Jony Ive razem z OpenAI mają zamiar stworzyć fizyczne urządzenie napędzane przez ChatGPT. W grę wchodzi też miliard dolarów, które firma chce pozyskać od japońskich inwestorów. Czy Jony Ive chce jak kiedyś Steve Jobs na zawsze zmienić świat?

Takie pytanie należałoby sobie zadać. Okazuje się, że urządzenie, o którym tak naprawdę nic jeszcze za bardzo nie wiadomo, ma być czymś, co zmieniło rynek tak jak kiedyś iPod, iPad i iPhone.

//dzisiaj na dailyweb

W grę wchodzi więc urządzenie, które ma ponoć być ponoć w przyszłości nowym iPhone’em. Ogromne pieniądze, które należy zainwestować oraz technologia AI i chat botów od OpenAI. Niewątpliwie, lepiej trzymać rękę na pulsie!

Pora zastąpić telefon czymś nowym

3 kwietnia 1973 roku pracownik firmy Motorola, Martin Cooper, stojąc na chodniku jednej z ulic Nowego Jorku, zadzwonił do swojego nemezis — do pracującego u konkurencji w Bell Labs, Joela Engela.

Dzwonię do ciebie z telefonu komórkowego, ALE Z PRAWDZIWEGO TELEFONU KOMÓRKOWEGO, osobistego, przenośnego telefonu komórkowego” – To pierwsza prywatnie przeprowadzona rozmowa z telefonu komórkowego. Wykonano ją za sprawą urządzenia marki Motorola, które miało wielkość cegłówki, wagę 5 kilogramów i pozwalało jedynie na 35 minut rozmów, zanim bateria padnie.

Jony Ive z przytupem wrócił do projektowania produktów

Martin Cooper widział, jakie znacznie miało to co zrobił. Symbolicznie zapoczątkował erę świata jako globalnej wioski, połączonej nicią niewidzialnej technologii. Dalszą historię znamy już wszyscy…

iPhoner 15

Steve Jobs pokazał nam, jak mamy z tej technologii korzystać. Dał nam odpowiedni sprzęt, w odpowiedniej formie, zmusił nas do nawyków, które dziś uważamy za własne. To był jego geniusz, to on zmienił nasz świat.

Jony Ive i ChatGPT przyniosą nam kolejne zmiany

50 lat po pierwszej rozmowie komórkowej i 16 lat po debiucie urządzenia, które na zawsze odmieniło to, w jaki sposób ją wykorzystujemy, przyszła pora na zmiany. Wszystko wskazuje, że pierwszy sprzęt, który nas do tego przybliży, może być urządzeniem stworzonym przez współpracownika Steve’a Jobsa, który doskonale go rozumiał.

Jony Ive oraz założona przez niego w 2019 roku firma LoveFrom zostały zaproszone do współpracy z OpenAI do stworzenia fizycznego urządzenia, które zmieni sposób komunikacji oraz interakcji użytkownika ze sztuczną inteligencją. Nie znamy dokładnego celu, ani też założeń projektu, ale wybór osoby nie jest bez znaczenia.

ChatGPT z nowymi funkcjami. Teraz można z nim rozmawiać i pokazywać mu zdjęcia

OpenAI prowadzi też rozmowy z szefem japońskiego giganta telekomunikacyjnego, który miałby zainwestować w to urządzenia kwotę 1 miliarda dolarów. Masayoshi Son, który jest wspomnianym szefem, foruje też, aby udział w projekcie wzięła firma ARM, która produkuje procesory (a w 90% jest własnością Softbanku).

Rozmowy niczego jeszcze nie przesądzają, mają jednak zdaniem Financial Times bardzo poważny charakter. Redakcja ostrzega również przed spekulacjami, wynikiem rozmów oraz tym, że nawet gdyby firmy doszły do porozumienia, finalny produkt zobaczymy dopiero za kilka lat.