Microsoft już od bardzo dawna starał się o to, by jego system pokochały osoby, które posługują się piórkiem. Windows Ink zyskuje coraz więcej możliwości. Najnowsza aktualizacja, która jest rozsyłana do użytkowników, pozwoli na korzystanie z rysika w kompatybilnych urządzeniach, w dowolnym miejscu.

Nie chodzi tu jednak o samą możliwość posługiwania się rysikiem. Od teraz w każdym oknie i formularzu, w którym mogliśmy pisać, korzystając z klawiatury, będziemy mogli użyć pisma odręcznego, które zostanie skonwertowane to zwykłego tekstu.

//dzisiaj na dailyweb

Tę ciekawą możliwość testowali już wcześniej użytkownicy programu Windows Insider. Teraz wreszcie trafi ona w końcu do zwykłych użytkowników.

Windows Ink nabiera kształtów

Pamiętam, że pierwszy raz z dotykowym ekranem miałem w czasach oporowych wyświetlaczy, gdy trzeba było użyć siły, by pożądany efekt pojawił się na ekranie. Widziałem w tym przyszłość, wiec jak tylko było to możliwe ściągnąłem ze stanów Microsoft Surface pierwszej generacji. Do dziś uważam ten sprzęt, za jeden z najbardziej udanych komputerów, jakie miałem pod kontrolą Windows. Niestety Windows 8, który początkowo był na nim zainstalowany, był totalną porażką jeśli chodzi o obsługę piórkiem.

Wycofanie Windows Phone było błędem. Szef Microsoftu twierdzi, że zmarnował szansę

Od tamtego czasu dużo się zmieniło. Windows Ink nadal ma sporo do nadrobienia, gdy porównuje się go z Androidem lub iOS. Przeszedł jednak długą drogę, a starania trzeba docenić.

Wczoraj Microsoft zaczął rozsyłać do użytkowników najnowszą aktualizację, która nie ma związku z bezpieczeństwem. Przynosi ona sporo zmian, których pełną listę możecie znaleźć tutaj.

Windows Ink

Nosi ona symbol KB5031455 (Build systemu 22621.2506). Wprowadza pewne istotne zmiany w działaniu Windows Ink. Teraz w większości okien do uzupełniania tekstu można posłużyć się inkingiem (pismem odręcznym z wykorzystaniem piórka). Tekst odręczny zostanie automatycznie skonwertowany. Microsoft dodaje tutaj również, że precyzja zamiany została poprawiona, a użytkownik może również użyć dodatkowych gestów do usuwania tekstu, jego zaznaczania, łączenia i dzielenia oraz dodawania nowej linii.

Zapomnijcie o aktywacji systemu Windows 11 kluczami starszych braci

Oczywiście funkcja Windows Ink musi być włączona. Użytkownik musi być też wyposażony w komputer z ekranem dotykowym kompatybilnym oraz rysikiem BT.