Kochamy w DailyWeb LEGO to wiecie. Kochamy też program LEGO Ideas, który pozwala zwykłym ludziom stworzyć zestawy, które mogą pojawić się na półkach sklepowych. Właśnie ogłoszono wyniki LEGO Ideas Review — zakwalifikowały się aż 4 wspaniałe zestawy.

LEGO Ideas to program, dzięki któremu każdy pomysł na gotowy zestaw może zostać wyprodukowany i wcielony w życie. Wystarczy mieć dobry pomysł, na stronie LEGO Ideas stworzyć jego prezentacje i oddać ją pod głosowanie. Jeśli nasz pomysł zbierze 10 000 głosów na TAK, Lego oceni go pod kątem możliwej produkcji i sprzedaży. Pisaliśmy już o takich wspaniałych pomysłach — przykłady to chociażby LEGO Maszyna do pisania czy LEGO Globus.

LEGO Ideas

LEGO Ideas Review

Opisaliśmy dziesiątki zestawów, zaprojektowanych przez pracowników firmy LEGO. Z dużym zaciekawieniem przyglądamy się również zestawom tworzonym przez użytkowników, fanów czy też jak profesjonalnie się na nich mówi AFOL-ów (Adult Fan Of LEGO). Każdego dnia przybywa wiele nowych zestawów, które pokazują, jak wspaniały świat potrafi wykreować ludzka wyobraźnia z czegoś tak błahego, jak plastikowy klocek. Niestety nie wszystkie mają szanse na produkcję. Czasem są niepoprawne lub źle wykonane, czasem nie są w stanie zdobyć potrzebnej liczby głosów. Znowu innym razem wszystko inne jest cudowne, ale zderzają się z problemami natury prawnej — jak te zestawy bazujące na filmach czy znanych produktach.

R E K L A M A

Dlatego też LEGO Ideas prowadzi program Review, do którego wybierane są najciekawsze zestawy. Spośród nich w drodze komisyjnej inspekcji, badana jest możliwość wprowadzenia takiego zestawu do produkcji. Po zatwierdzenie takich projektów rusza machina, która ma doprowadzić do produkcji.

Decyzja nie jest jednak łatwa. Trzeba ocenić projekt — jego walory estetyczne, techniczną możliwość produkcji czy chociażby to, czy zestaw nie bazuje na czyichś prawach intelektualnych. W przypadku tego ostatniego podejmowana jest próba kontaktu z właścicielem — czasem się to udaje jak w przypadku zestawów Disney lub Star Wars.

To dlatego też LEGO Ideas Review nie może działać zbyt szybko. W tym roku w maju wybrano z wszystkich pomysłów, zaledwie 39 zestawów. Po kilku miesiącach debatowania, 25 października ogłoszono wyniki. Z tych 39 zestawów, LEGO spróbuje wyprodukować aż 4 z nich!

Wyniki z pierwszej tury

Tak jak wspominałem, pierwsza tura LEGO Ideas Review oceniła 39 zestawów. Klikając tutaj, poznacie każdy z nich. Było kilka naprawdę ciekawych, które niestety nie przedarły się do finału — moi faworyci to samolot Concorde, Kopalnia na dzikim zachodzie czy diorama ze średniowiecznym targiem.

Komisja LEGO wyłoniła 4 zwycięzców:

LEGO Insekty — to projekt stworzony José María. To zestaw pięciu insektów, które zachwyciły Jury bogactwem kolorów i formy. Jury przyznaje, że nawet oni są zaskoczeni, że ten piękny mały zestaw zbudowany jest z klocków.

LEGO Insects

LEGO Orient Express — zestaw stworzony przez Thomas Lajon. Chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać, jak legendarnym składem był Orient Express — ważnym zarówno dla kolei, popkultury, jak i biznesu. Niepewne losy, przejętej przez sieć hoteli legendarnej linii kolejowej (której wagony składowane były również w Polsce), czynią ten zestaw wyjątkową pamiątką, która oddaje hołd historii. To właśnie dlatego realizację tego projektu LEGO traktuje jako przywilej.

LEGO Orient-Express

LEGO TALES OF THE SPACE AGE — Tu niemała rewelacja, po raz pierwszy w historii LEGO Ideas tryumfuje Polak! Jan Woźnica (profil na LEGO Ideas john_carter) stworzył przepiękny i oszałamiający zestaw trzech obrazów z plakatowym motywem Sci-Fi. Więcej o autorze można przeczytać w wywiadzie LEGO i na stronie projektu.

LEGO TALES SPACE AGE

LEGO Polaroid OneStep SX-70Marc z Kalifornii odtworzył z klocków ikoniczny model aparatu natychmiastowego Polaroid. Ten projekt to prawdziwa gratka dla miłośników mechanicznych zestawów. Marc nie tylko wiernie oddał budowę aparatu, ale również zaprojektował mechanizm, który pokazuje proces wywoływania filmu.

LEGO Polaroid OneStep SX-70

Ogłoszono też listę zestawów kandydujących, którymi zajmie się druga edycja LEGO Ideas Review 2022. Spodziewamy się, że wyniki ogłoszone zostaną w pierwszym kwartale 2023 roku. Druga tura to aż 51 ciekawych zestawów, wszystkie je możecie zobaczyć na tej stronie.
https://dailyweb.pl/renault-buduje-z-google-pojazd-przyszlosci-wspolpraca-ma-zaowocowac-odpowiednikiem-pixela-w-branzy-motoryzacyjnej/