Ghost of Tsushima, niczym wiatr od wschodu, wkroczył na platformę PC, podbijając serca graczy i stając się najpopularniejszą grą PlayStation na komputerach osobistych.

Ale co kryje się za tym sukcesem? Czym ta samurajska opowieść urzeka tak szerokie grono odbiorców?

//dzisiaj na dailyweb

Już samo osadzenie gry w feudalnej Japonii, krainie kwitnących wiśni, bambusowych lasów i majestatycznych gór, stanowi ogromną zaletę. Wizualnie olśniewająca Tsushima przenosi graczy w czasy samurajów, oferując im pocztówkę z innego świata, idealnie komponującą się z dynamiczną walką na miecze i elementami skradanki.

Opowieść o Jin Sakai, samuraju zmuszonym do złamania kodeksu honorowego, by ratować swoją wyspę przed inwazją mongolską, trafia w sedno tego, czego gracze oczekują od gatunku samurajskiego. To historia o heroizmie, poświęceniu i walce o przetrwanie w obliczu niemożliwości. Nie brakuje tu dramatycznych zwrotów akcji, moralnych dylematów i wzruszających momentów, które angażują graczy od początku do końca.

Chushin-wa nikun-ni tsukaezu

Ghost PC

Ghost of Tsushima oferuje dopracowaną mechanikę gry, która łączy w sobie dynamiczną walkę na miecze z elementami skradanki i eksploracji rozległego, otwartego świata. System walki jest intuicyjny i satysfakcjonujący, a skradanka daje graczom możliwość wyboru sposobu rozgrywki. Gra nagradza zarówno frontalne starcia, jak i ciche eliminowanie wrogów z ukrycia.

W dobie gier z usługami sieciowymi i sezonami, hit od Sucker Punch oferuje kompletną, samodzielną historię, którą gracze mogą ukończyć we własnym tempie. To powrót do klasycznego opowiadania historii w grach wideo, które, jak widać, wciąż ma dla graczy dużą wartość. Gra nie zmusza graczy do ciągłego łączenia się z internetem ani do wydawania pieniędzy na mikropłatności.

Chociaż Helldivers 2 nadal pozostaje największym hitem PlayStation na PC, osiągając 458 709 aktywnych graczy, Ghost of Tsushima, wyprzedził inne tytuły PlayStation na PC. W chwili pisania tego tekstu Ghost of Tsushima szczyci się liczbą 75 065 jednoczesnych graczy, wyprzedzając God of War (73 529) i Marvel’s Spider-Man (66 436). Pierwszą szóstkę uzupełniają Horizon Zero Dawn (56 557), Horizon Forbidden West (40 462) i The Last of Us Part 1 (36 496).

Wyniki na PC pokazują rosnące zainteresowanie graczy na PC tytułami single-player. Sukces ten jest również dowodem na to, że PlayStation rozumie potencjał rynku PC. Możemy spodziewać się, że w przyszłości zobaczymy więcej portów udanych tytułów PlayStation na komputery osobiste, a gracze na PC będą mieli okazję doświadczyć tego, co PlayStation ma najlepszego do zaoferowania.

R E K L A M A

Ghost of Tsushima to nie tylko gra, to immersyjne doświadczenie, które przenosi graczy w czasy samurajów i pozwala im przeżyć historię pełną emocji i dramatyzmu.

Xbox 2026 – czy ryzyko się opłaci?

Przyznam się, że jest to jeden z tych tytułów, do których wracam tylko po to, by sobie pochodzić i popodziwiać krajobrazy. Jest to niesamowita gra, która dała mi masę frajdy i oczywiście wbitą Platyne  na PS5 ;) Polecam grę z oryginalnym japońskim dubbingiem, by jeszcze bardziej wciągnąć się w klimat. A jak komuś będzie mało, to jest to świetna okazja, by zapoznać się z serialem Szogun na Disney+. Moja totalna topka, jeżeli chodzi o seriale.

Dla mnie osobiście Ghost of Tsushima to nie tylko gra, ale również podróż w czasie do fascynującego okresu w historii Japonii. Gra zachwyca nie tylko oszałamiającą grafiką i dopracowaną mechaniką gry, ale również wciągającą historią i głębokimi postaciami. To tytuł, który na długo pozostanie w mojej pamięci.

Zobacz nasz VLOG!