Sprawdziłem głośniki Genesis Helium 800BT z RGB, które przeznaczone są dla graczy. Okazuje się jednak, że urządzenie całkiem sprawnie realizuje zadania niezwiązane z gamingiem.

Głośniki komputerowe straciły w ostatnich latach nieco na popularności. Kiedyś większość pecetów szła z nimi w parze, dziś widujemy je coraz rzadziej. Powód jest prosty –  słuchawki.  Sympatyczne nauszniki są pierwszym wyborem u najliczniejszej chyba, zaraz po pracownikach biurowych, grupy korzystającej z PC. Mowa oczywiście o graczach, którzy tego rodzaju akcesorium wybierają, np. ze względu na rywalizacyjne gry online lub możliwość przeprowadzania rozmów głosowych bez większych zakłóceń. Nie oznacza to jednak, że rynek głośników komputerowych pozostał jedynie dla entuzjastów muzyki czy filmów. Dalej znajdziemy tu wiele propozycji przeznaczonych stricte dla graczy. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej jednej z nich, a mianowicie modelowi Helium 800BT od Genesis.

Oceniamy głośniki Genesis Helium 800BT

Głośniki przyjechały do mnie zapakowane w spore, porządnie wykonane pudełko, więc pierwsze wrażenie zdecydowanie na plus. W środku znajdziemy zestaw składający się z 2 głośników i subwoofera, pilot zdalnego sterowania, a także kable – optyczny, i jak się okazuje. powinien też być Jack 3,5 mm – 2x cinch, którego ja niestety nie otrzymałem. Tak się jednak składa, że moja płyta główna ma wejście optyczne, więc sprzęt udało mi się bezproblemowo podłączyć. Genesis chwali się zresztą, że podłączenie Helium 800BT kablem optycznym pozwala uzyskać lepszą jakość dźwięku, niż przy użyciu złącza Jack, ale ze względu na opisaną wyżej przyczynę nie byłem w stanie tego zweryfikować. Dobra, tyle słowem wstępu, przejdźmy do konkretów.

R E K L A M A

Genesis Helium 800BT

Design: podświetlenie RGB, agresywny charakter i pomalowane drewno

Zacznijmy od wyglądu Genesis Helium 800BT, a w zasadzie elementu, który sprawia, że możemy nazwać te głośniki prawowitym produktem dla graczy. Mowa oczywiście o podświetleniu RGB w formie cienkich okręgów. Domyślnie dostępne są 2 profile – dynamiczny wielokolorowy i jednolity czerwony. Próżno szukać tutaj regulacji natężenia światełek, ale możemy je całkowicie wyłączyć. Jak dla mnie tryb wielokolorowy jest jednak w sam raz – nie uderza nadmiernie w oczy, a zarazem jest dobrze widoczny i nieźle komponuje się z innymi peryferiami. Podświetlenie możemy też dokładniej kontrolować, a ponadto zsynchronizować z oświetleniem komponentów naszego komputera dzięki specjalnemu kablowi pozwalającemu podłączyć zestaw do płyty głównej, ale dla mnie podstawowe RGB jest w porządku. Same głośniki zostały wykonane z pomalowanego na czarno drewna wraz z plastikowymi i metalowymi wstawkami. Całość prezentuje się naprawdę dobrze i model Helium 800BT zdecydowanie mogę zaliczyć do tego bardziej urodziwego segmentu głośników dla graczy.

