DJI nie poprzestaje na głośnych premierach ostatnich tygodni. Jutro chińska firma ma zaprezentować dwa nowe gimbale dla smartfonów: OM 6 i OM SE.

Całkiem niedawno chińska firma pokazała nowego drona DJI Avata, a w zeszłym tygodniu zaprezentowano DJI OSMO Action 3 – kamerę sportową, będącą bezpośrednim konkurentem amerykańskiego GoPro. Jutro, jak informują przecieki, przedsiębiorstwo zaprezentuje dwa nowe produkty, tym razem z segmentu gimbali dla smartfonów.

DJI Osmo Mobile

Osmo Mobile to seria nawiązująca nazwą do linii Osmo – profesjonalnych gimbali do aparatów dslr i mniejszych kamer. Osmo Mobile to również gimbale, ale dla smartfonów. Pierwsza generacja pojawiła się na rynku we wrześniu 2016 roku i spotkała się z dość ciepłymi recenzjami. Sam miałem okazję testować DJI Osmo Mobile 3 i byłem bardzo zadowolony z tego gimbala. Problem w tym, że bardzo szybko mi się ten sprzęt znudził. Pobawiłem się chwilę automatycznymi filmami nagrywanymi przez gimbal, nagrałem z dwa materiały dla klientów i rzuciłem do szuflady. Moim zdaniem, o ile nie jesteście osobami zarabiającym na treściach tworzonych do Internetu, to tego typu sprzęt Wam się nie przyda. Ja sam wziąłem Osmo Mobile 3 w tym roku na wyjazd do Nowego Jorku i otworzyłem etui z gimbalem dwa razy – na lotniskach.

DJI OM6 i OM SE

Najwyraźniej ja nie jestem targetem tego typu sprzętu, bo sądząc po tym, że nadchodzi szósta generacja mobilnych gimbali, jest na nie spore zapotrzebowanie. Podobnie jak w przypadku drona i kamery sportowej, również tym razem mamy o nowej premierze praktycznie komplet informacji, jeszcze przed premierą. Wszystko za sprawą serwisu Winfuture.de i Rolanda Quandta, który opublikował przed premierą informacje o obu sprzętach.

DJI OM6 to flagowy gimbal do telefonów komórkowych producenta z Państwa Środka. Sprzęt ma zupełnie nową budowę, przez co ma być smuklejszy i bardziej kompaktowy. W tym celu zmieniono geometrię składanego ramienia i położenie zawiasu. Pozostawiono za to dość kontrowersyjne rozwiązanie – teleskopową nóżkę. To, co rzuca się najbardziej w oczy, poza nowym i bardzo ładnym ciemnoszarym kolorem, jest nowe pokrętło z boku gimbala. Odpowiadać ma ono za precyzyjną regulację zoomu i ostrości. Ponadto sprzęt ma mieć ActiveTrack 5.0, a pojemność baterii ma wynosić 1000 mAh i zapewniać prawie 6,5 godziny pracy.

DJI OM 6
fot. winfuture.de

Według przecieków jutro zaprezentowany ma zostać również DJI OM SE (Osmo Mobile SE)– tańszy odpowiednik OM6 (Osmo Mobile 6). DJI używało już przyrostka SE, jednak kwestia nazewnictwa jest tu prawie tak niezrozumiała, jak w przypadku produktów od Apple. DJI OM SE to tak naprawdę Osmo Mobile 4 na sterydach. Brakuje tutaj znanego z 5 teleskopowego ramienia i pokrętła ostrości z szóstki. Jest za to znacznie niższa cena oraz bateria, która oferować ma 2600 mAh i powinna zapewnić do ośmiu godzin pracy.

DJI OM Lite
fot. winfuture.de

Według informacji zagranicznych dziennikarzy DJI OM 6 powinien kosztować 179 euro, podczas gdy tańszy nowy model będzie dostępny w momencie wprowadzenia na rynek za 109 euro. W Polsce obstawiam ceny 899 i 549 złotych. Mnie premiery DJI OM6 i OM SE chyba najmniej ciekawią, ze wszystkich produktów chińskiego producenta. Jeżeli jednak szukasz składanego gimbala do swojego telefonu, to warto zerknąć czy moje informacje się potwierdziły. Premiera jutro o godzinie 15 polskiego czasu.

DJI Osmo Mobile 3: świetny składany gimbal do smartfona