Kilka miesięcy temu Mateusz w swoim wpisie informował, że Apple pod naporem władz i konkurencji zdecydowało się na wprowadzenie standardu wiadomości RCS. Teraz Google zdradza więcej szczegółów na swojej stronie.

Nie wiedzieliśmy wcześniej, kiedy Apple ma zamiar wprowadzić obsługę wspomnianego standardu. Teraz okazuje się, że światło na sprawę rzuca nowa odsłona strony Google, która dotyczy Androida i Wiadomości Google. Na jednej z podstron znalazły się dodatkowe informacji, czym Google zdradziło plany giganta z Cupertino.

//dzisiaj na dailyweb

Niestety po informacji nie ma już śladu — wiadomość została szybko usunięta. Szczerze wątpimy, że był to błąd lub przeoczenie. Nie od dziś wiemy przecież, że wiadomości RCS były kością niezgody Apple i Google.

Apple zacznie obsługiwać wiadomości RCS na jesień

apple imac m3 4

Apple stosuje od lat własny standard i protokół wiadomości. O ile między użytkownikami urządzeń Apple działa to znakomicie, to wsparcie dla innych systemów (w domyśle Androida) nie jest oferowane. Sprawia to kilka problemów — jak kompatybilność i jakość multimediów. Elementem popkulturowych sporów jest jednak kolor dymków — które dla użytkowników Androida jawią się zielenią, zamiast szlacheckim błękitem. Nie wiem, o co ten szum, ale jest to już popkulturowy problem.

Google trolluje Apple. Tym razem chodzi o wiadomości RCS

RCS (Rich Communication Suite) stworzono już jakiś czas temu, bo już w 2007 roku. Rok później standard został zaadoptowany przez GSM Association, które czuwa nad rozwojem telefonii komórkowej. Standard był rozwijany na przestrzeni lat, dziś oferuje szyfrowanie wiadomości, bezstratne przesyłanie zdjęć i wideo, plików czy też śledzenie stanu wiadomości. Wiadomość w tym formacie może mieć 105 MB, co w porównaniu do 1,2 MB w przypadku MMS jest ogromną różnicą. Adresat przy otwieraniu takiej wiadomości, musi jednak dysponować połączeniem internetowym.

Apple
Zrzut wykonany przed usunięciem wiadomości na stronie Android.com Fot. 9to5Mac

Google od dłuższego czasu naciska na Apple, by wprowadzić obsługę RCS. Posługiwało się w tym celu szyderą w reklamach i podburzało klientów, tworząc jakąś formę internetowego poparcia. Sprawą zajęła się również Unia Europejska, która stwierdziła jedna, że nie jest to dotkliwym problemem, a użytkowników systemu Apple jest za mało. W stanach jest to jedną z kwestii, która pojawiła się na wokandzie, gdy pozwano firmę za praktyki monopolistyczne.

UE chciała, a Stany to zrobiły – Apple pozwane za iMessage i inne monopolistyczne praktyki

Nowa strona Google zdradziła więcej informacji na ten temat. Na załączonym zrzucie ekranu widzimy informację, że wiadomości RCS trafią do użytkowników urządzeń Apple już na jesień tego roku. Jestem przekonany, że mowa tu o wrześniu a cała sprawa związana jest z premierą Apple iOS 18 oraz iPhone’a 16.