W maju tego roku Google postanowił udostępnić w Polsce w swojej aplikacji do wiadomości funkcję czatu.

Oznacza to, że osoby korzystające z tego mają możliwość zobaczenia statusu wiadomości czy została odczytana, czy nie, wiadomości grupowe, reakcje do wiadomości jak w Messengerze oraz możliwość wysyłania większych załączników co oznacza lepszą jakość wideo i zdjęć. Następnie w czerwcu doszło szyfrowanie wiadomości end-to-end.

Obecnie jeśli posiadacz iPhone’a zareaguje na wiadomość SMS, to użytkownik telefonu z Androidem dostanie wiadomość „Dodano (nazwa reakcji) do (tekst wiadomości)”. Na stronie 9to5Google w serii tekstów dotyczących grzebania w kodzie różnych aplikacji często można dowiedzieć się o nowych, zanim zostaną wprowadzone. W tym wypadku znaleziona została funkcja która tłumaczy tekst reakcji na emoji które zostaje przypisane do wiadomości.

R E K L A M A

Google dodaje nową funkcję do Wiadomości

9to5google.com
9to5google.com

Według artykułu funkcja ta powoli pojawia się u kolejnych użytkowników. Niestety ja na tę chwilę nie mam takiej opcji dostępnej w aplikacji. Sama funkcja to interesujący pomysł, ale w Polsce większość osób raczej nie pisze z sobą SMSów, tylko raczej korzysta z Messengera, Telegrama czy też WhatsApp’a więc sama funkcja będzie zbyt często używana. Nie mniej dobrze, że się pojawiła.

Kolejnymi rzeczami, nad którymi pracuje Google dotyczą widgetu At a glance, którego można znaleźć na telefonach z serii Pixel. W Androidzie 12 został odświeżony jego wygląd oraz dostał kilka nowych funkcji. Potrafi się on teraz integrować nie tylko z aplikacjami Google. Dodatkowo może być wyświetlany więcej niż jeden element na raz, gdyż można od teraz dzięki temu, że każda z kolejnych funkcji dostaje swoją kartę, a następnie można pomiędzy nimi przechodzić. Można je także zobaczyć na ekranie blokady.

Obraz2

Obecnie można zobaczyć na tym widgecie:

  • informacje o pogodzie,
  • dane dotyczące czasu dojazdu i korków,
  • informacje dotyczące pogody,
  • powiadomienia z kalendarza prywatnego oraz z profilu pracy,
  • pokazywanie statusu minutnika i stopera.

Nowe opcje, które zostały znalezione to:

  • pokazanie listy zakupów oraz kart lojalnościowych we wspieranych sklepach,
  • status połączenia oraz stan bateria połączonych urządzeń Bluetooth,
  • pokazanie kto jest przy drzwiach, kiedy zadzwoni,
  • pokazanie informacji dotyczących aktywności fizycznej ze wspieranych aplikacji,
  • przypomnienie, że latarka jest włączona.

Pokazanie statusu baterii urządzeń Bluetooth może być przydatne kiedy mamy połączone przykładowo słuchawki oraz smartwatcha. Wygodniej będzie zobaczyć z powiadomienia na ekranie głównym niż z menu szybkich ustawień. Pokazanie kto jest przy drzwiach, będzie może chwilowo pokazywało podgląd z kamery albo będzie nazywało osoby na podstawie rozpoznawania twarzy. Wszystkie te informacje są z aplikacji, która została wprowadzona na urządzenia z Androidem 12. Wersja aplikacji, z której zostały wyciągnięte te informacje według 9to5Google, póki co została udostępniona na Pixele 6. Mam nadzieję, że Google nie ograniczy tych funkcji tylko do ich najnowszych modeli.