Debiut macOS Sequoia niesie ze sobą mnóstwo rewelacyjnych nowych możliwości dla użytkownikow komputerów od Apple.

Apple pokazało między innymi funkcję iPhone Mirroring, która rozszerza funkcje Continuity, umożliwiając uzyskanie pełnego dostępu do iPhone’a i kontrolowanie go bezpośrednio z poziomu macOS. Safari otrzymało kolejną dużą aktualizację z funkcją Highlights, która ułatwia wyszukiwanie informacji na stronach internetowych. Z kolei na graczy czeka bardziej wciągająca rozgrywka i niezwykle bogata kolekcja nowych gier, obejmująca m.in. tytuły takie jak Assassin’s Creed Shadows czy Frostpunk 2.

Potwierdziły się także przecieki, o których pisałem w zeszłym tygodniu. Nowa aplikacja Passwords sprawia, że korzystanie z haseł i przechowywanie danych uwierzytelniających w jednym miejscu staje się jeszcze prostsze. W macOS Sequoia wprowadzono również Apple Intelligence, osobisty system sztucznej inteligencji dla Maca, iPhone’a i iPada, który łączy znajomość kontekstu osobistego z mocą modeli generatywnych, żeby zapewniać użytkownikom wyjątkowo pomocne i dopasowane do ich potrzeb inteligentne rozwiązania.

Zrzut ekranu 2024 06 10 o 20.04.46

iPhone Mirroring – bezprzewodowe korzystanie z iPhone’a na Macu

Apple WWDC24 macOS Sequoia iPhone Mirroring

System macOS Sequoia to jeszcze więcej magii Continuity – funkcja iPhone Mirroring umożliwia teraz pełny dostęp do iPhone’a i jego obsługę bezpośrednio z poziomu Maca. Spersonalizowana tapeta i ikony wyglądają dokładnie tak, jak na iPhonie, a użytkownicy mogą przesuwać strony ekranu początkowego oraz uruchamiać i przeglądać ulubione aplikacje. Klawiatura, gładzik i mysz Maca pozwalają obsługiwać iPhone’a, a dźwięki z telefonu zostają przekierowane na komputer.

Treści można wygodnie przeciągać i upuszczać między iPhonem i komputerem Mac, a telefon pozostaje w tym czasie zablokowany, więc nikt inny nie ma do niego dostępu i nie może go podejrzeć. Funkcja świetnie sprawdza się też w połączeniu z trybem czuwania, który pozwala uzyskać informacje jednym rzutem oka. Ponadto użytkownicy mogą przeglądać powiadomienia z iPhone’a i odpowiadać na nie bezpośrednio na Macu.

Zrzut ekranu 2024 06 10 o 19.55.42

macOS Sequoia – duże zmiany w Safari

Safari otrzymało funkcję Highlights, która umożliwia jeszcze łatwiejsze wyszukiwanie w sieci informacji, takich jak wskazówki dojazdu, streszczenia czy szybkie linki, żeby dowiedzieć się więcej o ludziach, muzyce, filmach czy serialach. Tryb Reader przeprojektowano tak, aby lektura artykułów upływała jeszcze przyjemniej i bez rozpraszania uwagi. Zadbają o to przejrzystszy widok artykułu, streszczenie, a nawet – w przypadku dłuższych tekstów – spis treści.

Z kolei funkcja Viewer pozwala umieścić wideo wykryte przez Safari w centrum uwagi, jednocześnie pozostawiając użytkownikowi pełen dostęp do systemowego sterowania odtwarzaniem, w tym do trybu Obraz w obrazie.

MacOS wreszcie systemem dla graczy?

Apple ogłosiło, że na Maca zawita plejada fantastycznych gier, wśród których znajdzie się Assassin’s Creed Shadows – niecierpliwie wyczekiwana nowa odsłona przebojowej serii Ubisoft. Jednocześnie nowe rozwiązania takie jak Spersonalizowany dźwięk przestrzenny sprawią, że rozgrywka stanie się jeszcze bardziej wciągająca.

