Ostatnia odsłona tytułowej serii gier – FIFA 23 autorstwa EA Sports zbliża się wielkimi krokami. Póki co twórcy milczeli w temacie produkcji z numerkiem 23, ale wygląda na to, że właśnie zaczniemy być zasypywani informacjami o najnowszej FIFIE. Opublikowano właśnie oficjalną okładkę gry.

Początkowo EA opublikowało wersję okładki, na której widnieje zawodniczka Chelsea – Sam Kerr. Nie przyjęło się to z najcieplejszym odzewem ze strony społeczności, a w sieci zaczęły krążyć pytania, dlaczego nie znalazł się na niej ktoś popularniejszy. Ostatecznie jednak okazało się, że docelowym bohaterem okładki ponownie został Kylian Mbappé, a Sam Kerr pojawi się jedynie na niektórych lokalnych wydaniach gry oraz w edycji Ultimate razem z Francuzem.

Image

Image

Okładki wersji standardowej prezentują się następująco. Opinie na jej temat są raczej mieszane – niektórym podoba się zastosowanie efektu ręcznego rysunku, inni twierdzą że ostatnia odsłona FIFA od EA Sports zasługuje na coś lepszego. Ostatecznie jednak najważniejsze jest to, co gra zaoferuje po wyjęciu jej z pudełka (lub pobraniu), więc powiedzmy, że nie ocenia się gry po okładce.

R E K L A M A

FIFA 23 na pierwszym zwiastunie

W sieci znajdziemy też pierwszy zwiastun FIFA 23. Nie prezentuje on za dużo konkretów, ale znalazło się parę krótkich ujęć z rozgrywki, łącznie z nowym modelem wykonywania rzutów wolnych. Materiał prezentuje się dość standardowo, choć przywitanie się komentatorów na początku i zaproszenie na zwiastun wyszło fajnie.

Otrzymaliśmy też pierwszą garść konkretów dotyczących gry, a także daty prezentacji kolejnych. Najważniejszą informacją dla graczy na PC będzie fakt, że FIFA 23 w wersji na komputery będzie ta samą produkcją, co na konsolach nowej generacji. Tłumaczenie, że ogólnie rzecz biorąc komputery PC większości osób są zbyt słabe, by uruchomić FIFA w nowej technologii potrwało więc rok, dokładnie tak, jak w przypadku FIFA 14 i 15.

Drugą najważniejszą nowością jest wprowadzenie funkcji cross play między platformami. Od teraz w większości trybów razem zagrają gracze z PS5, Xbox Series X/S, PC i Stadii, a w drugiej puli znajdują się PS4 i Xbox One. Cross play dotyczy między innymi trybów FUT Champions, FUT Rivals, FUT Online Draft, Sezonów Online czy Meczów Towarzyskich Online.

By ułatwić korzystanie z funkcji cross play zapowiedziano specjalną nakładkę EA Social, która pozwoli dodawać i zapraszać znajomych, a także kontaktować się z osobami, przeciwko którym graliśmy. Jest to rozbudowana wersja pomysłu, który został wprowadzony w testach funkcji cross play w FIFIE 22.

Rynek transferowy FUT zostanie w FIFIE 23 połączony dla wielu platform. PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One i Stadia będą korzystały z jednego rynku. Na tej liście nie ma jednak PC, które tak jak Nintendo Switch ponownie będzie miało swój własny, odrębny rynek transferowy. Jest to chyba najbardziej kontrowersyjna informacja – taki schemat może tworzyć rozbieżności w cenach kart, a co za tym idzie – gracze na PC będą mieli gorsze składy mierząc się z osobami z konsol.

Nie musi to jednak wyglądać w ten sposób. Sporo graczy z pewnością zainteresuje się przeniesieniem na PC, które zaoferuje prawdopodobnie lepszą oprawę wizualną, wyższą liczbę klatek na sekundę, lepsze połączenie w meczach online, niższą cenę i przede wszystkim next-genową wersję gry. Oprócz tego rynek w FIFA 22 na PC nie ma się wcale tak źle, więc może odłączenie tej platformy od wielkiego rynku na konsol nie będzie tak dużym problemem.

Preorder FIFA 23 już dostępny

FIFA 23 można już zamawiać w ramach preorderu w 2 edycjach. Prezentują się one następująco:

fifa 23 edycje
(źródło: www.ea.com/pl-pl/games/fifa/fifa-23/buy)

Ceny gry mocno się wahają i w przypadku wersji pudełkowych są nieco niższe. Koszt edycji standardowej na PC, PS4 i Xbox One to około 239 zł, a na PS5 i Xbox Series X trzeba będzie zapłacić około 279 zł. Kolejne informacje na temat FIFY 23 poznamy już 27 lipca – wtedy EA powie więcej o nowych funkcjach rozgrywki i technologii HyperMotion 2.

https://dailyweb.pl/hunt-showdown-fps-skradanka/