Apple nadal nie naprawiło błędu w systemie macOS, który powoduje dryfowanie balansu dźwięku na komputerach Mac w określonych warunkach, mimo że przyznało się do tego 12 lat temu.

Rzadko zdarza się tak, że błędy w systemie operacyjnym żyją tak długo, zwłaszcza gdy producent tego systemu (niezależnie o kim jest mowa, czy o Microsofcie, czy Apple) wie o błędzie. Tak jest tym razem i jest to bardzo ciekawy przypadek.

//dzisiaj na dailyweb

W dobie cyfrowej dystrybucji poprawek oraz szybkiego i stałego dostępu do Internetu firmy, które produkują systemy operacyjne i oprogramowanie, są w stanie praktycznie natychmiast reagować na występujące problemy i łatać znalezione dziury.

Znany błąd w macOS ma już 12 lat

Błąd Apple
MacOS pozwala na dopasowanie wyrównania kanałów do naszych potrzeb, ale czasem ta funkcja zawodzi

Deweloper o imieniu Fabian zwrócił dziś uwagę na problem, twierdząc, że Apple „nadal nie naprawiło błędu balansu dźwięku lewy/prawy w macOS. Wciąż muszę używać aplikacji, aby naprawić go automatycznie. Aplikacja pochodzi z 2015 roku, co oznacza, że zbliżamy się do 10. rocznicy”. Wspomnianą aplikacją jest Balance Lock, którą można pobrać za darmo ze strony Tunabelly Software.

Jak donoszą internauci w dyskusji pod tym postem, błąd jest jeszcze starszy. Pisząc w 2013 roku na Stack Exchange, jeden z użytkowników twierdził, że doświadczył tego samego błędu na wielu komputerach Mac od 2003 roku. Korzystając z Internet Archive’s Wayback Machine, możemy dotrzeć do nieistniejącego już dokumentu wsparcia dla Mac OS X 10.2 z 12 lutego 2012 roku, w którym Apple stwierdza:

W niektórych przypadkach balans dźwięku może nieoczekiwanie dryfować w kierunku lewego lub prawego kanału. Może się to zdarzyć, jeśli szybko naciśniesz klawisze zwiększania lub zmniejszania głośności, gdy mikroprocesor komputera jest pod dużym obciążeniem.

Rozwiązaniem proponowanym przez Apple jest ręczny powrót do właściwych ustawień wyrównania kanałów. Jak widać, firma nie była w stanie opracować odpowiedniej poprawki w momencie publikacji dokumentu wsparcia. Wydaje się także, że Apple nie wie, co zrobić z problemem do dziś. Ja, mimo że korzystam z komputerów od Apple od kilkunastu lat, nie spotkałem się na szczęście z takim problemem. A jak było w Waszym przypadku?