Stało się – długo czekaliśmy na nową odsłonę systemu Windows i wreszcie Windows 11 jest dostępny. Premiera za nami, ale nie wszyscy mogą zainstalować najnowsze okienka od Microsoftu. Powodów jest jak zawsze sporo w przypadku Windowsa, a niektóre są ciężkie do zrozumienia.

Nie chodzi tylko o możliwości sprzętowe naszych komputerów, ale o wiele czynników, o których laik komputerowy wiedzieć i znać się na nich – nie musi. Microsoft przygotował nam specjalne narzędzie, które sprawdzi nasze urządzenia pod kątem możliwości instalacji Windows 11 na nim właśnie.

Jak zainstalować Windows 11?

Nie jest to wcale trudne, a zacząć powinniśmy od sprawdzenia komputera. W tym celu pobieramy narzędzie, które zweryfikuje „kondycję” naszego urządzenia i odpowie, czy i jak możemy zainstalować Windows 11. Jeśli otrzymamy odpowiedź pozytywną – możemy (chociaż nie musimy, szczególnie w pierwszych fazach rozwoju Windowsa 11 i przed pierwszymi łatkami) instalować. Jeśli odpowiedź będzie negatywna – spokojnie, nie wszystko stracone.

Kluczowymi elementami jest wsparcie dla TPM 2.0 oraz obsługa Secure Boot. Brak tego pierwszego elementu nie przekreśla możliwości instalacji Windows 11. Wystarczy parę trików. O tym jednak trochę dalej, a teraz skupmy się na wariancie, kiedy wszystko przebiega sprawnie i otrzymujemy zgodę na instalację.

Instalacja Windows 11 krok po kroku

W tym przypadku Microsoft dość pozytywnie nas zaskoczył, bo (teoretycznie) instalacja jest naprawdę prosta. Wszystko sprowadza się do kilku kliknięć i oczekiwania na pobranie, a następnie instalację nowego systemu operacyjnego Windows 11.

 1. Jeśli otrzymaliśmy pozytywną weryfikację, przechodzimy do Ustawień,
 2. później wybieramy narzędzie Aktualizacje i zabezpieczenia, gdzie otworzy się zakładka Windows Update,
 3. tam po przeładowaniu wyświetli nam się możliwość aktualizacji systemu, a jeśli nic nie wyskoczy klikamy „Sprawdź aktualizacje”,
 4. klikamy Pobierz i zainstaluj i czekamy, postępując zgodnie z komunikatami, które wyświetlą się na ekranie,
 5. to wszystko.

Jak zainstalować Windows 11 bez TPM 2.0 lub Secure Boot?

Jeśli widzicie podobnie jak ja taki przerażający komunikat nie oznacza to, że wszystko jest stracone. Wystarczy trochę się pobawić, a nie zajmie to więcej niż minutę i nawet laik jest w stanie to obejść. Oczywiście mówimy o wariancie, kiedy niektóre opcje mamy nieaktywne na poziomie BIOSu.

Pierwszą opcją jest Asystent instalacji Windows 11, jednak w większości przypadków to narzędzie nie działa z powyższym błędem. Warto jednak spróbować, to nic nie kosztuje. Przejdźmy więc do kroków pomijających asystenta:

Pobieramy obraz ISO systemu Windows 11, który dostępny jest na tej stronie (trzecia z dostępnych opcji), pobieranie potrwa kilka minut w zależności od szybkości naszego łącza, bo paczka zajmuje nieco ponad 5GB. W następnym kroku przechodzimy do Rejestru Windows, gdzie odpowiednie zmiany pozwolą na obejście kontroli procesora:

 • naciskamy Start, wpisujemy regedit i wciskamy Enter,
 • w okienku poniżej paska narzędzi wklejamy ten adres: Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup i wciskamy Enter (jeśli posiadamy angielską wersję systemu słowo „Komputer” zamieniamy na „Computer”)

 • w prawej części na białym polu klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy: Nowy=> Wartość DWORD (32-bitowa),
 • wpisujemy (lepiej wkleić) jako nazwę: AllowUpgradesWithUnsupportedTPMorCPU i zatwierdzamy wciskając Enter,
 • klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszy utworzoną właśnie wartośći w polu Dane wartości wpisujemy 1,

 • zatwierdzamy klikając OK i zamykamy Edytor Rejestru.

Jeśli nasz obraz ISO już się pobrał w całości, odpalamy go. W tym celu klikamy na plik obrazu prawym przyciskiem myszy, wybieramy Otwórz za pomocą=> Explorator Windows, żeby zamontować dysk wirtualny. Otwieramy plik instalacyjny na dysku i rozpoczynami instalcję świeżutkiej wersji Windows 11.

Dalej już postępujemy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Miłej zabawy!

WAŻNE: przy tej opcji zmiany w rejestrze, nie otrzymamy wsparcia od Windows, czyli głównie chodzi o brak aktualizacji.


Posłuchaj nas!