Jaki dysk SSD wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując urządzenia tego rodzaju? Jakie są najlepsze dyski SSD? Szczegóły na temat dysków SDD znajdziesz w dzisiejszym artykule. Już teraz zapraszamy do lektury!

  1. Czym są dyski SSD?
  2. Dyski SSD – jakie są rodzaje?
  3. Jaki dysk SSD wybrać?

Zależy Ci na tym, aby Twój komputer pracował wydajniej i ciszej? Interesuje Cię również kwestia mniejszego zużycia energii? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco, odpowiedni dysk SSD jest tym, czego aktualnie potrzebujesz! Czym są dyski SSD? Jaki dysk SSD warto kupić? Odpowiadamy w niniejszym wpisie. 

Czym są dyski SSD?

Dysk SSD to element komputera lub laptopa, będący nowocześniejszym wariantem popularnych kiedyś dysków talerzowych HDD. Czym aktualnie różnią się oba rozwiązania? Przede wszystkim szybkością i głośnością pracy. Dysk typu HDD zbudowany jest z dysku obrotowego, na którym zapisuje się poszczególne dane. W momencie, gdy wykonuje operację, obraca się. Niestety prędkość obracania ma swoje ograniczenia. Dlaczego zatem uważa się, że najlepsze dyski SSD pracują ciszej, szybciej i jednocześnie zużywają mniej energii? Ponieważ nie posiadają ruchomych elementów, a swoją budową przypominają bardziej pendrive. Mają tym samym nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o prędkość zapisywania danych.

R E K L A M A

Do najważniejszych cech dysków SSD zalicza się przede wszystkim wysoką przepustowość danych, niski pobór energii, cichą pracę, stosunkowo szybkie uruchamianie się systemu operacyjnego oraz bardzo dobrą odporność na uszkodzenia.

Jaki dysk SSD wybrać? Sporą popularnością aktualnie cieszy się dysk zewnętrzny ssd 512gb, z tego względu, że w dzisiejszych czasach specjaliści uważają 512 GB za minimum. Jeśli zależy Ci na komfortowym korzystaniu z komputera, gwarantujemy, że dysk SSD 512 GB będzie nie tylko odpowiednim, ale i przyszłościowym zakupem.

Dyski SSD – jakie są rodzaje?

Aktualnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów dysków SSD. Do stosunkowo popularnych zalicza się rozwiązania ze złączem SATA. To 2,5-calowe kostki, które oferują pojemność od 60 GB do kilku TB. W przypadku operacji zapisu oraz odczytu szacuje się, że prędkość wynosi do 6 GB/s. W praktyce okazuje się jednak, że przepustowość waha się między 550-600 MB/s. W przypadku SATA wyróżnia się jeszcze modele mSATA. To elementy, które charakteryzują się po prostu mniejszym gabarytem. Stosuje się je najczęściej w mniejszych laptopach. Dorównują jednak przepustowością większym modelom.

Kolejnym, równie popularnym rozwiązaniem są dyski SSD M.2 – kiedyś znane pod nazwą NGFF. Nie posiadają obudowy, przez co wyglądem przypominają tak zwaną kość pamięci RAM. Przepustowość w dyskach SSD M.2 może osiągać nawet 32 GB/s, w praktyce natomiast okazuje się, że około 4 GB/s. Jest zatem szybszy od wspomnianego wyżej modelu SATA.

Do najprężniej rozwijających się opcji zalicza się dziś dyski SSD PCI-Express. Charakteryzują się stosunkowo niskim poborem energii i jednocześnie ogromną przepustowością.

Szukasz wydajnych i dobrej jakości dysków SSD? Bogatą ofertę różnorodnych rozwiązań znajdziesz na stronie https://www.euro.com.pl/dyski-ssd-zewnetrzne.bhtml w atrakcyjnych cenach.

Jaki dysk SSD wybrać?

Aby mieć pewność, że ostatecznie wybierzemy odpowiedni dysk SSD dla naszego komputera czy laptopa, w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie. A mianowicie, do czego właściwie wykorzystujemy urządzenie. Jeśli tylko i wyłącznie do przeglądania Internetu i poczty elektronicznej, nie musimy inwestować w droższe i wydajniejsze dyski SSD. Ponadto sprawdź, jakim typem złącza dysponuje Twój sprzęt. Może się okazać, że będziesz chciał kupić najwydajniejsze rozwiązanie – na przykład PCI-Express – ale ostatecznie go nie zamontujesz, ponieważ Twój laptop ma złącze SATA.

Który dysk SSD jest najlepszy? Jeśli nie wiesz, jakiej marki produkt wybrać, koniecznie sprawdź rankingi dostępne w Internecie. Listy te są na bieżąco aktualizowane, a ponadto przekazują podstawowe informacje na temat poszczególnych produktów.

W razie problemów z wyborem, czy lepsze będą dyski ssd sata, czy inne dyski hdd, zawsze warto sprawdzić szybkość odczytu i prędkość zapisu. Pozwoli to wybrać najlepszy dysk ssd sata. Warto też zerknąć na polecane dyski ssd, co wyeliminuje ryzyko nietrafionych zakupów.


Posłuchaj nas!