Podczas tegorocznych targów IFA 2022 mogliśmy przyjrzeć się nieco bliżej kamerze Nextbase IQ. Wideorejestrator współtworzony z Vodafone oferuje zestaw funkcji, które dotychczas były zarezerwowane dla droższych modeli samochodów.

Podczas przemierzania hal targowych w Berlinie nie mogliśmy nie zatrzymać się na chwilę przy stoisku Nextbase. Osobiście korzystam z wideorejestratora G522 i przez wielomiesięczną przygodę sprzęt ani razu mnie nie zawiódł. Ba, pozwolił nawet zarejestrować kilka potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń. Biorąc pod uwagę to, co może przytrafić się nam na drodze, obecność kamerki samochodowej wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Tak się składa, że tytułowy producent ogłosił podczas targów IFA 2022 partnerstwo z Vodafone, które jest związane z modelem Nextbase IQ. Oznacza to, że sprzęt zostanie podłączony „na stałe” do sieci i skorzystamy z w nim z inteligentnych funkcji. Jakich dokładnie?

Nextbase IQ

Czy można jarać się kamerką samochodową? Tak, o ile jest to Nextbase IQ

Wideorejestratory serii Nextbase IQ pozwalają na nagrywanie sekwencji w rozdzielczoąci 4K. Materiał zapisywany jest na karcie pamięci o pojemności do 256 GB, natomiast ograniczenie programowe zostanie najpewniej zniesione za pomocą aktualizacji oprogramowania. Z racji tego, że sprzęt będzie stale połączony z siecią, możliwe będzie także implementowanie w nim nowych rozwiązań programowych. Możemy to zawdzięczać partnerstwie z Vodafone, które oznacza szansę na skorzystanie z dobrodziejstw znanych z droższych aut. Na uwagę zasługuje podgląd widoku z kamery w czasie rzeczywistym, ale to nie koniec. W grę wchodzi także detekcja radarem AI, która wykrywa kierunek ruchu pojazdu i za pomocą obserwacji innych użytkowników drogi jest w stanie przewidywać i rejestrować niebezpieczne sytuacje.

R E K L A M A

Moim konikiem jest funkcja ESOS (Emergency SOS), która w razie wypadku powiadomi odpowiednie służby o naszej lokalizacji, a także o pozostałych szczegółach incydentu. Nie zapomniano także o inteligentnym trybie parkingowym. ADAS (Vehicle Aware) będzie natomiast ostrzegać przed potencjalnym zagrożeniem ze strony pojazdów poruszających się przed naszym autem. Choć traktuję kamerkę samochodową jako narzędzie, zwiastun nowości wywołuje u mnie pożądanie. Kiedy Nextbase IQ trafi na rynek, podejmiemy się testów urządzenia. Na debiut konsumencki przyjdzie nam jeszcze zaczekać co najmniej kilka tygodni.

Nextbase IQ 3

Nextbase – wiodący producent zaawansowanych kamer samochodowych debiutuje w Polsce