Jeżeli chodzi o gry na Mac, to  Ubisoft wyda Prince of Persia: The Lost Crown oraz Assassin’s Creed Shadows, a Capcom przedstawi jeszcze bardziej emocjonujące tytuły z popularnej serii RESIDENT EVIL, w tym RESIDENT EVIL 7 biohazard i RESIDENT EVIL 2. Jeszcze w tym roku pojawi się kolejne duże rozszerzenie World of Warcraft: The War Within. Wśród planowanych tytułów znajdują się też Frostpunk 2, Palworld, Sniper Elite 4 i RoboCop: Rogue City. To gry, które korzystają z potężnych technologii takich jak MetalFX Upscaling, by zwiększyć wydajność i zapewnić wysokiej jakości grafikę na wszystkich modelach Maca. Niedługo pojawią się też Control Ultimate Edition oraz Wuthering Waves, a więc tytuły, które wykorzystują najnowszą rodzinę czipów M3, żeby zachwycać spektakularną oprawą graficzną z ray tracingiem.

Spersonalizowany dźwięk przestrzenny dostarcza graczom bezprecedensowych wrażeń, przenosząc ich w sam środek akcji, a znacząco zmniejszone opóźnienie przesyłu dźwięku do słuchawek AirPods Pro (2. generacji) zapewnia jeszcze lepszą responsywność. Ulepszony tryb Gra umożliwia uzyskanie większej liczby klatek na sekundę, a zaawansowane rozwiązania w zakresie zarządzania energią zwiększają wydajność wszystkich modeli Maca.

Wprowadzenie zestawu narzędzi deweloperskich Game Porting Toolkit umożliwiło szybsze niż kiedykolwiek przenoszenie gier na urządzenia Apple, dając fanom dostęp do większej liczby tytułów na Macu. Game Porting Toolkit 2 oferuje jeszcze więcej możliwości za sprawą funkcji opartych na sugestiach deweloperów, dzięki czemu przenoszenie rozbudowanych gier na Maca, iPhone’a i iPada jest teraz znacznie prostsze.

Nowe sposoby rozmieszczania okien

Kolejna nowość i kolejna zabita przez Apple gama aplikacji. Nowe sposoby rozmieszczania okien i tworzenia z nich dopasowanych do potrzeb układów ułatwiają użytkownikom organizację. Kiedy okno zostaje przyciągnięte do krawędzi ekranu, macOS Sequoia automatycznie sugeruje jego pozycję na biurku. Użytkownik może upuścić okno w wybranym miejscu, szybko umieścić kafelki obok siebie lub ustawić je w narożnikach, tak żeby jeszcze więcej aplikacji pozostawało na widoku. Ponadto nowe skróty klawiatury i menu pozwalają aranżować kafelki jeszcze szybciej.

R E K L A M A

Więcej aktualizacji do wideokonferencji

Nowa funkcja podglądu prezentacji, która działa z aplikacjami takimi jak FaceTime czy Zoom, ułatwia przedstawianie treści, umożliwiając wcześniejsze sprawdzenie, co zostanie wyświetlone pozostałym uczestnikom. Użytkownicy mogą też zastosować zastępcze tło, wybierając spośród pięknych wbudowanych obrazów o różnych gradientach kolorów i systemowych tapet lub własnych zdjęć. Zastępcze tło można włączyć w trakcie wideorozmowy w aplikacji FaceTime lub w aplikacjach innych firm, takich jak Webex, a wiodąca w branży technologia segmentacji sprawia, że użytkownicy są doskonale widoczni w trakcie rozmów.

Nowa aplikacja Passwords bezpiecznie przechowuje i organizuje dane uwierzytelniające

Wraz z systemem macOS Sequoia firma Apple pokazało Passwords, nową aplikację zbudowaną w oparciu o Pęk kluczy, który zadebiutował ponad 25 lat temu. Ułatwia ona uzyskiwanie dostępu w jednym miejscu do haseł, kluczy, haseł do Wi‑Fi i innych danych uwierzytelniających. Synchronizację z iCloud chroni bezpieczne szyfrowanie danych na całej drodze przesyłu. Aplikacja Passwords znakomicie współpracuje z Safari, a jej bezproblemową synchronizację między urządzeniami Apple użytkownika i systemem Windows zapewnia aplikacja iCloud dla Windows. Jak skomentował nasz niezawodny Czuli Dla cywila wszystkie te apki typu enpass, keepass , 1pass nie mają sensu powoli.

Nowa aplikacja Passwords

Nie są to może przełomowe zmiany, ale z aplikacji Passwords i nowych sposobów rozmieszczania okien, z pewnością będę korzystał. A Wam, która nowość przypadła najbardziej do gustu? O największej nowości, czyli Apple Intelligence, przeczytacie w osobnym artykule.

Zobacz nasz VLOG!