Genesis Helium 800BT

Jakość generowanego dźwięki i funkcje zestawu

Pora więc porozmawiać o najważniejszym (oczywiście zaraz po RGB) elemencie głośników Genesis Helium 800BT, czyli o samym dźwięku. Muszę zmartwić wszystkich audiofilów – model ten nie trafi raczej w Wasze gusta. Nie oznacza to jednak, że jest on zły. Helium 800BT robią dobrze to, co powinny – nieźle sprawdzają się w grach o filmowym klimacie z wieloma efektami dźwiękowymi czy samych filmach i serialach. Bez problemu posłuchamy na tych głośnikach także muzyki, choć najlepiej brzmią utwory klubowe lub taneczne z jednego prostego powodu – Genesis Helium 800BT mają potężny bas. Naprawdę potężny. Na tyle, że w swoim pokoju muszę się trzymać raczej niższych ustawień, bo subwoofer potrafi bardzo mocno kopnąć. Jeżeli lubicie takie klimaty, to będzie to odpowiedni sprzęt dla Was. Istotną funkcją Genesis Helium 800BT jest możliwość bezprzewodowego podłączenia ich przez Bluetooth do dowolnego urządzenia. Nie ma więc przeszkód, by korzystać z nich na jakiejś niewielkiej imprezie, odtwarzając dźwięk, chociażby z telefonu.

Warto w tym miejscu wspomnieć też o pilocie zdalnego sterowania, który zawiera wszystkie najważniejsze funkcje. Przełączymy się dzięki niemu między źródłami dźwięku, wyciszymy całość, dostosujemy głośność całego zestawu i samego subwoofera, a także zmienimy podświetlenie. Jest tylko jeden, MAŁY problem. Pilot po wyciągnięciu z pudełka nie działał. Męczyłem się z nim dobre 20 minut, po czym pogodziłem się z faktem, że mój egzemplarz jest zepsuty. Bo przecież skoro nie ma w instrukcji wzmianki o żadnym parowaniu czy kalibracji pilota, to przecież nic takiego nie jest konieczne, prawda?

Nic bardziej mylnego – pilot należy sparować z głośnikami, przytrzymując przez chwilę przyciski SUB- i SUB+ jednocześnie. Jak do tego doszedłem? Otóż w opakowaniu z głośnikami nie znajdziemy o tym ani słowa, tak samo, jak na stronie Genesis lub dostępnej w internecie instrukcji w formie elektronicznej, ale za to jest to ładnie wytłumaczone w wideo instrukcji na YouTube. Ze względu na „zawrotną” liczbę nieco ponad 700 wyświetleń tego filmu śmiem jednak twierdzić, że niewiele osób miało na tyle szczęścia, by odnaleźć ów materiał przed kontaktem z pomocą techniczną.

Genesis Helium 800BT

Genesis Helium 800BT – dane techniczne

System audio 2.1
Komunikacja Bluetooth, przewodowa
Moc wyjściowa RMS 60 W
Łączna moc wyjściowa RMS satelit 30 W
Pasmo przenoszenia 100 – 20000 Hz
Regulacja głośności Panel na obudowie, Pilot
Podświetlenie Tak
Materiał Drewno
Zasilanie Sieciowe (230 V)
Złącza 3-Pin, Mini Jack, Mini-TOSLINK, RCA/Chinch
Kolor Czarny
Długość 113 mm
Szerokość 110 mm
Wysokość 180 mm
Wymiary subwoofera (długość x szerokość x wysokość) 25,5 x 25,5 x 24 cm

Podsumowując – warto czy nie?

Genesis Helium 800BT to całkiem udane głośniki, które nadadzą się zarówno do wieczorów przy grach lub filmach, jak i konsumenckiego słuchania muzyki. Łączność Bluetooth otwiera sporo nowych możliwości względem przewodowej konkurencji, a jeśli zdecydujecie się na zakup tego sprzętu, to teraz wiecie już jak sparować pilot, więc unikniecie związanej z tym irytacji. Aktualnie Genesis Helium 800BT można kupić w cenie około 500 złotych i według mnie jest to rozsądna cena, jak na możliwości tego zestawu. Prawdopodobnie znajdziecie w tej cenie lepiej grające głośniki, ale z pewnością nie z podświetleniem RGB czy Bluetoothem. Jeżeli więc szukacie solidnego zestawu gamingowych głośników komputerowych, to Genesis Helium 800BT zdecydowanie jest rozsądnym wyborem w tej kategorii.

Głośnik Tronsmart Bang – najlepszy przyjaciel podczas remontu i pracy w ogrodzie