HUAWEI Mate60 Pro zadebiutował kilka dni temu w Chinach. Telefon znów podnosi poprzeczkę swoim konkurentom, jeśli chodzi o nowe funkcje. Niestety, jak zwykle bywa, ludzie zawodzą jako cywilizacja. HUAWEI prosi — nie używajcie tej funkcji w samolotach, to niebezpieczne!

Dokładanie 29 sierpnia w Chinach i kilku innych azjatyckich krajach premierę miała nowa odsłona telefonów z serii HUAWEI Mate60 Pro. To flagowe modele producenta, których spodziewamy się niebawem również w naszym kraju. Co prawda, zanim to się stanie, mamy dla Was, też inną niespodziankę (zwłaszcza jeśli lubicie smart zegarki). Niemniej, po bardzo udanym HUAWEI P60 Pro, który testowaliśmy, na ten model również ostrzymy sobie zęby.

//dzisiaj na dailyweb

Przynosi on jedną z ciekawszych funkcji, to łączność satelitarna. Nie ogranicza się jednak do wysyłania pozycji czy informowania o wypadku. Można swobodnie przez nią rozmawiać, co stwarza niesamowite możliwości, zwłaszcza w podróży. Niestety, producent nie miał tu na myśli podróży samolotem, o czym chińska blogosfera powinna wiedzieć.

HUAWEI Mate60 Pro i problem z blogerami

Nie wiem, od czego zacząć — od specyfikacji, którą odsłoniła przed nami Chińska premiera, czy też może od sedna sprawy ;D . HUAWEI Mate60 Pro oraz Pro+, po raz pierwszy przynoszą do świata smartfonów możliwość pełnej komunikacji satelitarnej. Pewnie zastanawiacie się, jak to? Przecież pierwszy był iPhone, przecież są też inne dedykowane urządzenia.

Śpieszę wyjaśnić — iPhone ma łączność satelitarną, ale działa ona tylko w sytuacjach alarmowych i ogranicza się wysyłania wiadomości z lokalizacją lub komunikatu głosowego do służb ratunkowych i tylko gdy nie ma dostępnego zasięgu sieci komórkowej. Oczywiście to i tek genialne rozwiązanie, które potrafi uratować ludzkie życie, o czym kiedyś wspominaliśmy.

HUAWEI Mate60 Pro

Są też telefony satelitarne, które pracują w sieciach satelitarnych jak iridium, THURAYA, inmarsat czy Globalstar. Jeszcze 5, 6 lat temu wydawało się, że telefonia satelitarna zaadoptuje formę smartfonów. Duże i dobre ekrany, mocne procesory, niezłe aparaty — to wszystko jednak zostało pominięte. Telefony satelitarne to znów cegiełki z długimi antenkami.

HUAWEI Mate60 Pro zgodnie z prawdą nazywamy więc pierwszym smartfonem, który udostępnił dwukierunkową łączność satelitarną. Możliwa jest ona do prowadzenia w normalny sposób, identyczny do tej komórkowej. Niepotrzebny jej dodatkowy sprzęt, odpowiednie warunki czy specjalna karta SIM. Funkcję tę obsługują już Chińscy operatorzy (China Telecom).

HUAWEI jest jednak pierwszym producentem, który wprowadził ją do świata smartfonów. Z tego powodu, przetestować to chcieli dziennikarze, blogerzy i influencerzy. Niestety nie wszyscy postanowili wykorzystać funkcję zgodnie z przeznaczeniem i przetestowali ją w miejscu, gdzie nie jest to zbyt mądre.

HUAWEI Mate60 Pro

Jeden z pracowników HUAWEI wyższego szczebla — Bruce Lee (to nie żart :D ), wydał oświadczenie, w którym poinformował, że firma odnotowała, że użytkownicy nagrywali filmy, na których korzystali łączności satelitarnej i testowali ją podczas lotu samolotem. Bruce Lee poprosił o respektowanie prawa oraz zastosowanie się do przepisów bezpieczeństwa linii lotniczych. Warto też tu dodać, że funkcja ta nie będzie działać prawidłowo na pokładzie samolotu, bo wysoka prędkość ma negatywny wpływ na połączanie z satelitą.

Nowy HUAWEI Mate60 Pro zadebiutował

Jak wspomniałem seria HUAWEI Mate60 Pro zadebiutowała 29 sierpnia. Mówimy o serii, bo pokazano 3 modele Mate60, Mate60 Pro oraz Mate60 Pro+. Nas interesują dwa ostatnie, bo wydaje się, że to właśnie nimi może być zainteresowany polski nabywca.

HUAWEI Mate60 Pro

HUAWEI poradził cyfrowym wykluczeniem względem Google, o czym również już pisałem. HUAWEI Mate60 Pro rozprawia się za to z brakiem obsługi sieci 5G. Testowany HUAWEI P60 Pro miał procesor Snapdragon 8 Gen. 1, ale bez obsługi 5G. Nowe Mate60 Pro mają obsługę 5G i procesor Kirin 9000s. Warto tu jednak zaznaczyć, że to nie jest ten sam Kirin9000, który zadebiutował już 3 lata temu a jego całkiem nowa wersja, która została ulepszona w kilku płaszczyznach.

HUAWEI Mate60 Pro
Ten kolor dostępny jest w wersji Pro bez „plusa”

Mate60 Pro oraz Pro+ między sobą różnią się w zasadzie ilością pamięci RAM (w modelu Pro maksymalnie 12 GB, w Pro+ 16 GB) oraz oczkami kamery. W ciągu pięciu dni od debiutu, seria Mate60 Pro sprzedał się w ilości 800 tys. sztuk! Końcowa sprzedaż może więc osiągnąć nawet 17 milionów sztuk, co jest sporym sukcesem.

HUAWEI Mate60 Pro

Specyfikacja HUAWEI Mate60 Pro+

Ekran 6,82″ OLED LTPO, 2720 x 1260 pix (QHD+), 1 Hz-120 Hz, druga generacja Kunlun glass
Procesor Nowy Kirin9000s z obsługą 5G oraz łączności satelitarnej
GPU Maleoon 910
RAM 12 lub 16 GB
Pamięć na dane 256 GB, 512 GB i 1 TB
Aparat tylny 48 MP  (przysłona f/1.4-f/4.0,  OIS)
40 MP ultraszerokokątny (przysłona f/2.2)
48 MP tele (przysłona f/3.0,  OIS)
Aparat przedni 13 MP z obiektywem szerokokątnym (f/2.4)
Akumulator 5000 mAh
Ładowanie 50 W bezprzewodowe (ładowanie wsteczne 20 W)
88 W przewodowe
Inne 802.11a/b/g/n/ac/ax, BT 5.2 LE, GPS, NFC, USB C 3.1, IrDA
Wymiary 163 x 79 x 8,1 mm
Waga około 225 g
System TBA
Cena od 888 euro