroler od DJI Mini 2 jest lepszy od tych dodawanych do Sparka, Aira czy Mavica Pro. W tym stwierdzeniu nie przeszkadza mi brak dodatkowego wyświetlacza na kontrolerze. Kontroler pozwala na pewne sterowanie dronem, a umieszczenie telefonu ponad nim jest wygodniejszym rozwiązaniem. Kontroler pewnie leży w dłoniach, a pojemna bateria pozwala na wiele lotów oraz doładowanie naszego telefonu.

DJI Mini 2 kontroler

Podobnie jak w Mavicu Air 2, DJI Mini 2 lata przy pomocy aplikacji DJI Fly. Trochę na nią narzekałem podczas poprzednich testów. W przypadku testowania DJI Mini 2 nie miałem do niej jednak zastrzeżeń. Zmiana podyktowana jest głównie tym, że to dwa różne drony, służące do innych celów. W Air 2 brakowało mi regulacji siły drążków czy prędkości gimbala, czego w DJI Mini 2 nie miałem potrzeby zmieniać. Bardzo wygodne jest to, że aplikacja pozwala łączyć się z dronem bez pośrednictwa kontrolera, więc zdjęcia można zgrywać teraz bez konieczności podłączania kontrolera do telefonu, łączenia się z dronem itd.

DJI Mini 2 czy warto?

DJI Mini 2 to świetny dron dla osób, które chcą wzbogacić swoje pamiątki z podróży o zdjęcia z powietrza, dla blogerów czy youtuberów, którzy swoje wideo chcą urozmaicić przebitkami z powietrza i każdego maniaka technologii, bo latanie DJI Mini 2 daje naprawdę bardzo dużo frajdy. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi i masie startowej dron może towarzyszyć Wam praktycznie wszędzie. DJI Mini 2 kosztuje 2 199 złotych, jednak ja proponowałbym dołożyć 700 złotych do wersji Fly More Combo.

Sprzęt do testów otrzymaliśmy od DJI ARS.


Posłuchaj nas!