Firma HP wykorzystała profesjonalne rozgrywki do zaprezentowania swojego najnowszego sprzętu. Poznajcie laptopa OMEN Transcend 14! W tym malutkim urządzeniu kryje się wielka moc.

HP to znana na cały świat firma, która działa w ponad 170 krajach, dostarczając tym samym wiele innowacyjnych rozwiązań i zrównoważonych sprzętów. Idę o zakład, że wielu konsumentów kojarzy ją przede wszystkim z drukarkami, co w mojej ocenie jest po prostu niesprawiedliwe, ponieważ producent dłubie również przy pracy hybrydowej oraz gamingowej.

//dzisiaj na dailyweb

Dlatego też na jednym z najważniejszych wydarzeń e-sportowych na świecie – mówię oczywiście o Intel Extreme Masters 2024 –  firma zaprezentowała najlżejszego laptopa w swojej ofercie kierowanej właśnie do graczy. Od razu uprzedzam, że sprzęt może okazać się przydatny także w pracy. Dowiedziałem się też kilku przydatnych informacji na jego temat podczas prezentacji dla prasy. 

OMEN Transcend 14 – i do rozrywki, i do pracy!  

W ramach ciekawostki (lub przypomnienia) mogę napisać, że tytułowy sprzęt miał niedawno swoją globalną premierę na międzynarodowych targach CES 2024. Teraz można powiedzieć, że sprzęt trafia do Polski, będąc przede wszystkim propozycją dla graczy, którzy szukają małych, ale treściwych urządzeń.  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Słowem wstępu! Firmie bardzo zależy na tym, aby rozwijać portfolio urządzeń gamingowych w kierunku hybrydowym. Akurat takie podejście dobrze rozumiem, bo ze swojego komputera nie korzystam tylko podczas wieczornej rozrywki (wymagająca praca daje w kość moim wentylatorom). Co tu dużo mówić, potrafię docenić tworzenie wszechstronnych urządzeń, które przydadzą się nie tylko podczas zabawy, lecz także w robocie. Laptop OMEN Transcend 14 od HP mógłby okazać się właśnie takim przydatnym pomocnikiem. 

To po kolei! Wyświetlacz OLED 2,8K o częstotliwości odświeżania 120 HZ (z certyfikatem IMAX Enhanced) oferuje całkiem niezły obraz i barwy. Spędziłem z nim dosłownie kilka chwil, więc mogę powiedzieć, że w tych słowach kryje się prawda. Niskie opóźnienie matrycy i wysoka wartość odświeżania przekładają się podobno na płynną rozgrywkę. Tutaj ręki uciąć sobie nie dam, bo oczywiście żadnej gry przetestować nie mogłem. Nad czym bardzo ubolewam!  

Dużą zaletą urządzenia jest jego skromna waga, ponieważ waży zaledwie 1637 gram. Możecie mi wierzyć na słowo, że jest dodatkowo zaskakująco mały i płaski. Dzięki tym cechom idealnie nadaje się na towarzysza w podróży. W pociągu nada się więc na rozgrywkę i wykonanie obowiązków. Długość pracy na baterii? Do 11,5 godziny w trybie zoptymalizowanym.  

omen transcend 14

Próbowałem dowiedzieć się, jak sprawa wygląda w grach, ale będziemy musieli poczekać na nowe testy, które zobaczymy w ciągu najbliższych tygodni – będę śledzić sprawę na bieżąco. Według słów pracownika kilka godzin powinno wystarczyć na jakieś mniej wymagające gierki (Cyberpunka 2077 również odpalimy, żeby nie było). Pewien komfort zapewnia też szybkie ładowanie dzięki ładowarce USB-C o mocy 140 W.  

Dobra, dobra, dobra! Przejdźmy do najważniejszych kwestii! W tym malutkim urządzeniu wepchano procesor Intel Core Ultra 9 185H i grafikę NVIDIA GeForce RTX 4070 (różne konfiguracje). A to oznacza, że tytułowe cacko powinno poskromić nowsze gierki i obsłużyć wymagające programy graficzne. Muszę tutaj dodać, że chętnie przetestowałbym pod względem pracy, bo w wolnych chwilach zajmuję się montowaniem filmu i streamingiem.  

  • Procesor – Intel® Core™ Ultra 7 155H lub Intel® Core™ Ultra 9 
  • Pamięć RAM – 32 GB LPDDR5x-7467 MHz lub 16 GB LPDDR5x-7467 MHz 
  • Karta graficzna – GeForce RTX™ 4050, GeForce RTX™ 4060 lub Karta NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 

omen transcend 14

A skoro już przy tych tematach jesteśmy, twórcy internetowi mogą wykorzystać jednostkę NPU urządzenia i wtyczki OpenVINO na potrzeby studia OBS. Akurat fajny bajer dla streamerów, którym zależy na większej płynności. Warto również wspomnieć o automatycznej, dynamicznej częstotliwości odświeżania (DRR) w OMEN Gaming Hub, dzięki której możemy liczyć na responsywną rozgrywkę bez zakłóceń – automatyczne przełączenie między różnymi częstotliwości, co wydłuży czas pracy.  

Jeśli korzystaliście z laptopów, doskonale zdajecie sobie sprawę z problemów z chłodzeniem. Dlatego też 14-calowy laptop wyróżnia się określonym systemem. Konstrukcja obudowy w połączeniu z komorą parową pozwala na odprowadzanie ciepła bezpośrednio przez tylne otwory wentylacyjne, żeby sprzęt nie nagrzewał się podczas wykonywania różnych zadań.  

Co ciekawe, OMEN Transcend 14 oferuje również możliwości sztucznej inteligencji zarówno dzięki procesorom Intel i NVIDIA, jak i wbudowaną Otter.ai. Pozwala ona na transkrypcję na żywo i napisów w czasie rzeczywistym podczas spotkań lub zajęć.

omen transcend 14
Źródło: omen

Na koniec bardzo przyjemny smaczek! HyperX oraz OMEN rozwijają swoje portfolio tak, aby oferować kompleksowe rozwiązania. Przykład? OMEN Transcend 14 Jest pierwszym gamingowym laptopem z łącznością ULL 2,4 GHz – obsługiwaną przez HyperX Cloud III Wireless Headset. Dzięki temu gracze mogą łatwo przełączać się między komputerem a konsolą. To nie koniec, bo mowa także o intuicyjnym parowaniu urządzeń audio! Po co marnować gniazdo USB, jeśli słuchawki mogą połączyć się bez niego? Fajna sprawa. No i co?  

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta. Drobna uwaga, w chwili pisania wiadomości polska witryna nie oferuje jeszcze możliwości przedsprzedaży. Kwota? Za uboższą wersję zapłacimy ok. 11 tys. złotych, za droższą ok. 13 tysięcy złotych. Zaktualizuję informacje, gdy pojawi się opcja zakupu.