To nie pomyłka, najnowsze statystyki podają, że nasz sąsiad może pochwalić się kamieniem milowym, czy tam milionowym. To krok do celu, którym jest 15 milionów elektryków na niemieckich drogach w 2030 roku. Niestety będzie jednak ciężko osiągnąć zakładaną liczbę.

Dzień zacząłem dosyć ciężko. Wstałem z wysokim ciśnieniem, wiec zrezygnowałem z pierwszej kawy. Mimo to ciśnienie podniosły mi jeszcze bardziej podsyłane przez redakcyjnych kolegów relacje z Twittera, gdzie po raz kolejny toczą się wojny na temat elektromobilności. Kłócą się jak zwykle fanatycy z ignorantami (wiecie, że statystycznie 1 na 3 osoby w naszym kraju nie wie, że EV można ładować poza specjalną stacją?). Zostawmy nasz kraj i jego kłótnie na boku, bo widząc poczynania naszego zachodniego sąsiada, mam ochotę emigrować.

Niemcy mają już ponad milion elektryków na drogach!

DIW Berlin (Niemieckie Instytut Badań Ekonomicznych) podał, że w grudniu 2022 roku osiągnięto symboliczną liczbę 1 miliona zarejestrowanych pojazdów elektrycznych. Obecnie jest to nawet 1.18 miliona pojazdów. Do liczby tej nie wlicza się ponad miliona pojazdów PHEV.

Trzeba tu jednak wspomnieć, że niemiecki rynek konsekwentnie się rozwijał i mówimy tu o infrastrukturze do ładowania, kampaniom społecznym, dotacjom oraz działaniach dealerskich, oraz wysokiej świadomości społecznej. Zastrzyk energii rynkowi EV przyniosła również produkcja elektryków na rynku lokalnym (chodzi tu głównie o platformę MEB Volkswagena).

Volkswagen ID. Buzz

Niemcy postawiły sobie ambitny cel posiadania 15 milionów zarejestrowanych samochodów do 2030 roku. Niestety wydaje się on jednak nieosiągalny. W tym celu należałoby rejestrować aż 145,000 nowych pojazdów miesięcznie. Przy czym w grudniu zeszłego roku padł rekord — ponad 104,000 nowo zarejestrowanych EV. To nie tylko jedną trzecią mniej od wymaganej średniej, ale również jedyna 6 cyfrowa liczba rejestracji.

Oczywiście można doszukiwać się w tej sytuacji przyczyn związanych z niezaspokojoną przez popyt podażą. Sytuacja, gdy na nowy pojazd czeka się kilka miesięcy, nadal jest normalnością, i nie ma przesłanek na to, że sytuacja ta diametralnie się zmieni w nadchodzących latach. Tu należy jednak obserwować rynek, gdyż na początku 2023 roku zakończono dotowanie pojazdów PHEV a dopłaty do BEV zostały obniżone z 6,000 EUR do 4,500 EUR. Nie ma na razie rokowań, jak wpłynie to na sprzedaż, dostępność modeli w salonach czy też wieloletnią rosnącą tendencję zakupową.

Źródło: InsideEV