To znów ja i znów klocki Lego. Tym razem dostaniemy okazję na zbudowanie arcydzieła Vincenta van Gogha – „Gwiaździsta noc”.

Gwiaździsta noc to obraz olejny Vincenta van Gogha namalowany w czerwcu 1889 roku podczas pobytu artysty w miejscowości Saint-Rémy na dobrowolnej terapii psychiatrycznej. Jako jedno z nielicznych dzieł Van Gogha, nie został on namalowany z natury, ale całkowicie z pamięci i dzięki wyobraźni autora.

„Gwiaździsta noc” – zbuduj z Lego

1364px Van Gogh Starry Night Google Art Project

Niniejszy zestaw, to kolejny który powstał dzięki programowi Lego Ideas, w którym można zgłosić swój projekt, na który swoje głosy oddaje społeczność. „Gwiaździsta noc” to zestaw zaprojektowany przez Trumana Chenga. Gdy zdobył on ponad 10 000 głosów, to Lego zdecydowało się go zrealizować. Patronat nad zestawem objęło nowojorskie muzeum MoMA (Museum of Modern Art), w którego zbiorach znajduje się ten kultowy obraz.

R E K L A M A

Starry Night 2

Zestaw, na którego składają się 2316 klocki, jest dość nietypowy. Nie odzwierciedla on bowiem samego obrazu, a jest jego trójwymiarowym modelem. Takie ukazanie obrazu jeszcze lepiej oddaje głębię, którą udało się przedstawić holenderskiemu artyście. Model obrazu van Gogha z klocków  ma około 28 cm wysokości, 38 cm szerokości i 12 cm głębokości i można go postawić albo powiesić na haczyku na ścianie

Village below

Zestaw LEGO Art zawiera także minifigurkę van Gogha ze sztalugą zbudowaną z klocków, co dopełnia zestaw, a jednocześnie trochę zakłamuje rzeczywistość, bo jak pisałem na początku tekstu, ten akurat obraz van Gogh malował z głowy.

Van Gogh Minifgure

Ten kolekcjonerski model to doskonały pomysł na prezent dla wszystkich miłośników sztuki. Zestaw kosztować będzie 799 złotych i pojawi się w sprzedaży już 1 czerwca. Będziecie mogli go kupić przez sklep internetowy Lego.