Nowa technologia firmy Qualcomm pozwoli na upscaling na smartfonach. Gry na Androida będą mogły uruchamiać się w rozdzielczości 4K przy 60 FPS-ach. GSR trafi na telefony z zielonym robotem jeszcze w tym roku.

Snapdragon Game Super Resolution to nowa technologia od Qualcomma, która ma sprawić, że gry na Androida w założeniach ma zwiększyć wydajność i rozdzielczość przy jeszcze niższym wykorzystaniu energii z akumulatora. Pierwsze gry mobilne zgodne z rzeczonym rozwiązaniem pojawią się na rynku w drugiej połowie 2023 roku.

Gry na Androida

Qualcomm Snapdragon Game Super Resolution sprawi, że gry na Androida uruchomią się w 4K i 60 FPS

Układ Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, czyli najnowsza sztandarowa jednostka obliczeniowa dla flagowych smartfonów pokazuje pazur. SoC wzorowo radzi sobie z wymagającymi produkcjami, natomiast producent nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w temacie mobilnego grania. Firma zaprezentowała bowiem technologię Snapdragon Game Super Resolution, która pozwala na upscaling z rozdzielczości 1080p do 4K nawet przy 60 klatkach na sekundę. To robi wrażenie, szczególnie że rozwiązanie okazuje się korzystne dla akumulatora. Co ważne, GSR nie będzie dostępny jedynie w najnowszych topowych chipach, ale również w starszych jednostkach producenta.

Gry na Androida

GSR to tak właściwie odpowiednik DLSS w świecie Androida. Qualcomm wykorzystuje tutaj upscaling. W efekcie otrzymujemy wyższą rozdzielczość przy zachowaniu wysokiej jakości grafiki, wyższą liczbę klatek na sekundę, zmniejszone zapotrzebowanie na energię. Wśród produkcji, które będą wspierać Qualcomm Snapdragon Game Super Resolution znajdą się gry na Androida, takie jak: Call of Duty Warzone Mobile od Activision, Jade Dynasty: New Fantasy od Perfect World, Return to Empire od Tencent czy Naraka Mobile od NetEase.

Zapowiada się krok milowy w świecie mobilnego gamingu. Już dziś urządzenia w postaci smartfonów oraz tabletów są w stanie zapewnić nam wysoki komfort, ale każdy kolejny dodatek tylko poprawia tę kwestię. Choć produkcje uruchamiane w oparciu o hardware urządzenia będą działać sprawniej, nie można również zapominać o alternatywie, czyli graniu w chmurze. Za jego pomocą możemy cieszyć się świetnymi grami (również AAA) nawet na tanim sprzęcie.

Recenzja Motorola edge 40 Pro – mistrzowski poziom w rozsądnej cenie